Tako je, posle decenija rada u iznajmljenim prostorima, prvi put od raspada bivše Jugoslavije ambasada Srbije dobila svoj stalni dom, u sopstvenom vlasništvu, na 16. ulici – u istorijskoj zgradi koja je svojevremeno bila kuća američkog državnog sekretara i dobitnika Nobelove nagrade za mir Elihjua Ruta, na manje od kilometar od Bele kuće.
Novu zgradu srpske ambasade u Vašingtonu Srbija je kupila u februaru.
"U godini u kojoj obeležavamo 140 godina odnosa između Srbije i Amerike, što je kruna napora u prethodne dve godine da približiimo naše dve zemlje. Naravno, u tom periodu i srpski fokus je udvostručen, rasli su i naši ekonomski odnosi. Uprkos svetskoj krizi, obrt između Srbije i SAD je gotovo udvostručen", rekao je ambasador Srbije u SAD Marko Đurić.
Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan, rekao je da diplomatski odnosi dve zemlje nikad nisu bili bolji.
"Hvala što ste otvorili svoju kuću ovde. U vremenu kada obeležavamo 140 godina, naši diplomatski odnsosi nikada nisu bili bolji. I nastavljamo da radimo korak po korak uz pomoć Bele kuće da ih poboljšamo", rekao je Eskobar.
U novoj zgradi srpske ambasade u Vašingtonu otvorena je i izložba savremene srpske umetnosti "Finding a Way", koja će kasnije ovog meseca biti prikazana i u umetničkom centru Anakostije, u jednom od četvrti Vašingtona. Srbija će uskoro biti domaćin slične izložbe umetnika iz SAD.
Proslavi su prisustvovali brojni predstavnici dijaspore i diplomate iz regiona i SAD, a na otvaranju je nastupala folklorna grupa "Opančići", dok je dečji hor srpske škole u Vašingtonu izveo srpsku i američku himnu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Srbija treba zapadu
khm
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar