Centar koji ne obaveštava javnost o svojim aktivnostima još od otvaranja budi sumnje na zapadu o njegovoj svrsi, prenosi
Euronews Srbija. Bivši ministar odbrane predlaže da ga Srbija rasformira i otvori humanitarni centar Otvoreni Balkan.
Pre deset godina u Nišu je otvoren centar koji je označio novi vid saradnje Srbije i Rusije. Otvorio ga je sadašnji ruski ministar odbrane s ciljem da se pomogne Srbiji u borbi protiv prirodnih nepogoda. Moskvi je on oduvek bio značajan i ne nameravaju da odustanu od njega.
"Ponosimo se time što on postaje sve popularniji i nameravamo da ga na svaki način razvijamo. Razgovarali smo i o tome da na Zapadu postoji mnogo spekulacija o nameni tog centra. Vlastitim očima ubedio sam da on ima isključivo mirnu i veoma traženu namenu", rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško, koji je prošlog meseca boravio u Beogradu.
Međutim, aktivnosti rusko-srpskog humanitarnog centra nisu previše transparentne, prenosi Euronews Srbija. Na njihovom sajtu ne navodi se konkretno u kojim humanitarnim aktivnostima su učestvovali. Ali ni Ministarstvo unutrašnjih poslova nije otvorenije.
Euronews Srbija nije dobio odgovor na pitanje o saradnji Sektora za vanredne situacije i ruskog centra. Takođe ostalo je nepoznato i da li su pripadnici tog centra učestvovali u gašenju ovogodišnjih požara.
Kakva je namena centra?
Umesto odgovora, javnosti je ostavljeno da nagađa kakva je namena rusko-srpskog humanitarnog centra.
"Ako odete na njihov sajt, vi ćete tamo naći da oni obilaze neke seosne svetkovine, da se mešaju sa narodom pod formom nekih saveta. Ali, kada se prevrne cisterna na par kilometara od tog centra, vi nemate nikakvu reakciju", kaže Darko Obradović iz Centra za stratešku analizu.
On dodaje da, kada treba da se gase požari po Srbiji, onda se angažuje ruska tehnika za koju Srbija plaća u direktnom kontaktu.
Predstavnici ovog centra pre nekoliko godina objavili su da u Nišu postoji najsavremeniji trenažer za obuku jedinica protivpožarne zaštite, te da su zbog interesovanja iz regiona razmatrali nabavku još jednog, ali bivši ministar odbrane tvrdi da centar ne ispunjava svoju obavezu i da nije reč o humanitarnom centru.
"Postoje informacije da su neki u centar dolazili, a neki odlazili. Ja nemam informacije o tome. One informacije koje postoje su jako ozbiljne i vezuju se čak za momenat kada je bio pokušaj državnog udara u Crnoj Gori, kada je navodno grupa ruskih obaveštajnih oficira iz Niša praktično napustila našu zemlju. Ali nemam potvrdu", rekao je Dragan Šutanovac.
Evropski parlament pozvao da se centar zatvori
Ovaj centar trn je u oki pojedinim zemljama Evropske unije, dok je ove godine u rezoluciji Evropski parlament pozvao na zatvaranje tog objekta. Pojedinci predlažu i da se izvrši njegova prenamena.
Šutanovac smatra da je najbolje da se napravi međunarodni humanitarni centar, koji bi se čak nazvao “humanitarni centar Otvoreni Balkan”.
"Ukoliko ruska strana želi da participira u njemu, onda je dobrodošla, ali i sve strane koje podržavaju Otvoreni Balkan, uključujući i zemlje EU, Ameriku, Japan. Mislim da bi na taj način taj centar konačno imao svoju svrhu. Ne bi se podvodio pod pitanje, da li se vodi kao centar za špijuniranje bilo koje strane na Balkanu, već bi svima bilo jasno da zaista služi onoj svrsi kojoj je namenjen", navodi Šutanovac.
Od osnivanja centra, zvanična Moskva tražila je da Srbija doseli diplomatski status radnicima Ruskog centra. U javnosti su se spominjali pritisci, kako iz Rusije tako i sa zapada, ali to pitanje još uvek nije stiglo na dnevni red Vlade Srbije.
Komentari 29
Go go
Ruža
Steva
w/e
12.11.2022 • 14:47
botovi
Ono kad se svi potajno nadaju da jeste spijunska baza, jer jedni bezuslovno podrzavaju Rusiju u svemu vs ovi drugi sto im fali jos argumenata da mrze sve sto je Rusko.
Ma možemo se mi raspravljati do sutra o toj temi, koji su bolji a koji su gori jer to je zabava dokonih kao što smo mi sada ovde,ali i jedni i drugi znaju jako dobro zašto su došli ovamo na teritoriju srbije,dali milom ili siliom,svejedno ali ne čase časa,ni jedni ni drugi.Rusi su pronašli svoj interes u iskorištavanju rudnih bogatsava izvlačeći naftu u Vojvodini,a Amerikanci su "zaljubili" u Kosovo zbog rudnika Trepča i sada kosovarima zastupaju i brane ljudska prava
a nama je preostalo da polemišemo koji su bolji a koji su gori.A tu je negde i Riotinto,tako da polako narode i ne brigaj se biće ovakvih dešavanja još,samo kad je krenulo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar