Vojni penzioneri: Magla od ‘nikad većih penzija’ sa kojima se penzioneri smrzavaju i gladuju

Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije saopštilo je da Vlada Srbije nastavlja da otima od penzionera, predlaganjem novog načina redovnog uskladjivanja penzija.
Vojni penzioneri: Magla od ‘nikad većih penzija’ sa kojima se penzioneri smrzavaju i gladuju
Foto: Pixabay
Kako navode, taj način ne obezbeđuje ni usklađivanje sa rastom cena prethodne godine.
Penzioneri će, kako je navedeno, biti uskraćeni i predlogom dodatnog smanjenja doprinosa za Republički fond penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) koji se plaćaju na zarade zaposlenih.
"Prema predlogu izmena Zakona o PIO, penzije će od 1. januara 2023. godine biti usklađene za procenat rasta zarada od 12,1 odsto, iako je rast cena ili inflacija u 2022. godini bila veća od 14 odsto“, navedeno je u saopštenju.
 
Dodaje se da se tim predlogom ne predviđa dovođenje penzija na nivo od najmanje 10,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) da bi se kao takve usklađivale sa rastom cena, odnosno inflacije.
 
U obrazloženju predloga izmena Zakona o PIO, Vlada, kako je navedeno, priznaje da su izdvajanja za penzije u 2022. godini oko 9,2 odsto BDP iako bi trebao da se kreću oko 11 odsto.
 
"Razlika je skoro milijardu evra koja je godišnje otimana od penzionera u proteklom periodu. U Zakonu o budžetskom sistemu otkrivamo da rashodi za zarade zaposlenih u sektoru države iznose 10 odsto. Obavezu smanjenja rashoda na zarade u javnom sektoru sa osam na sedam odsto iz 2014. godine vlast je sprovela tako što ih je povećala na 10 odsto BDP", navelo je Udruženje.
 
Ističe se da nikada u istoriji izdvajanja za plate u javnom sektoru nisu bila veća od potrošnje za penzije.
 
Očigledno je, kako je navedeno, da je oteto od penzionera podeljeno zaposlenima u sektoru države, odnosno javnom sektoru. Prema predlogu izmena Zakona o PIO usklađivanja će se, kako je navedeno i dalje vršiti prema podacima iz prvog i drugog kvartala prethodne godine i trećeg i četvrtog kvartala godine koja joj prethodi, odnosno sa podacima u koje nisu uračunati rast cena i zarada u drugoj polovini godine koja prethodi usklađivanju.
 
"Birokratiji je lakše da barata sa podacima starim 18 meseci iako penzioneri zbog toga do novog usklađivanja žive sa inflacijom 18 meseci. Teško im da provere kako se to radi Crnoj Gori ili Austriji. Svako usklađivanje penzija u koje se ne uračunava najmanje pun rast cena u prehodnoj godini je smanjivanje njihove vrednosti“, ocenilo je Udruženje.
 
Dodaje se da će predlogom izmena Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje sa 25 smanjiti na 24 odsto, što će u konačnom smanjiti prihode PIO u 2023. godini za oko 230 miliona evra.
 
Smanjivanjem stope doprinosa sa 26 odsto na 25 odsto u 2020. i 2021. godini prihodi PIO su, kako je istaknuto, bili umanjeni za oko 190 miliona evra godišnje.
 
Zbog smanjenja stope doprinosa za dva odsto, kako je navedeno, izvorni prihodi PIO će u 2023. godini biti manji za oko 460 miliona evra.
 
"Oteti novac bi bio dovoljan za izjednačavanje i podizanje najnižih penzija, ukidanje doživotnog smanjenja penzija zbog prevremenog odlaska u penziju sa 40 godina staža i kvartalno vraćanje dela neisplaćenih penzija“, navedeno je u saopštenju.
 
Vlada na račun bednog standarda većine penzionera u Srbiji, kako je ocenilo Udruženje, stimuliše, odnosno povećava profit poslodavcima koje se moglo obezbediti smanjenjem stope poreza na zarade bez smanjivanja izvornih prihoda PIO.
 
"Izmene zakona PIO kao i do sada, zbog kontinuiteta i hitnosti postupka sprovode se bez javne rasprave i učešća sindikata zaposlenih i penzionerskih organizacija. Očekujemo da će penzioneri Srbije konačno shvatiti maglu od ‘nikada većih penzija’ sa kojima se smrzavaju i gladuju", navelo je Udruženje.
  • Pera

    28.11.2022 03:08
    Penzije
    Da svako u svakom trenutku zna koliko na svom penzionom računu ima uplaćenih doprinosa.Da se zna koliko penzioni fond ostvari godišnje dobit upotrebom novca i dobit doda računu .Da se omogući svakome ko odlazi u penziju da podigne celokupni uplaćeni iznos doprinosa sa dodatkom dobiti ako želi i potpiše da ne prima penziju.
  • Ime

    27.11.2022 10:11
    Nastavak
    Kad smo kod socijalno odgovornog ponašanja države:
    Doprinosi za socijalno osiguranje treba da se uplaćuju u punom iznosu i dok je radnik na bolovanju.
    Ovako bolestan čovek bude dva puta kažnjem. Em je bolestan, em mu se penzija smanjuje zbog manjih uplaćenih doprinosa. Da ne pominjem da mu ne pripada prevoz, topli obrok...., a svaki dan ide kod lekara, treba mu jača hrana da ozdravi, podmaz za doktora....
    A ako treba još para, gospoda neka uvede sve advokate u sistem PDV, a ne da samo jadni notari izdaju fiskalne račune.
    Isto treba uraditi i sa taksistima, dozvoliti im da samostalno formiraju cene, ali i omogućiti da svako ko ispunjava standarde registruje taksi vozilo bez ograničavanja broja vozila i da može da vozi bilo gde na teritoriji RS kao što sva druga preduzeća mogu da rade bilo gde.

    Tako bi tržište odradilo svoj posao, a Država bi imala više para za mnogo štošta.

    Pozz
  • Ime

    27.11.2022 09:54
    Komentar
    Poštovana gospodo,
    Benificirani radni staž vojnika nije poklonjen. Svaki minut je odrađen na vežbama, dežurstvima (slabo ili neplaćenim), svakodnevnim stresom koji neupućeni ne mogu da razumeju...
    A žuljevi na mozgu i duši se ne vide. Ko je od civila sakupljao kolegu u ćebe!?!
    Za stanove su izdvajali doprinos, a potom su stanovi kupovani po Zakonu koji važi za sve građane RS.
    Tačno je da se obračuni vrše sa velikim kašnjenjem pa bar 50.000 penzionera godišnje nikad ne vidi povišicu.
    Penzionera odavno nema 1.700.000.
    Eto mesta za usklađivanje penzija.
    A bilo bi socijalno odgovorno da se jedno usklađivanje izvrši linearno, ali stvarno.
    Nije linearno kada svi dobiju 10 % pa neko dobije 1.000, a neko 15.000 dinara.
    Treba bar jednom raspoloživa sredstva podeliti svima, na primer po 5.000 dinara ili koliko već ima para.
    Onima koji primaju penziju od 10.000 dinara značiće puno, a onima sa 150.000 dinara nije ni važno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija