O litijumu je rekla da "treba razmotriti kako da se iskoristi".
Đedović je za
Euronews Srbija rekla da je reforma energetskog sektora dugo odlagana, a da je preko potrebna, što uključuje i reformu javnih preduzeća.
Istakla je da cena struje i gasa mora doći na dnevni red, "i to više pre, nego kasnije", jer su energetske kompanije u Evropi povećale cene struje i gasa, tri, četiri, pet puta, a negde i više.
"Ne može drugačije. Jeste, države naveliko ulažu u energetski sektor. To radi i Srbija. Ali mi smo minimalno podizali cene struje i gasa. Moramo da pričamo o teškim temama za sve nas", rekla je i dodala da se to tiče svih i da moramo da budemo održivi.
Odgovarajući na pitanje da li je litijum šansa za Srbiju, Dubravka Đedović je rekla da Srbija ima sreću što leži na rezervama jednog veoma bitnog minerala koji je neophodan za obnovljive izvore, koji su u fokusu celog sveta.
"Mislim da Srbija treba da razmotri kako može taj potencijal da iskoristi. Moje je da sagledam, da razmotrim, da vidim šta je urađeno, šta nije i zašto nije. Ali, sve zemlje koje imaju neki prirodni resurs, a ne iskorišćavaju ga, na gubitku su", rekla je ona.
Navodi da nema nijednog korišćenja prirodnog resursa koje nije bezopasno za životnu sredinu, ali kaže da je samo pitanje koje će mere biti preduzete da se rizici umanje.
"Ako ćemo da se razvijamo i da radimo, da imamo bolje uslove života za građane, privredu, bolje plate, onda treba da koristimo potencijale, ali sa svim faktorima koji mogu da minimalizuju rizike i da ih učine prihvatljivim, ako mogu", rekla je Đedović.
Najavila je završetak velikih projekata, kao što je blok B3 u Kostolcu od 350 megavata, kao i rad na gasnoj interkonekciji između Srbije i Bugarske i potvrdila da su očekivanja i planovi da se u energetski sektor uloži 12 milijardi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 62
Miloš
jedino sto nije laz
a litijum nema ama bas nikakve veze sa energetskim sektorom kao ni zlato ili celik. ima veze sa industrijom baterija dok se ne predje na vec postojece bolje tehnologije.
jedino sa cime ima veze litijum u ovoj drzavi je sa vlascu koje hoce da ga jeftino proda strpa procenat u dzepove i ode za dubai.
kad kazes da litijum pliva na vodi narod ti ne veruje. a nekim cudom veruju osvedocenim lopuzama.
Neko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar