Od januara novi model oporezivanja frilensera - postoje A i B opcija

U Srbiji se od januara 2023. uvodi novi model oporezivanja frilensera, a radna grupa koja se bavi predlozima za rešavanje njihovog statusa predložila je dve mogućnosti, piše portal nova.rs.
Od januara novi model oporezivanja frilensera - postoje A i B opcija
Foto: 021.rs
Iz Udruženja frilensera i preduzetnika Srbije navode da je novim predlogom Ministarstvo finansija uvažilo veći deo predloga predstavnika frilensera, a predlog za oporezivanje trebalo bi da uđe u skupštinsku proceduru sa jesenjim setom finansijskih zakona.
Ubuduće će prijavljivanje frilensera za oporezivanje biti kvartalno, a rok za prijavu prihoda ostvarenih u određenom kvartalu je 30 dana od njegovog završetka. To znači da prihode ostvarene od prvog januara do 31. marta radnik na internetu treba da prijavi od prvog do 30. aprila.
Porez će se plaćati najkasnije do isteka roka za prijavu za određeni kvartal.
 
Prema predlogu radne gupe, frilenser će moći, na onlajn platformi, da u svakom kvartalu izabere jedan od dva ponuđena modela oporezivanja, a model može da se promeni u svakom narednom kvartalu.
 
Ako radnik na internetu odabere model A oporezivanja, imaće neoporezivi mesečni prihod od 19.300 dinara, odnosno na nivou kvartala – 57.900 dinara. Normirani troškovi u ovom slučaju iznose 34 odsto.
 
Inače, normirani troškovi su oni troškovi poslovanja koji se priznaju, i to bez ikakvog dokaza da su napravljeni, a uz pomoć njih se dolazi do osnovice za plaćanje poreza i doprinosa. To znači da se ovi troškovi oduzimaju od uplate, kako bi se dobila osnovica za obračun poreza i doprinosa.
 
Primera radi, ako za za pruženu uslugu normirani troškovi iznose 20 odsto, od primljene uplate od 1.000 evra oduzeće se tih 20 odsto, te će osnovica na koju se računaju porezi i doprinosi iznositi 800 evra.
 
Na osnovicu, koja se dobija tako što se od ukupnog kvartalnog prihoda oduzmu normirani troškovi i trostruka vrednost neoporezivog mesečnog prihoda, obračunava se porez od 10 odsto, doprinosi za zdravstveno osiguranje od 10,3 i doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje od 25 odsto.
 
Model B oporezivanja, s druge strane, znači da će neoporezivi iznos na mesečnom nivou biti 32.000 dinara, dakle 96.000 po kvartalu, a po ovom modelu – normiranih troškova nema, piše portal.
 
Osnovica za poreze i doprinose se, u ovom modelu, dobija tako što se od ukupnog kvartalnog prihoda oduzme trostruka vrednost neoporezivog mesečnog prihoda, a na nju se obračunavaju porez od 20 odsto, doprinosi za zdravstveno osiguranje od 10,3 i za PIO od 25 odsto.
  • Kolani

    24.12.2022 03:35
    @Mare
    Nije problem da placamo porez kao i ti, ali ali je problem da placamo veci porez od tebe, a da pritom ne dobijemo ni penziju ni nista. Ako hoces da budemo kao ti, onda i ti placaj veci porez a da nemas penziju. I onda mozes da se bunis
  • lemi

    22.12.2022 02:16
    lemi
    Nista lakse, otvorim firmu u Bugarskoj, 0% poreza na freelance, i ako drzis otvorenu firmu posle 3 godine dobijes Bugarski pasos, odnosno pasos EU. I tako ce sad sve devize koje zaradim mesto u Srpsku da se sliju u Bugarsku kasu. Hvala vam prepametni zakonodavci sto ste me oterali na pravu stranu.
  • Biser

    21.10.2022 18:53
    Porezi su normalna stvar!
    Ja ne razumem u čemu je problem!? Ajde da ja napr. ne plaćam poreze i doprinose za svoje radnike, proglasim ih frilenserima i svima dobro. Ja bih bio bogat čovek, kakav IT... Koliko je firmi propalo zbog poreza a sad je vama problem da budete u realnosti. Ili svi ili niko! Retroaktivno je glupost ali mora se jednom preseći. A i mora se menjati, džaba mi plaćamo ako moju ulicu "renoviraju" jednom godišnje...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.