Na 29. novembar slavio se Dan republike - hvalospevi Titu, svinjokolj, prvaci postajali pioniri...

Dan republike se slavio 29. novembra i bio je jedan od pet državnih praznika u bivšoj Jugoslaviji.
Na 29. novembar slavio se Dan republike - hvalospevi Titu, svinjokolj, prvaci postajali pioniri...
Foto: 021.rs
Praznovao se dva dana i to sve do 2002. godine kada je ukinut odlukom Savezne skupštine, podseća Danas.
Ovim datumom zapravo se obeležavalo Drugo zasedanje AVNOJ-a u Jajcu u BiH 1943. godine, kada je, pod vođstvom Komunističke partije Jugoslavije, doneta odluka o formiranju države federalnog ustrojstva, Jugoslavije, kao i ustavotvorne skupštine dve godine kasnije, kada joj je dat naziv Federativna Narodna Republika Jugloslavija (FNRJ).
Na Drugom zasedanju AVNOJ-a pre godine bila su prisutna 142 delegata, a predsedavao je predratni predsednik skupštine Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca doktor Ivan Ribar.
 
AVNOJ je tada konstituisan kao zakonodavno i izvršno predstavničko telo Jugoslavije dok je kao najviši izvršni i organ narodne vlasti konstituisan Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ), koji je imao sva obeležja narodne revolucionarne vlade.
 
Poništene su sve odluke i obaveze koje je donela dotadašnja vlada i ona je, zajedno sa Petrom II Karađorđevićem, prognana iz zemlje.
 
Tada su slovenački i hrvatski delegati u Jajcu nastupali kao predstavnici posebnih država, a Slovenija je imala posebne zahteve oko granica i jezika.
 
Srbija nije imala svoju delegaciju, već su po jedinicama nasumično prikupljeni srpski borici, i oni, po mišljneju istoričara, nisu imali neke posebne zahteve.
 
Kao posebna odluka AVNOJ-a Josipu Brozu Titu dodeljena je titula "maršal Jugoslavije", na osnovu predloga koji je postavila slovenačka delegacija.
 
Nakon završetka rata, od 1945. godine, taj datum je proslavljan kao Dan Republike i bio je jedan od najvećih državnih praznika u nekadašnjoj SFRJ, koji je svečano obeležavan širom zemlje.
 
Na ovaj dan su se pevali hvalospevi Titu, u domovima kulture su se održavale priredbe, a đaci prvaci su postajali pioniri. Poslednja generacija pionira rođena je 1982. godine. Mnogima je, ipak, prva asocijacija na ovaj praznik, rano ustajanje i odlazak na svinjokolj. Zbog opšte euforije koja je pratila ovaj dan, slavili su ga i oni koji nisu bili veliki ljubitelji Tita i socijalizma.
 
Zanimljivost vezana za ovaj praznik je da je nastavio da se praznuje i nakon raspada SFRJ.
 
Posle raspada SFRJ Dan republike je prestao da se obeležava u skoro svim nekadašnjim republikama, a od kraja devedesetih je proslavljan samo u Srbiji, sve do njegovog zvaničnog ukidanja, 14. novembra 2002. godine, odlukom Savezne skupštine Savezne Republike Jugoslavije.
 
Praznik se proslavljao sa istim značenjem sve do 1997. godine, kada je usled javnih kritika da se godinama unazad obeležava praznik države koja više ne postoji preimenovan u sećanje na 29. novembar 1945., dan kada je Jugoslavija formalno prestala da bude monarhija i postala republika.
 
Ovaj datum je poslednji put bio neradan 2001. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • usput

    29.11.2022 12:48
    komentar
    Nisu se prekopavali kontejneri , nije bilo modernih haračlija izvršitelja i tako dalje i tako dalje.....
  • Welcome to Croatia!

    29.11.2022 12:28
    A@ to kazu mnogi u HR. Brozu je najveca zasluga ( ako ne i jedina ) da je bio pobjednik u antifasistickoj saveznickoj koaliciji koja je pobijedila zlo nacizma i fasizma u 2.w.w. Sve ostalo je bilo osrednje ili lose. Nesto je bilo i dobro, ali je ipak prevladalo ono osrednje i lose. Sa druge strane, Srbiji je najbolje bilo pod tim istim Brozom. I Srbima isto tako, pa vladali ste u toj SFRJ i bili gazde, pa ste odlucili da vam je to malo i da zelite vise, pa ste obrali bostan i jos vam nije jasno zbog cega, zato i zivite tako kako zivite. Mi Hrvati smo bili saveznici i pobjednici 2.w.w. i imamo svoju Lijepu nasu Hrvatsku. Dobrodosli nam!
  • svoj svome

    29.11.2022 10:54
    Kamo sreće da Broza nije ni bilo.
    @
    Da, kraljevina sa 90% nepismenog stanovništva je bila velika sreća. Dvorska kamarila je upravljala feudalnim načinom vladanja nad obespravljenom rajom. To je uzrok pojave velikog broja komunista u Srbiji koji su krenuli za Brozom. I danas Srbi masovno odlaze u emigraciju, beže pre svega od svojih aga i begova.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.