Grujičić: Lekar ne sme da radi i u privatnoj i u državnoj praksi, to je korupcija

U Srbiji ponovo treba da se uvedu porodični lekari u svaki kvart da bi se bolest otkrila na vreme i kako bismo efikasno lečili ljude, poručila je nova ministarka zdravlja Danica Grujičić.
Grujičić: Lekar ne sme da radi i u privatnoj i u državnoj praksi, to je korupcija
Foto: Medija centar Beograd
Prema njenim rečima, potrebna je reforma osnovne zdravstvene zaštite, prenosi portal K1.
"To ne može da se uradi brzo da bi bilo efikasno. Ali, ne smemo gubiti vreme kada nam pacijent dođe, a mnogo će nam značiti ako unapred znamo porodičnu anamnezu. Recimo, ako znamo da je baka bolovala od neke bolesti biće nam lakše unucima da odredimo dijagnozu. Moja zamisao je da imamo četiri doktora u svakom kvartu", rekla je ona na Samitu Otvoreni svet.
Dodala je i da su lekari opšte prakse veoma važni, ali da su nedovoljno iskorišćeni.
 
"Oni prvi treba da prepoznaju bolest i upute pacijenta. U jednom trenutku smo imali šest puta više specijalista nego lekara opšte prakse. Apelujem na studente da ne beže od opšte medicine, jer je to stub zdravstva", rekla je Grujičić, prenosi portal K1.
 
Kako kaže, ona nije popularna među pojedinim kolegama jer se zalaže da ko radi u državnoj službi ne treba da radi u privatnim ordinacijama i obrnuto.
 
"Mislim da je izvor korupcije što je dozvoljeno da lekar radi i u privatnoj i u državnoj službi. Takođe, smatram da je digitalizacija zdravstva koju je predložila premijerka sjajna stvar. Tako ću, recimo, ja kao ministarka na jedno dugme moći da vidim koliko je neki doktor odradio pregleda taj dan, koliko operacija, a koliko je filozofirao", rekla je ministarka.
 
Novi Institut do penzije
 
Dodala je da se nada će novi Institut za onkologiju i radiologiju Srbije biti gotov dok ne odem u penziju, za dve godine. Kako kaže, mnogi će reći da takav institut ne može da se izgradi u tako kratkom periodu.
 
"Mi nemamo vremena. Gubimo ljude u međuvremenu. U Srbiji se svake godine sa malignim bolestima bori više od 2.000 pacijenta i moramo im olakšati lečenje", istakla je Grujičić.
 
Zdravstvo - briga za čoveka ili profit
 
Tema panela na kojem je govorila ministarka bila je "Zdravstvo – briga za čoveka ili profit", a kako je istakla, situacija se dosta promenila.
 
"Tokom dvehiljaditih godina važilo je da ko ima para da se leči - lečiće se. Situacija se od tada puno promenila", istakla je Grujičić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 158

  • Mile

    08.12.2022 18:31
    Privatizacija zdravstva u Srbi
    Zakon o zdravstvenoj zaštiti iz 2019.god. na mala vrata uvodi privatno zdravstvo.Olakšava već ublažene uslove za otvaranje privatne ordinacije, Poliklinike.Daje velika ovlašćenja direktoru da on sam određuje kom će dr. ili dr. spec. omogućiti da otvori privatnu praksu.Time se postiže da svaki dr mora da bude lojalan direktoru što je apsolutno nedopustivo.Primer dr. u bolnici "Lazi Lazareviću."Problem je i sa primenom Zakona o akreditaciji koji određuje da li jedna Opšta bolnica na primarnom nivou ili sekundarnom (specijalistička za određene bolesti) ispunjava sve propisane uslove za obavljanje te delatnosti od opreme, prostorija, kadrova itd.U Ar. konkretno samo je Specijalni Zavod za rehabilitaciju se akreditovao dok ostale zdravstvene ustanove kao na primer bolnica, DZ nisu???Zakonodavac ne predviđa obavezu postupka akreditacije nego po želji direktora, Ministarstva zdravlja i dr.Daje zakonodavac veća ovlašćenja Zdravstvenoj inspekciji da proceni da li neko ispunjava uslove rada od akreditovanih dr. spec.???
  • oprema

    03.11.2022 06:26
    Nije lose da postoje privatne oridnacije , klinike kao i drzavne. Nadam se da ce onda privatne da se potrude da uloze u opremu, jer cesto kod privatnih klinika pregledamo jednostavnije stvari, a kad treba nesto sto iziskuje super skupu opremu, onda nas posalju u drzavnu kliniku. Takodje, kad se u privatnim klinikama desi neki incident ili lose lecenje, brze bolje salju u drzavnu bolnicu jer tamo ipak postoji najsavremenija oprema. Slazem se da treba privatno, ali ulozite u opremu. Ljudi trose pare na privatne doktore, samo zato sto taj doktor radi i u drzavnoj bolnici i moze da nas ubaci u drzavnu bolnicu preko reda da se pregledamo sa najsavremenijom opremom.
  • Ivan

    02.11.2022 20:18
    Samo jedna.
    Ceo zivot je posvetila drugima. A najmanje sebi. Radila je i kada je bila u kolicima. Retko je naci takvu osobu. Samo tesko ce izaci sa zdravstvenom mafijom. Imas moju podrsku.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija