Kilogram masti pojedinih proizvođača košta i 460, a do pre nekoliko meseci bila je oko 200 dinara.
Ništa manji šok nije ni cena čvaraka, koja u prodavnicama prelazi 2.000 za kilogram. Duvan čvarci su još skuplji.
Nešto veća potražnja za svinjskom mašću krenula je rastom cene suncokretovog ulja, ali i, kako smatraju agroanalitičari, drastičnim padom broja svinja u Srbiji.
"Svinja nema, a potražnja za njima je velika. Čujem da su u nekim mestima čvarci otišli na 2.400 dinara. Svinjska mast je oko 350, a bila je ne više od 200. Kod nas su čvarci početkom godine bili oko 800. Ko hrani svinje imaće za sebe. Za prodaju teško. Trenutna cena žive vage im je oko 270 dinara, neko prodaje i za 240. Ali, ispod 300 za kilogram se ne isplati. I ovo je malo, s obzirom na to koliko je hrana za stoku poskupela", kaže za "Novosti" Karol Horvat, uzgajivač iz Bačkog Petrovca.
Nije, međutim, cena svinjske masti jedina poražavajuća. Na gotovo svakom pakovanju, čak i onih najpoznatijih proizvođača i prerađivača u našoj zemlji, piše "domaća" svinjska mast, što, očigledno, nije tačno. Skoro nigde nema oznaka "proizvedeno u Srbiji", što je po zakonu obavezno za proizvode koji u sebi sadrže više od 50 odsto sirovine domaćeg porekla.
Ista je situacija i sa čvarcima. I oni i svinjska mast prave se od uvoznog mesa.
Ni sa suncokretovim uljem situacija nije sjajna po pitanju cene. Država je i dalje drži pod kontrolom. Tako je, posle nekoliko intervencija, Vlada Srbije odredila da maksimalna maloprodajna cena litra jestivog suncokretovog ulja ne sme biti viša od 219,99 dinara. Odluka je počela da važi od 21. oktobra.
Država je i pre toga ograničavala cenu litarskog pakovanja, pa su veliki trgovinski lanci suncokretovo ulje u većim pakovanjima prodavali po ceni od 300 dinara za litar.
Ove godine će naša zemlja imati dovoljno suncokreta i suncokretovog ulja za sopstvene potrebe i za izvoz, jer se očekuje ukupan rod od oko 660.000 tona. Kada se bude preradio, biće dovoljno ulja i za izvoz.
Komentari 4
Сеновић
Мики
SG
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar