NALED: Masovna legalizacija mora biti prioritet nove Vlade Srbije

Digitalizacija postupka i masovno sprovođenje ozakonjenja nelegalnih objekata, moraju biti prioritet koji će Savez za imovinu i investicije NALED-a nominovati novoj Vladi Srbije.
NALED: Masovna legalizacija mora biti prioritet nove Vlade Srbije
Foto: 021.rs
Kako dodaju, uvođenje sistema eProstor za izradu prostornih i urbanističkih planova i pojednostavljenje procedure postavljanja baznih stanica mobilne telefonije takođe moraju biti prioritet.
Među prioritetima koje su članovi Saveza izabrali jesu i ukidanje konverzije uz naknadu koja je zarobila 5.000 hektara građevinskog zemljišta, bolji poreski tretman samostalnih proizvođača zelene energije tzv. prozjumera, kao i rešavanje sporova nad poljoprivrednim zemljištem između zadruga i kompanija koje su to zemljište kupile, nastalih usled nejasnog tumačenja Zakona o zadrugama.
Fokus Saveza je time stavljen na brže otklanjanje prepreka koje otežavaju ili onemogućavaju ulaganja u Srbiji.
 
Među ključnim rezultatima Saveza istaknut je doprinos uspostavljanju dva važna elektronska sistema - eAukcija u okviru koje je u 2021. organizovano gotovo 14.500 licitacija za prodaju imovine u postupcima izvršenja i uvedena transparentnost u ovu proceduru, kao i eŠalter kroz koji je za skoro četiri godine podneto više od 1,5 miliona zahteva za upis u katastar dok je prosečno vreme rešavanja predmeta 5,26 dana.
 
Direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković najavio je da će uskoro biti donet novi Zakon o legalizaciji koji će ozvaničiti masovnu legalizaciju koja će biti digitalna, baš kao što je i NALED predlagao. On je istakao da je u prethodnom periodu dosta toga urađeno na unapređenju celog sistema RGZ.
 
"Digitalizacijom postupaka upisa u katastar omogućena je komunikacija između različitih državnih organa, što je građane lišilo odlaska na nekoliko šaltera, a postupak upisa skratilo na pet dana. Reforme su još uvek u toku i NALED nam je saveznik u tome", kazao je Drašković.
 
Sprovođenje masovne legalizacije posebno je istaknuto imajući u vidu da je na satelitskom snimku RGZ evidentirano više od 2,5 miliona nelegalnih objekata. Gradovi i opštine zbog ograničenih resursa uspevaju da u proseku reše nešto više od 20 predmeta mesečno dok na svakog službenika dođe više od 1.100 zahteva.
 
Tim tempom ozakonjenje bi bilo okončano tek za nekoliko decenija iako je rok za završetak naredna godina. Izostanak legalizacije onemogućava građane da u punoj meri koriste svoju imovinu, lakše je prometuju, založe za kredit.
  • /

    04.11.2022 12:24
    /
    nije stvar u legalizaciji, ona je najjeftinija.
    najskuplji su prikljucci za struju, vodu, kanalizaciju, gas
  • Boris

    04.11.2022 11:39
    Brzo izbetonirati i Divčibare i Kopaonik!
  • Мунгос

    04.11.2022 11:20
    Нова влада, нови НАЛЕД.
    Када је НАЛЕД у име ЕУ поклонио Зорани Михајловић задњи „Закон о Озакоњењу Незаконитих Објеката“, речено је да ће захваљујући том Закону, за годину дана бити озакоњено све што је незаконито.
    Види се да није, само су неки срећници то озаконили. А сада ће НАЛЕД то „Хајде Јово наново“ кренути у акцију n-ти пут. Опет ће скупштина то Озакоњење да изгласа, традицију звонцета Маје Гојковић ће наставити нови председник скупштине.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija