Hrana sve skuplja, ali je i dalje u ogromnim količinama bacamo

Hrana je u proseku, u celom svetu, skuplja osam odsto nego pre godinu dana.
Hrana sve skuplja, ali je i dalje u ogromnim količinama bacamo
Foto: Pexels

Svetska organizacija za hranu upozorava da će zbog poremećaja koje izaziva rat u Ukrajini i rasta cena žitarica, osnovne životne namirnice biti još skuplje i da vreme jeftine hrane prolazi.

Uprkos svemu tome, hrana se baca. U Srbiji na deponijama godišnje završi oko 250.000 tona, prenosi RTS. 

Trgovcima se sada više isplati da hrana završi u smeću, jer na poklonjene namirnice plaćaju PDV.
 
Već šest godina isti oglas je u izlogu Draganovog ekspres-restorana – niko ne treba da bude gladan. Zato svakoga dana kuvan obrok donira najugroženijim sugrađanima.
 
"Bude tu 10 do 15 ljudi, dođu, uzmu malo hrane, ne mislim da iko zloupotrebljava. Kolege u ostalim restoranima možda ne mogu da se organizuju baš na ovaj način na koji ja mogu, ali sigurno mogu na neki drugi. Neka ovo bude jedan apel za njih da te viškove koje imaju, da doniraju nekim ustanovama ili urade već na neki drugi način, samo ne bacati", poručuje Dragan Đurić, vlasnik ekspres-restorana.
 
Znaju to i građani, koji kažu da u vreme inflacije više vode računa o hrani.
 
Svaki zalogaj od ručka koji nam pretekne uglavnom završi u smeću. Iako se to na dnevnom nivou čini da je zanemarljivo, statistika pokazuje da svaki stanovnik Srbije na godišnjem nivou baci oko 28 kilograma hrane.
 
Bacalo bi se manje kada bismo imali Zakon koji bi motivisao i građane i kompanije da doniraju viškove. Trgovcima se sada više isplati da hrana završi u smeću, jer na poklonjene namirnice plaćaju PDV.
 
"Mi se zalažemo i dalje, svakim danom se borimo da se donese zakon o ukidanju PDV-a na donaciju hrane što pre. PDV nije mali, na neku veću količinu i veću donaciju to su ogromni novčani iznosi, i samim tim kompanije bi se sigurno više osmelile da doniraju kada bi zakon bio donet", rekla je Katarina Žigić Blagojević iz Banke hrane Beograd.
 
Bačena hrana, osim socijalnog, veliki je i ekološki problem. Siniša Mitrović, rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju PKS-a napominje da jedan kubni metar deponije sada košta oko 200 evra.
 
"Mi sada imamo preko 90 odsto otpada koji se stavlja na deponije. Dakle, to je jedan ogroman resurs koji bi mogao da postane jedan novi izvor energije. Imamo model da se od bioenergana konvertuje električna energija", kaže Siniša Mitrović.
 
I dok se o štednji struje uveliko govori, čak uvode i obavezne mere, prema hrani se odnosimo nedopustivo nemarno, kažu upućeni i navode da u proseku svako domaćinstvo u Srbiji godišnje baci hrane u vrednosti od 800 evra.
  • xqt

    17.10.2022 07:23
    Da dopunim
    Bacaju oni koji imaju. Tu ne ubrajam Srbiju. Nije u pitanju štedljivost.
  • Maja

    17.10.2022 06:35
    Ko god redovno ide u nabavku zna da je baš svaki prehrambeni artikal poskupeo min 40-50% i cene i dalje idu gore.Čak i ono sto je ograničeno poskupljuje ili ga nema.Ne znam odakle ste izvukli ovih 8%…možda ste mislili na mesečnom nivou!?!
  • ...

    17.10.2022 04:41
    Koliki procenat je tih 28kg?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.