Antić: Restitucija u Srbiji ni blizu kraja zbog korumpiranih pojedinaca

Predsednik Mreže za restituciju Mile Antić rekao je da u Srbiji, ne samo da nije završen proces restitucije, već je zemlja na početku procesa, za šta su, kako tvrdi, krivi korumpirani pojedinci.
Antić: Restitucija u Srbiji ni blizu kraja zbog korumpiranih pojedinaca
Foto: Pixabay
Kako je rekao Antić, ti pojedinci žele da prisvoje građevinsko zemljište dobijeno na korišćenje.
On je za televiziju K1, govoreći o Zakonu o nacionalizaciji, koji je pre 76 godina donela Skupština Jugoslavije, rekao da je to bio "ideološki projekat". Tada je od vlasnika oduzeto oko 3.100 preduzeća, čime je likvidiran i inostrani kapital koji je u industriji rudarstva predratne Jugoslavije učestvovao sa 50 odsto.
Nacionalizovano je 10 rudnika, 65 električnih centrala, 220 ciglana, 100 pilana, 250 industrijskih preduzeća, 200 štamparija, 880 magacina, 500 hotela, 15 letovališta, 530 mlinova, 100 bioskopskih dvorana, a Antić kaže da je Zakon o nacionalizaciji preduzeća iz 1946. godine samo jedan u nizu od 50 propisa po kojima je imovina oduzimana.
 
"To je bio jedan ideološki poduhvat, razvlastiti sve građane od njihove imovine, ostaviti im najminimalnije i na taj način lakše vladati. Revolucija je bila opravdanje. Za neke je opravdanje bilo i to da su bili saradnici okupatora", rekao je on.
 
Naveo je da su više od 50 odsto vlasnika kapitala u tom prvom udaru bili strani investitori, a da je paradoks što su ti stranci u 90 odsto slučajeva isplaćeni i dobili naknadu za to što im je oduzeto.
 
Prema njegovim rečima, domaće vlasnike kapitala dodatno su kaznile 2011. godine tadašnje vlasti.
 
"Zakonom je propisano da ukoliko su ljudi imali akcije ili su bili deoničari, da više nemaju pravo na to da im se ta imovina vrati u naturi, nego će dobiti neko simbolično obeštećenje kroz obveznice. Generacije u Srbiji su stvarale kako bi novac ostao u našoj zemlji i da bi se uvećavao kapital", kazao je on.
 
Smatra da bi kroz promene zakona u budućnosti trebalo da se ispravi ta nepravda, kako bi "oni koji su posle 500 godina turske okupacije godinama stvarali kapital, bili ispoštovani".
 
Antić je naveo da postoje kvartovi u Beogradu gde je vlasnik zemljišta država, a neka osoba je ranije bila vlasnik, te da su takva zemljišta dodeljena nekoj kompaniji bez dinara nadoknade.
 
Rekao je da je nasilno moglo da se gradi do 1995. godine kada je izmenjen Zakon o eksproprijaciji i kada je "to bio javni interes da bi neko pravio profit".
 
"Zbog toga smo imali divlju gradnju, ali je mnogo veći problem to što su dodeljivana građevinska zemljišta. Za ta zemljišta se ne zna ni površina, a potencijalna vrednost tog zemljišta je od 50 do 150 milijardi evra, dok je ukupan javni dug Srbije nekih 30 milijardi evra. To je skandalozno", rekao je predsednik Mreže za restituciju.
 
Antić je naglasio da je Srbija "na samom početku" kada je u pitanju restitucija, za šta su, kako tvrdi, "isključivo krivi korumpirani pojedinci iz vlasti i takozvani biznismeni".
 
"Oni su, ipak, negativno nasleđe komunizma. To nisu sposobni biznismeni, nego monopolisti. Čista diskriminacija, oni traže da im se pokloni građevinsko zemljište, zato su tamo upisani kao korisnici", rekao je on.
 
Kada je reč o privatnim licima, Antić kaže da je u tom domenu restitucija napredovala, i da je vraćeno 1.200 stanova i 90 hektara poljoprivrednog zemljišta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Aleksandar

    10.01.2024 14:48
    Pljacka
    Као наследници свог оца, 2013. године поднели смо захтеве за враћање имовине. Десет година Агенција за реституцију је чувала, а 2022. се “пробудила”, на основу наше ургенције. До дана данашњег, нема решења о враћању имовине. А сада сазнајемо да је фирма, која је од државе добила на коришћење нашу имовину, на волшебан начин , постала њен власник. Сада ће један од тајкуна да зида “велелепне солитере”, у делу Ниша које људи зову Дедињем. Наравно, уз подршку локалних власти.
  • Marija

    12.12.2022 09:44
    Obestece je
    Cak ni resenja o obestecenju se NE donose posle 10 godina od predaje zahteva. Uvodi se Novi geodeta, koji NE razlikuje kvadratne hvate od kv.metra tj. ara.
  • Borivoje Petrovic

    09.12.2022 10:32
    Restitucija u zbilji
    Vraceno je 90 hektara poljoprivrednog zemljista?!!!!!pa to je smesno.MI IMAMO 130 H,NA ZLATIBORU.Vratilisu nam 32h ali samo na papiru,od toga smo ,stvarno dobili 37ari,bukvalno u vlasnistvo,od 32 h "vracenih"i mi se uknjizili.Ne mozemo da udjemo u posed,vec 3 godine,zato sto putevi Uzice i opstina Cajetina,razvlace sudske procese u nedogled.Onih 100 h,razmatraju i dalje ,haha.Tako to izgleda u zbilji.Dva stuba zicare su stavili preko "vracene"imovine.Ma cirkus.A Stamatovic,prica na rts o ceni mleka koje oni prizvode.haha.Na Zlatiboru ima 5 krava.U stvari to sto vidite petospratnice na Zlatiboru,to nisu,zgrade,to vi vidite travu koju pase onih pet krava.Toliko o vracanju imovine....Prodavci magle.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Za makete na izložbi Expo 12 miliona dinara

Studio za prostorni dizajn "Modelart arhitekti" dobio je 11,97 miliona dinara bez PDV-a za posao izrade i servisiranja maketa za međunarodnu specijalizovanu izložbu Ekspo 2027.