Vojna obuka za tridesetogodišnjake koji nisu bili u vojsci

Rezervisti u Srbiji koji nisu služili vojni rok treba da prođu kroz vojnu obuku od 30. godine, kada se uvode u rezervni sastav, do svoje 32. godine, navodi se u propisu u Službenom vojnom listu.
Vojna obuka za tridesetogodišnjake koji nisu bili u vojsci
Foto: 021.rs
Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža, pozivajući se na uredbu objavljenu u Službenom vojnom listu od 10. oktobra, reč je o propisu koji je prošao gotovo bez pažnje javnog mnjenja, iako prvi put uvodi starosnu granicu za obuku muškaraca koji nemaju određen ratni raspored jer nisu služili vojni rok.
Prethodna uredba iz oktobra 2019. godine predviđala je da se u rezervni sastav Vojske Srbije uvode i muškarci koji su napunili 30 godina, iako nisu služili vojni rok, a da se procena vojnoevidencione specijalnosti obavi na osnovu stručne spreme, zanimanja, znanja i veština potrebnih za popunu vojske određenim kadrom.
Predviđeno je da oni prođu osnovnu obuku koja traje najduže 25 dana, a da zatim, prema potrebi, idu na specijalističku obuku koja je takođe limitirana na 25 dana.
 
"Dodatna mogućnost je da se provede i neka druga obuka od najviše 20 dana ako je potrebno da rezervista usvoji, kako se kaže u uredbi, 'nova znanja, veštine i navike'. Na primer, to može da bude kurs za neko novo sredstvo ratne tehnike", navodi Balkanska bezbednosna mreža.
 
Podseća da su u početku rezervisti koji nisu služili vojsku pozivani na dvonedeljni kurs u centru za obuku.
 
"Na obuku marta 2019. došao je tadašnji ministar odbrane Aleksandar Vulin i to je u delu javnog mnjenja bio povod za podsmeh i posredno stvaranje negativne slike o kratkom boravku u kasarnama. Nažalost, lični politički marketing jedne ličnosti bio je povod za stav javnosti da se radi o neozbiljnom pristupu obuci. U stvari, za VS radi se o jednom od bitnih mehanizama popune jedinica ratnog razvoja jer znatan broj jedinica u miru ima samo jezgro za ratni razvoj na mobilizacijski poziv", piše ovaj portal.
 
Dodaje sa da je većina jedinica VS u miru nižeg nivoa razvoja, sa popunom ispod 100 odsto, a pasivna rezerva koja u ratu treba da obezbedi razvoj jedinica stari, jer je još početkom 2011. godine obustavljeno obavezno služenje vojnog roka.
 
"U međuvremenu, podmlađivanje je rešavano svrstavanjem rezervista koji su prošli dobrovoljnu obuku, ali taj broj je premali sudeći o odlukama da se pristupi obuci pasivne rezerve", dodaje se u tekstu.
  • Stojko

    18.02.2024 20:32
    Blam
    Vučiću otvaraš firme za Kineze gde i sami rade, ja mislim da bi mogli da idu i u vojsku pa da brane državu u kojoj žive
  • Aleksandar

    27.05.2023 13:41
    Ljudi moji...
    A sta je tek sa onima koji su izbegli da sluze vojsku, a primljeni kao sposobni? Takvih ima puno, namerno odugovlacili fakultet ili otisli preko (jer su svi cekali da se ukine sluzenje vojnog roka). Sta cemo sa takvima? I to uglavnom 1984 godiste pa nadalje... Nije trebalo nikad da se ukida vojni rok ; narod koji nema vojsku, ne moze imati ni drzavu.
  • Majka

    19.03.2023 21:03
    Ne razumem
    Sutra sin ide, ima 34 godine, i ovo mu je druga tura, od tri nedelje, prva je bila jesenas četiri nedelje. Mislila sam da će svi da prođu prvi deo, pa zatim da zovu za drugi deo.Nije se pravio gluv, glup, lud,na pregledu, završio je težak fakultet,setili su ga se samo sada..i to eto drugi put...Ne razumem..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija