Počelo zimsko računanje vremena - šta bi sa inicijativom da prestane pomeranje kazaljki?

Letnje računanje vremena završeno je protekle noći u tri sata, kada je kazaljke trebalo pomeriti jedan sat unazad.
Počelo zimsko računanje vremena - šta bi sa inicijativom da prestane pomeranje kazaljki?
Foto: Pixabay
"Na osnovu Zakona o računanju vremena, letnje računanje vremena u 2022. godini se završava u nedelju, 30. oktobra 2022. godine u tri časa, tako što se, pomeranjem za jedan čas unazad, vreme u tri računa kao dva", saopštila je Direkcija za mere i dragocene metale.
U Srbiji je letnje računanje vremena uvedeno 27. marta 1983. godine.
Građani EU su 2018. glasali za ukidanje smene letnjeg i zimskog vremena, odnosno pomeranja sata, ali se od tada ništa nije dogodilo.
 
Evropska komisija je 2018. godine predložila da se ukine letnje i zimsko računanje vremena, podseća Dojče vele. U daleko najuspešnijoj onlajn anketi EK, više od 80 odsto od 4,6 miliona učesnika ankete bilo je - za.
 
Uglavnom su to bili Nemci, plus nekoliko glasova iz Austrije i Luksemburga.
 
I Evropski parlament je većinom podržao predlog.
 
Ono što još nedostaje jeste odobrenje 27 članica EU, ali, svih ovih godina, one jednostavno nisu uradile ništa.
 
"Poslednja rasprava održana je 2019", kaže portparol EK Adalbert Janz.
 
Prema njegovim rečima, lopta je i dalje kod država članica i tu će ostati u dogledno vreme jer očigledno da niko u evropskim prestonicama ne želi da se bavi neprijatnom temom.
 
U Berlinu nezvanično kažu da EU trenutno ima drugih briga, s obzirom na pandemiju korone, rat u Ukrajini i energetsku krizu.
 
Stvar je komplikovanija nego što se očekivalo jer svaka zemlja EU mora sama da odluči da li njeni građani treba da žive stalno po letnjem ili po zimskom računanju vremena i tu počinju problemi.
 
Dojče vele kao neka od pitanja postavlja da li će nastaviti da postoji velika vremenska zona sa 16 zemalja, ili će malogranični putnici na granici morati da menjaju sat dva puta dnevno, šta je s vozom i aerodromima, kao i da li će zimi u Španiji uskoro biti svetlo u 10 sati, dok će u Poljskoj biti mrak u 14:30.
 
Zemlje članice vraćaju loptu opet Evropskoj komisiji zato što, prema češkom Predsedavanju Savetu EU - EK nije obezbedila sveobuhvatnu procenu posledica okončanja pomeranja sata – što vlasti u Briselu vide sasvim drugačije.
  • uh

    30.10.2022 12:34
    Jako me nerviraju ljudi koji imaju komfor da rade od 9h ili i ne rade, pa propagiraju letnje vreme jer nisu nikad iskusili kako je buditi se na silu po mraku, spremati na posao, putovati i poceti rad sve u mrkloj noci. Jos uvek je puno zanimanja koja pocinju u 7 i ranije, i njihova je muka veca od vase da li ce vam biti dan do 5 ili 6 zimi.
  • Jaa

    30.10.2022 08:59
    letnje vreme je za nas a leti pomeriti jos sat vremena, bolje dan u 22h nego 4h kada spavamo, noc za spavanje obdanica za kretanje
  • Dragan

    30.10.2022 07:32
    Gyu
    Prvo pomeranje u Evropi je uvela Nemačka 1939g da bi smanjila potrošnju energije za građane da bi bilo više za predstobeći rat(izvor-dnevnik drugog svetskog rata).Ja sam na prošlu noć 1984g bio jedan sat duže dežurni u JNA u Zadru.Sve se to moglo bolhe rešiti recimo radno vreme da bude u 8h a ne u 6h kao u većini fabrika.Nema svrhe rano raditi,neispavani itd.A jutro iskoristiti decu opremiti za taj dan,eventualno slremiti hranu do 8h.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija