Kako je objasnila, Srbija će svojim mineralnim resursima u narednom periodu biti značajna država na evropskom i svetskom tržištu retkih minerala i važnih metaličnih i nemetaličnih sirovina i spremna je da razvija rudarstvo uz poštovanje standarda zaštite okoline.
Govoreći na konferenciji "Mineralni resursi Srbije, održivi rast kroz odgovorno rudarstvo", Đedović je podsetila na to da rudarstvo u našoj zemlji ima dugu tradiciju, jer je prvi zakon o rudarstvu u Srbiji donet 1412. godine i da je prvi zvanično otvoren rudnik u Evropi Rudna Glava kod Majdanpeka.
"Rudarstvo je danas važan činilac privredne aktivnosti i rasta u Srbiji. Početkom ove godine je učestvovalo sa 2,6 odsto u BDP-u u prvom kvartalu i 2,3 odsto u drugom kvartalu. Ono beleži višu stopu rasta od industrijske proizvodnje, jer je indsutrijska proizvodnja u periodu januar-jul ove godine u odnosu na isti period 2021. porasla za 2,7 odsto, dok je rudarstvo raslo više od 30 odsto, što je rezultat povećanih ulaganja, naročito u eksploataciju i preradu u rudniku bakra", rekla je ministarka Đedović.
Navela je da je u rudarskom sektoru 2021. bilo zaposleno 27.000 ljludi, od čega 8.500 u rudnicima metala, sa tendencijom povećanja broja.
"Trenutno se u Srbiji obavljaju geološka istraživanja na 178 istražnih polja, od čega su 120 metaličnih sirovina, između ostalog, bakra, zlata, olova, cinka, srebra, dva istražna polja energetskih sirovina i 56 polja na kojima se istražuju nemetalične sirovine", rekla je Đedović.
Istakla je da su retki minerali neravnomerno raspoređeni u svetu, ali da Srbija raspolaže nekima od njih.
"Srbija je bogata mineralnim sirovinama, pre svega bakrom, zlatom, srebrom, olovom, cinkom, boratima i litijumom. Sa svojim mineralnim sirovinama, Srbija će u narednom periodu biti značajna država, kako na evropskim, tako i na svetskim tržištima retkih mineralnih sirovina", smatra ministarka rudarstva i energetike.
Naglasila je da se naše rudne najveće vrednosti nalaze u potvrđenim rezervama bakra, zlata, olova i cinka, litijuma i bora, ali i u energetskim sirovinama. Đedović je istakla da su mineralne sirovine u eri savremenih tehnologija osnov svakog razvoja savremenog društva i nužan preduslov postojanja savermene civilizacije.
"Rudarska delatnost u kontekstu energetske nezavisnosti zemlje i daljeg privrednog rasta nije stvar izbora, nego je neminovnost. Ono što možemo da biramo je da se one koriste na odgovoran način. Zadatak države je da zajedno sa rudarstvom bogatsvo koje imamo koristimo na racionalan, odgovoran i održiv način, uvažavajući prirodu i vodeći računa o zajednicama na koje ono ima uticaj", rekla je Đedović.
Navela je da je cilj vlade da rudarstvo sačuva i omogući da se razvija i da bude moderno, efikasno i održivo, kako bismo kao zemlja mogli da se razvijamo i da stvaramo bolje uslove za građane i privredu.
"Podjednako je važno da stalno podižemo kriterijume zaštite priorode, jer bez zaštite životne sredine nema ni modernog i održivog društva. Spremni smo da stvaranjem lanca vrednosti značajno utičemo na dalji privredni rast Srbije, uz sve mere predostrožnosti zaštite prirode i naših prirodnih bogatstava", navela je Đedović.
Komentari 67
S.O.S. 820044
i need workers
Aleksandar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar