Merenje radijacije u Srbiji - postoji li plan u slučaju akcidenta u ukrajinskoj nuklearki

Srbija je okružena nuklerakama a radijacija se meri neprekidno.
Merenje radijacije u Srbiji - postoji li plan u slučaju akcidenta u ukrajinskoj nuklearki
Foto: Pixabay
Do sada smo imali devet mernih stanica a biće postavljene još 33 koji će meriti radioaktivnost u vazduhu i reci Dunav. Nadležno telo Srbije napravilo je i simulaciju u slučaju potencijalnog akcidenta u nuklearki Zaporožje.
Načelnica Odeljenja za kontrolu izloženosti stanovništva u Direktoratu za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije, Maja Eremić Savković, kaže za RTS da će nove merne stanice značajno unaprediti sistem merenja gama zračenja u vazduhu, koji potiče iz 2007. godine.
Prema analizi rizika koje je direktorat sproveo, nove merne stanice biće instalirane širom zemlje. Eremić Savković navodi da je analiza rizika uključila sve nuklearke iz našeg neposrednog okruženja kao i buduću instaliciju jednog nuklearnog reaktora centrale Pakš u Mađarskoj.
 
"Nove 32 stanice meriće doze gama zračenja u vazduhu, dok će jedna meriti radioktivnost Dunava zato što se Srbija nalazi nizvodno od nuklerke Pakš", naglašava Eremić Savković.
 
Kaže da su srpske merne stanice od 2011. godine deo evropske mreže za razmenu podataka. 
 
"Redovno se kontroliše da li je došlo do nekog akcidenta na ili van teritorije Srbije."
 
Kako objašnjava, mape za merenje gama zračenja prikazuju merne lokacije različitim bojama, što zavisi od prirode tla i kosmičkog zračenja. Trenutne vrednosti odgovaraju prirodnom zračenju, dodaje Eremić Savković.
 
Direktorat je napravio i simulaciju u slučaju potencijalnog akcidenta u nuklearki Zaporožje. Već godinu i po dana Direktorat poseduje specifičan program koji daje mogućnost simuliranja i pruža podršku u donošenju odluka ukoliko su potrebne mere zaštite.
 
"Na primeru simulacije nuklearnog akcidenta Zaporožje, jedino su meteorološki parametri realni, ostali su proizvoljni", ukazuje načelnica u Direktoratu.
 
"Uvek se razmišlja o količini radiokativnog materijala koji bi se izbacio u vazduh u slučaju akcidenta. Stalno se uzimaju realni meteorološki parametri kako bi se videlo kretanje vazdušne mase", ukazuje Maja Eremić Savković.
 
Ističe i da je Direktorat u stalnom kontaktu sa Međunarodnom Agencijom za atomsku energiju.
  • maya

    07.12.2022 22:29
    Kako ne, pa tu je nuklearna Maja!
    Ona će podeliti antiradijacijske hidžabe stanovništvu!
  • iguman

    07.12.2022 12:15
    Srbija nema plan ni za jaču kišu.
  • 501

    07.12.2022 11:51
    Skloništa
    Pro očistite skloništa, proverite u njima ventilacije sisteme. Onda nam iznesete koliko je zračenje u moli sivertima i dajte nam parametre koji označavaju granicu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija