WSJ: Ruske tehnološke firme prebacile hiljade zaposlenih u Srbiju, Beograd obezbedio čarter letove

Volstrit džurnal objavio je tekst pod naslovom "Srbija postaje predvodnik u trci za privlačenje ruskog kapitala i talenata".
WSJ: Ruske tehnološke firme prebacile hiljade zaposlenih u Srbiju, Beograd obezbedio čarter letove
Foto: Pixabay

Kako navode, "među državama koje su otvorile vrata Rusima koji beže iz svoje države, mala balkanska zemlja postala je glavno odredište za tehnološke kompanije i visokoobrazovane profesionalce".

List podseća da je od februara ove godine Rusiju napustilo milion građana, a da se procenjuje da je u Srbiju stiglo između 50.000 i 100.000 Rusa. Citirajući zvanične podatke, navodi se i da je otvoreno 700 firmi povezanih sa Rusijom, te da je uz to još 1.500 ruskih državljana otvorilo svoje kompanije u Srbiji.

– Tokom prvih dana rata Moskve u Ukrajini, Turska, Dubai i Gruzija su primile veliki broj Rusa. Ali mnogi od njih sada idu u Srbiju – navodi WSJ, objašnjavajući da je kroz istoriju Srbija bila bliski saveznik Rusije, da su domaći mediji naklonjeni Rusiji, te da postoji bezvizni režim i direktni letovi iz Srbije.
 
– Neki dolaze u Srbiju da bi mogli da održe poslovne veze sa Zapadom uprkos sankcijama. Drugi prosto beže od autoritarnog režima Vladimira Putina – navodi se u tekstu, prenosi Danas.
 
Kako se objašnjava, nekoliko dana nakon invazije, najveće ruske tehnološke firme poput Jandeksa, Luksofta, IT kompanije i Vorgejminga, dizajnera igrica, prebacile su deo svog osoblja u Srbiju.
 
Luksoft, koji proizvodi AI softvere za kompanije poput BMV poslao je 1.000 svojih inženjera iz Rusije u Beograd i u toku je proces da se njih još 1.000 prebaci, rekao je za WSJ predstavnik kompanije u Srbiji Mihajlo Postić.
 
On je objasnio da je srpska vlada obezbedila četiri čarter linije Air Srbije za zaposlene i njihove porodice, a radne i boravišne dozvole su brzo dobijene.
 
WSJ piše i da zbog manjka stanova Luksoft trenutno pregovara sa Vladom Srbije o mogućoj investiciji u razvoj stambenog prostora kako bi se obezbedio dom za hiljade radnika koje kompanija želi da trajno zaposli u Srbiji.
 
Jedan od Luksoftovih inženjera stigao je u Beograd zajedno sa ženom u mratu. Par je prethodno bio u Gruziji i Turskoj, ali im se Srbija učinila privlačnijom za početak novog životra.
 
– Kulturološke razlike su male. Osećamo se kao kod kuće i ovde je demokratija u kojoj ljudi mogu da protestuju protiv vlade – kazala je žena inženjera za WSJ.
  • Kao

    31.10.2022 15:45
    Što niko nije odneo ništa u grob sa sobom ne će ni oni ni ostali . Pustite ljude da rade i žive.Kome je politika donela dobro.
  • pera

    31.10.2022 12:51
    rat ce da prodje, ko je lud ovde da se zadrzi
  • B

    31.10.2022 10:20
    V
    Zao mi je naseg naroda koji ni u snovima nece moci kupiti stan u Bg Ns,,ali mi je drago da dolaze nasa braca po krvi i vjeri i da ce svoje znanje pa i kapital peeneti u Srbiju,,nasi odlaze Rusi dolaze jos da se nasi vrate i rezultat 3:0

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija