Po oceni žirija, najbolja istraživačka priča u 2021. godini delo je novinara KRIK-a Stevana Dojčinovića, Milice Vojinović, Bojane Pavlović i Bojane Jovanović za serijal tekstova o kriminalnom klanu Veljka Belivuka.
U obrazloženju žirija se navodi da su autori serijala "suvereno koristili sve istraživačke tehnike i alate što su im bili na raspolaganju stvarajući ne samo ekskluzivne nego i temeljito istražene, uverljive i vrlo čitke priče".
Drugo mesto pripalo je novinarki Vremena Jovani Gligorijević za tekst "Seksualno nasilje u Istraživačkoj stanici Petnica: Zavera ćutanja koja je dugo trajala".
"Gligorijević je kroz temeljno i precizno napisan tekst javnosti otkrila potpuno nepoznate informacije o seksualnom nasilju u elitnoj školi u Srbiji. Kroz pažljivo prikupljanje svedočenja bivših učenica u periodu 2003. do 2014. godine, Gligorijević je razotkrila model zlostavljanja koji je trajao godinama pod okriljem obrazovanja", stoji u odluci žirija.
Treće mesto dele novinari BIRN-a Saša Dragojlo za tekst "Krijumčarenje ljudi: Štekovi novca, nasilje i veze sa bezbednosnim službama" kao i Aleksandar Djordjević i Miodrag Marković za serijal tekstova o mehanizmima korupcije u Elektroprivredi Srbije.
Žiri je u obrazloženju naveo da su novinari BIRN-a primenili "nekoliko zahtevnih istraživačkih postupaka - od kompleksne analize do korišćenja poverljivih izvora s neposrednim uvidom u temu kako bi razotkrili zloupotrebe i korupciju".
U konkurenciji za EU nagradu bila su 24 rada koje su ocenjivali novinari Andjela Milivojević i Saša Leković kao i izvršni direktor Mreže za profesionalizaciju medija jugoistočne Evrope (SEENPM) Tihomir Loza.
Nagrada EU za istraživačko novinarstvo u Srbiji dodeljuje se od 2015. godine.
Komentari 6
Čitalac
Branko
Лазар
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar