Ovo je saopštio Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) koji je vodio spor protiv EPS-a.
U pitanju je prvostepena presuda.
Kako se navodi, tužba koju je RERI podneo u januaru 2021. godine, usledila je nakon više podnetih zahteva za vanredni inspekcijski nadzor u termoelektranama EPS-a zbog drastičnog prekoračenja maksimalnih dozvoljenih emisija sumpor dioksida, za koje je Ministarstvo zaštite životne sredine tvrdilo da nema osnova.
Sud je konstatovao da je pokretanje parničnog postupka bio jedini preostali pravni instrument da se zaustavi dalja opasnost po zdravlje ljudi i životnu sredinu, navodi se u saopštenju.
EPS je još od januara 2018. bio dužan da smanji emisije sumpor dioksida iz svojih postrojenja, u skladu sa Nacionalnim planom za smanjenje emisija (NERP), na koji se Srbija obavezala ratifikovanjem Sporazuma o osnivanju Energetske zajednice, navodi RERI.
RERI ističe u saopštenju da su samo tokom 2018. i 2019. godine termoelektrane "Nikola Tesla" i "Kostolac" emitovale šest puta veće količine sumpor dioksida od dozvoljenih, a prekoračenja su se nastavila i narednih godina.
"Cilj tužbe je bio da zaštitimo zdravlje građana koje je bilo ugroženo usled višegodišnjeg kršenja domaćih i međunarodnih propisa od strane EPS-a. U prilog tome govori to što se sud prilikom donošenja presude vodio i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i naložio EPS-u da svoju delatnost uskladi sa propisima, kako ne bi ugrožavao život i zdravlje ljudi. Zbog toga ova presuda ne sme ostati mrtvo slovo na papiru, već očekujemo da EPS poštuje odluku i primeni neophodne mere kako bi ubuduće emisije sumpor dioksida sveo na maksimalne dozvoljene granice", navodi programski direktor RERI-ja Mirko Popović.
Presuda Višeg suda velikim delom se oslanja i na ekspertsku analizu koju je RERI dostavio, a koju je za potrebe tužbe izradila pulmološkinja Dragana Jovanović. Kako se navodi, ona je u svom nalazu nesumnjivo utvrdila da višestruka prekoračenja emisija sumpor dioksida dovode do širokog spektra posledica po ljudsko zdravlje, poput otežanog disanja, nastanka dugotrajne astme, bronhitisa, hronične opstruktivne bolesti pluća, sve do najozbiljnijih kao što su povećana smrtnost od respiratornih i kardiovaskularnih bolesti, sklonost demenciji, šlog, oštećenje normalnog razvoja ploda i poremećaja razvoja pluća kod dece.
"Presuda koju je po tužbi RERI-ja doneo Viši sud u Beogradu je prva takva vrste na osnovu propisa koji je usvojen pre gotovo 50 godina - Zakona o obligacionim odnosima, a predstavlja pravni presedan koji značajno unapređuje sudsku praksu kada je u pitanju zaštita kolektivnih interesa, zdravlja građana i očuvanja životne sredine. Iako EPS ima pravo na žalbu drugostepenom sudu, nadamo se da će bez odlaganja započeti sa aktivnostima koje će dovesti do usklađivanja sa nalogom iz suda iz prvostepene presude, jer se ona tiče ratifikovanog međunarodnog ugovora, čija primena je obavezna i u javnom je interesu", dodaje advokat i predsednik Upravnog odbora RERI-ja Jovan Rajić.
Komentari 4
Stojko
Samo je pitanje kad će proglasiti bankrot. Veliko je nezadovoljstvo medju zaposlenima,a rezultat svega ovoga videce se na prvim izborima. Dosta je bilo
disa
Zakon postoji 50 godina i nekom smeta sto se uopste primenjuje. Presuda se odnosi na vreme kad je neko sistematski unistavao EPS mesto da je zamenio filtere od donacija i nastavio da posluje bar po standardima koji su se primenjivali pod svim vlastima poslednjih 70 godina.
Totalna nekompetentnost rukovodstva na sta je drzava zmurela dok nije doslo do kolapsa.
Мунгос
Знате, ову активност против ЕПС-а не врши спољни непријатељ, у акцију су укључени унутрашњи фактори, српски судија и српска пулмо-лошкиња.
Иначе ова „РЕРИ“ је невладина и непрофитна организација, која без надокнаде врши субверзивне делатноси ради реализације циљева слабљења ЕПС-а и енергетских потенцијала Србије.
Сада се види ефект промене српског Устава којом су променом судије постале независне од извршне власти, па могу комотно да доносе пресуде усмерене против друштва у чије име пресуђују. У име народа, па народу завуку до даске. Нико им ништа не може, Устав их штити.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar