Mihajlović: Nalazimo se u energetskom svetskom ratu

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je da je ceo svet u energetskom svetskom ratu i da Srbija, uprkos krizi, čini sve da obezbedi dovoljne količine energenata.
Mihajlović: Nalazimo se u energetskom svetskom ratu
Foto: 021.rs
"Svi treba da znamo da se vodi energetski svetski rat. Još uvek nismo u svetskom ratu onako kako zamišljamo rat, nema nuklearnog oružja, ali ovo je energetski svetski rat", rekla je Mihajlović gostujući na TV Prva.
Dodala je da je ono što se dešava u vezi sa naftovodom Družba, koji je inače najduži naftovod na svetu dug oko 4.000 kilometara i kroz koji prolazi samo ruska nafta, deluje kao produžetak onoga što se desilo na gasovodu Severni tok.
Mihajlović je rekla da se prvo mislilo da je "u pitanju održavanje, pa je bilo reči da je došlo do kvara, pa se ispostavilo da nije bilo tako, nego je bila sabotaža".
 
"To je energetski svetski rat, jer je u pitanju kritična infrastruktura, ako nemate saobraćajnu i energetsku infrastrukturu, nema privrede, ekonomije i uvek je sledeći korak svetski rat. Sve to će uticati na energetsku bezbednost u Evropi, na rast cena, jer ne idemo ka poboljšanju, već u goru situaciju", rekla je Mihajlović.
 
Istakla je da ne postoji opasnost od nestašica naftnih derivata na srpskom tržištu i da novi paket sankcija EU kojim se zabranjuje uvoz ruske sirove nafte neće uticati na stabilnost snabdevanja.
 
"U snabdevanju našeg tržišta neće biti problema, jer smo i do sada uvozili sirovu naftu iz drugih zemalja preko Jadranskog naftovoda (JANAF), ne samo rusku. To nije ništa novo za nas i mi smo znali za ovakav scenario od maja. Ono što je važno jeste da ćemo svakako imati dovoljne količine sirove nafte. Rezultat zabrane uvoza ruske nafte posle 5. decembra će biti manji profit za NIS, a ne povećane cene na pumpama", rekla je Mihajlović.
 
Dodala je da bi izgradnja naftovoda do Mađarske, kao i do Albanije i Grčke preko Severne Makedonije, značila da Srbija postaje tranzitna ruta.
 
Preko JANAF-a, kako je rekla, Srbija sada dobija naftu, ali je važno da se strateški razmišlja i da bi izgradnja naftovoda od Pančeva do Niša, Skoplja, i dva kraka – ka Solunu i Draču, kao i izgradnja naftovoda od Pančeva do Mađarske, značilo da bi Srbija postala tranzitna ruta.
 
To su, prema njenim rečima investicije, vredne između 500 i 700 miliona evra, a gradnja bi trajala nekoliko godina, ali da je to uobičajeno za tako velike projekte koji su važni, ne samo za Srbiju i region, već i šire i da bi za izgradnju bile zainteresovane i međunarodne finansijske institucije.
 
Mihajlović je rekla da je važno da je država reagovala da se deo gasovoda Turski tok koji prolazi kroz Srbiju, ako postoje bilo kakve najave o opasnosti, bude zaštićen.
 
"Mi smo spremni koliko možemo, imamo napunjeno skladište u Banatskom Dvoru, imamo pola milijarde kubnih metara u Mađarskoj i dopremanje kroz Balkanski tok. Ako se desi da gas ne dođe do nas, bilo da se radi o sabotaži ili kvaru, tog trenutka se aktiviraju krizni planovi i kreće supstitucija mazutom. Imamo dovoljno energenata za sve toplane", rekla je Mihajlović.
 
Ocenila je da je važno da Srbija izgradi sopstveno skladište za gas i da će u razgovoru sa ruskom kompanijom Gasprom koja je kupovinom NIS-a stekla prava na istraživanje gasa i nafte, na tome insistirati. 
  • Ns

    13.10.2022 06:33
    Ns
    Vi treba krivicno da odgivarate.
  • Štetočina

    12.10.2022 16:05
    Ti si štetočina koja je kriva za havariju u Tent-u i EPS-u i zbog koga Srbija prvi put u istoriji mora da uvozi struju , jer ne proizvodi dovoljno. Nema to veze sa svetskom krizom sa Amerikom i sa Rusijom
  • Zebra

    12.10.2022 14:17
    Najgori u ratu su domaći izdajnici! Nije se TENT sam uništio. Nije ga NATO uništio, ali SNS furunari jesu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija