Domaći uzgajivači svinja u krizi - državu baš briga

Srbija je za devet meseci uvezla 213.000 prasadi i 31.000 tona svinjskog mesa. Situacija u domaćem svinjarstvu je jako loša, a na to se nadovezuju i nepovoljna kretanja u svetu.
Domaći uzgajivači svinja u krizi - državu baš briga
Foto: Pixabay
Cene svinja bile su, nakon ekstremnog pada, dovedene u normalu ali u poslednje vreme ponovo padaju. Domaći uzgajivači svinja su i dalje su u velikoj krizi, a tome je doprinela pandemija, poskupljenje troškova proizvodnje, kao i rat u Ukrajini, preneo je portal Agrosmart.
Na sastanku u Privrednoj komori Vojvodine (PKV) kojem su prisustvovali uzgajivači svinja, ocenjeno je i da postoji očigledna nezainteresovanost države da pomogne tom sektoru.
Proizvođači podsećaju da ograničenje cena svinjskog buta traje 11 meseci, a da po zakonu može da traje samo šest meseci. Kako je ocenjeno na tom sastanku, ceo teret krize trpe primarni proizvođači.
 
Proizvođači i klaničari nedavno su delili zaradu od prodaje mesa, a sada je to odnos na štetu farmera.
 
Uvoz jeftinih prerađevina preko trgovinskih lanaca jedan je od glavnih faktora loše situacije u svinjarstvu, a niske otkupne cene diktiraju klaničari zbog čega ovaj posao postaje neisplativ, rekli su uzgajivači svinja.
 
Poljoprivrednici okupljeni u udruženjima uzgajivača svinja tražiće hitan sastanak sa novom ministarkom poljoprivrede Jelenom Tanasković i izneti konkretne predloge za ublažavanje krize u svinjarstvu.
 
Srbija ne proizvodi dovoljno mesa, kažu uzgajivači svinja. Jedan od predloga biće da država otkupi svinje za robne rezerve. Kako je objašnjeno, kukuruz bi se menjao za svinje, u odnosu 8:1.
 
Napominje se da Srbija ne proizvodi dovoljno mesa, kao i da zvanične podatke o tome da samodovoljnost Srbije za svinjetinom iznosi oko 90 odsto treba uzeti sa rezervom.
 
Prosečna prodajna cena tovljenika u prvih šest meseci bila je 156,5 dinara po kilogramu. Pritom, poskupeli su drastično svi inputi u proizvodnji, kukuruz je imao i loš prinos i loš kvalitet, a javio se i problem aflatoksina.
 
Na sastanku je postavljeno i pitanje porekla mesa uvezenog iz Hrvatske, kao i nekontrolisanog uvoza mesnih prerađevina i MOM-a (mehanički otkoštanog mesa), kao i označavanja mesnih proizvoda sa prisustvom GMO.
 
Kako se dodaje, nema kontrole da li je meso u našim radnjama obeleženo kao srpsko meso proizvedeno u Srbiji, a upitno je i odmrzavanje smrznutog mesa jer postoji samo nekoliko subjekata koji to mogu da urade po propisima a mnogo više uvoznika.
 
Proizvođači upozoravaju da uvoz ugrožava bezbednost proizvoda ako oni idu u maloprodaju pa se odmrzavaju bez adekvatnih komora za odmrzavanje, jer u Srbiji postoji samo nekoliko takvih komora.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ma

    26.10.2022 10:46
    Ma
    Ma bas ih zabole! Uvozi se iz Argentine,Kine duplo jeftinije a uvaljuje se duplo skuplje! Zarada 100%....i sada ce da se bavi neko sa ovim?! Ma da..kako da ne! Gospodo stocari ovo ste znali i pre glasanja ali ste se pomamili za Vuciceve subvencije bez povracaja! E paaaa nemoze i jedno i drugi....samo sto u ovoj prici strada obican gradjanin kao krajni potrosac!
  • Vlada

    26.10.2022 10:32
    I naravno niko da postavi pitanje zasto je otkupna cena svinjetine 156 din a svinjski but 710 din. Ko sve i koliko zaradjuje u tom lancu? Isto je i sa mlekom i mlecnim proizvodima. U mafijaskoj-kartelskoj drzavi sve se na kraju prelomi na potrosacu koji sve to plati. Ali neka i treba tako, narod voli jos uvek ovu vlast.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija