Svako vuče na svoju stranu: Šta Rusija, Ukrajina, EU i SAD traže od Srbije

Šta Rusija, Ukrajina, EU i SAD traže od Srbije odgovorili su ambasadori Ukrajine, SAD, Rusije i šef Delegacije EU u Srbiji.
Svako vuče na svoju stranu: Šta Rusija, Ukrajina, EU i SAD traže od Srbije
Foto: 021.rs
Ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkač kaže za RTS da je Ukrajina zahvalna Srbiji za svu podršku koju dobija, ali da je prosečnom Ukrajincu teško da razume da kada ginu deca neko ne može da se odluči na čiju stranu da stane.
"To nije samo moj stav, to je stav prosečnog Ukrajinca, zato što nam je teško da razumemo da kada ginu deca, kada ginu naši branioci, znamo da je više od 400 dece u ovom ratu poginulo, da je više od 1.300 ranjeno, da neko ne može da se odluči na čiju stranu da stane", poručio je Tolkač.
Ističe da je najgore od svega što se bombarduju mirni gradovi i civilno stanovništvo i ruši infrastruktura.
 
"I sve to pred početak zime, i to nam govori da će zima biti teška i hladna. A zašto - zato što se između ostalog bombarduju i termoelekterane koje obezbeđuju toplotu svakom domu. Dakle, sve što se dešava predstavlja uništenje čitavog ukrajinskog naroda. A ukrajinski narod, kao deo Evrope, ne može se izdvojiti, jer to predstavlja pretnju za samu Evropu, jer se svi mi nalazimo takoreći u istom sosu", navodi Tolkač.
 
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil kaže da Srbija ima dugu i tešku istoriju sankcija, kao i da imaju razumevanja za poseban odnos prema istim. Srbija ipak mora dobro da pogleda gde su joj nacionalni interesi, "a ja sam siguran da će pre ili kasnije videti da su na Zapadu".
 
"Da, Srbija decenijama ima dobre odnose sa Rusijom, ali bih upozorio Srbe da razumeju da ovo nije ona njihova 'majka Rusija', imamo posla sa veoma drugačijom Rusijom. To je Rusija koja brutalno napada svoje susede i Srbija treba da se izjasni", poručio je Hil.
 
Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko naglašava da veruje da Srbija neće stati u tužni red zemalja koje ne misle na svoju nacionalnu dobrobit i dobrobit svojih građana, ali da su svesni koliki su pritisci na Srbiju po pitanju uvođenja sankcija.
 
Govoreći o rešavanju kosovskog pitanja, Bocan-Harčenko ističe da je cilj Moskve da se rešenje temelji na saglasnosti Beograda i Prištine i da rešenje odgovara interesu Beograda.
 
"Sve sam to rekao u nameri da pokažem da se radi o principijelnom stavu Rusije i da, naravno, sa sankcijama to nema nikakve veze", istakao je Bocan-Harčenko.
 
Govorio je i o uvođenju ruskih sankcija SR Jugoslaviji 1992. godine. 
 
"Tada je bilo puno zemalja koje su na svoju inicijativu uvele sankcije Srbiji, nije to bila ruska želja. To je bila odmazda i korak protiv srpskog naroda. Za razliku od njih, nažalost, Rusija je bila u situaciji da smo pristali, uz ceo niz ovih elemenata i pritisaka, ali smo želeli da nastavimo saradnju u političkoj i ekonomskoj sferi. I pomagali smo srpskom narodu u Srbiji i Republici Srpskoj", dodao je Bocan-Harčenko.
 
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre naglašava da je Srbija zauzela jasan stav o Ukrajini u međunarodnim forumima, ali da EU želi da vidi više kada je reč o sankcijama. Poručuje da je obaveza svake zemlje kandidata da progresivno usklađuje spoljnu politiku sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.
 
Govorio je i o sankcijama koje Srbija nije uvela Rusiji.
 
"Razgovori sa Srbijom se konstantno vode i nadam se da ćemo uspeti da je ubedimo da nam se pridruži. Već smo videli da je Srbija zauzela jasne stavove na međunarodnim forumima i samo pre neki dan se pridružila 141 zemlji zbog aneksije delova Ukrajine. Samo su se četiri zemlje pridružile Rusiji. Kada imate tako malo zemalja, Rusija je izolovana. To su mali signali koje Srbija daje i mi želimo da vidimo više kada je reč o sankcijama. Ovo je partnestvo koje ima za cilj članstvo Srbije u EU kako bi Srbije postala deo porodice", zaključio je Žiofre.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ZX

    20.10.2022 07:11
    Jalove nade
    Mislim da svi žele od Srbije da se dozove pameti, ali za tako šta nema šanse.
  • Nemanja

    19.10.2022 21:41
    @Zlatibor
    Ajao, ’ajmo redom:
    - Amerika i Britanija zele da uniste Srbiju i pravoslavlje
    U Americi i Britaniji živi četvrtina svih pravoslavnih Srba na svetu. Ako dodaš i Austriju, Nemačku, Australiju i Kanadu u jednačinu, polovina.
    - Pokusali su u Crnoj Gori da uniste crkvu nisu uspeli
    U Crnoj Gori crkvu iste pokušava da uništi Srpska Pravoslavna Crkva.
    - Americi i Britaniji ovaj plan onemogucava to sto Srbija nije uvela sankcije Rusiji koja ima nuklearno oruzije i veto u UN-u.
    Kao što Rusiju zabole činjenica da je napala suverenu državu Ukrajinu, isto članicu UN.
    - Uvodjenjem sankcija Rusiji od strane Srbije ovaj plan Amerike i Britanije ce da startuje u roku od 4 dana posle toga i izbice rat na Kosovu i u BiH , i krenuce bombardovanje Srbije, a onda nestanak RS , otcepljenje Kosova, Vojvodine i Sandzaka.
    Ako uvedemo sankcije Rusiji, jedini ko može da se naljuti oko toga su Rusija i njeni sateliti. Bilo koja zemlja zapada može samo da nas "potapše po ramenu", možda i turi koju milijardu povoljnog kredita, ako budemo imali sreće (msm, ovo bi trebalo da bude jasno i deci, al’ ’ajd).
    - A Rusija ona ne zeli nista od Srbije, ona je tu, pravoslavni su Sloveni kao i mi Srbi i imaju nuklearno oruzije , dovoljno je da su tu .
    Ukrajinci su isto pravoslavni Sloveni, na veliku žalost po iste, predali su nuklearno oružje u zamenu za garancije te iste Rusije da će im priznati teritorijalni integritet u postojećim granicama.
  • Zare

    19.10.2022 21:16
    @Zlatibor
    Kad je Rusija kroz istoriju zalegla za Srbiju na svoju stetu, nikada a ta tvoja teorija o unistavanju pravoslavlja je suplja imajuci u vidu druge pravoslavne zemlje koje su NATO clanice. Pre bi se reklo da je u pitanju sprecavanje ruskog uticaja na Balkan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija