Ministarstvo o aflatoksinu: Odluku doneo Savet za bezbednost hrane vodeći računa o zdravlju

Stručni Savet za bezbednost hrane doneo je odluku da postojeći maksimalno dozvoljeni nivo aflatoksina od 0,25 mikrograma po kilogramu, ostane na snazi do 30. novembra 2023. godine.
Ministarstvo o aflatoksinu: Odluku doneo Savet za bezbednost hrane vodeći računa o zdravlju
Foto: 021.rs
To je objavilo je Ministarstvo poljoprivrede. 
Kako su naveli, ovu odluku Savet je doneo na osnovu praćenja modela predviđanja pojave aflatoksina u narednom periodu na osnovu trenutne klimatske situacije i stanja na poljima kukuruza, a vodeći računa o zdravlju ljudi i životinja.
U resornom ministarstvu kažu da je na snazi pojačana kontrola kukuruza, hrane za životinje i mleka, kao i da su sirovinske službe mlekara počele sa podelom absorbenata (zeolita) kao dodatak ishrani krava, a u cilju snižavanja nivoa aflatoksina.
 
"Tokom niza godina, proizvođači i prerađivači mleka, fitosanitarna i veterinarska inspekcija su preduzimali mere u cilju smanjenja uzroka pojave aflatoksina, najpre u kukuruzu, a zatim posledično u hrani za životinje i mleku, te se nivo ovog kontaminenta smanjivao svake godine", poručili su iz ministarstva.
 
Prateći trendove, rezultate ispitivanja kukuruza, hrane za životinje i sirovog mleka, a u stalnoj komunikaciji sa službama Ministarstva zdravlja, postepeno se i zakonski uvodi oštriji kriterijum za aflatoksin, pa je trenutna važeća vrednost 0,25 mikrograma po kilogramu.
 
S obzirom na to da je Srbija u procesu usaglašavanja sa EU standardima, kako bi se razmotrilo pitanje da li postaviti kao važeći kriterijum EU ili do određenog vremena produžiti navedeni kriterijum u Pravilniku, prilikom donošenja odluke o ostajanju na snazi propisanog nivoa aflatoksina, razmatrani su rezultati brojnih domaćih i evropskih ispitivanja.
 
Maksimalno dozvoljene količine aflatoksina M1 u sirovom mleku od 30. novembra 2022. godine ostaju po starom, odnosno iznose 0,25 mikrograma po kilogramu.
 
"EU standard od 0,050 mikrograma po kilogramu nije i svetski, te se procenjuje da dve trećine svetske populacije koristi referentnu granicu od 0,50 mikrograma po kilogramu, a i sama EU ima različite granice kada je u pitanju nivo aflatoksina u svežem mleku i u sirevima", navodi se u saopštenju.
  • zavera postoji

    23.11.2022 15:37
    Jel’ smo sada svi koji pričamo o otrovima u mleku i na drugim mastima tkz. teoretičari zavere?
    Onda je ceo narod…
    Hoćete li da dovedete u normalan nivo ta zagadjenja oko nas ili ćemo svi…
  • scp - 096

    23.11.2022 15:06
    Nama ovo i nije važno. Domaćeg mleka i onako nema. U poslednje dve godine poklano je dve trećine krava muzara, a i ove preostale će isto da zvrše. Nas treba da brine nivo alfatoksina u kukuruzu u Poljskoj, recimo, pošto mi nismo u stanju da imamo normalno mlekarstvo
  • Sudi se sa Ticom

    23.11.2022 13:40
    Begečki mag
    Prof.dr Dragan Glamočić, glavni i odgovorni
    Zato je bio ministar
    Zato je u timu Vlade Srbije..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija