Vraća se dorađen zakon koji je Vučić naredio da se povuče: MUP ne odustaje od kamera i snimanja lica
Sporni Zakon o unutrašnjim poslovima, koji je prošle godine povučen na doradu u atmosferi mnogih kritika i "na molbu predsednika", vraćen je na usvajanje i zakazane su javne rasprave.
Foto: Pixabay
Kako je objavljeno na sajtu MUP-a, u proceduru ulaze nacrti ukupno šest zakona.
To su: Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima, Nacrt zakona o izmenama i dopunama o azilu i privremenoj zaštiti, nacrt zakona o obradi podataka i evidencijama u oblasti unutrašnjih poslova, Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o oružju i municiji i Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o nacionalnom DNK registru.
Prvi na ovom spisku je bio izuzetno kontroverzan prošle godine, kad se saznalo da se planira uvođenje biometrijskog nadzora. Ovaj nadzor su kritikovale i Evropska unija, Ujedinjene nacije i Savet Evrope, kao i sve domaće organizacije koje se bave pitanjima bezbednosti.
Domaći stručnjaci upozoravali su da, uprkos tome što su kamere namenjene sprovođenju ovog nadzora faktički već instalirane na ulicama Beograda, ne postoji pravni osnov za ovako invazivan nadzor nad građanima, bez prethodnih analiza da li će doći do kršenja prava građana. I dok MUP tvrdi da se video-nadzor uvodi zbog namere da se smanji kriminal na ulicama, stručnjaci upozoravaju da će ovakav nadzor omogućiti direktno praćenje kretanja građana i identifikaciju, što krši načela privatnosti.
Nakon kritika stručne javnosti, tadašnji ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin rekao je da se zakon povlači "na molbu Aleksandra Vučića".
"Ja sam kriv što se povlači nacrt zakona, izvinio sam se Aleksandru (Vulinu). Razlog toga je što je ostalo šest meseci do izbora, i ne želim da u poslednjih šest meseci donosimo tako važne zakone", rekao je potom Vučić.
MUP je pripremio i javnu raspravu o ovom nacrtu zakona i faktički je otvorio juče, 8. decembra. U okviru rasprave predviđena su tri okrugla stola - prvi će biti u Novom Sadu, 21. decembra, u Privrednoj komori Srbije u periodu od 10 do 14 časova. Uslediće okrugli sto u Nišu 23. decembra, takođe u prostorijama Privredne komore Srbije i to od 10 do 14 časova. Poslednja diskusija održaće se u Beogradfu 27. decembra u prostorijama PKS, u periodu od 10 do 14 časova.
Kako se navodi, učesnici u javnoj raspravi su predstavnici relevantnih državnih organa, nevladin sektor, eminentni stručnjaci u ovoj oblasti, kao i druge zainteresovane strane.
Primedbe, predlozi i sugestije dostavljaju se MUP-u putem mejla javnarasprava.zoup@mup.gov.rs ili poštom na adresu ministarstva. Po okončanju javne rasprave, navodi se da će ministarstvo analizirati sve primedbe, predloge i sugestije učesnika u javnoj raspravi, napraviti izveštaj, i objaviti ga na sajtu u roku od 15 dana od okončanja javne rasprave.
Tu je i nacrt zakona o obradi podataka i evidencijama
Čini se da se ministarstvo potrudilo da usvajanjem Zakona o obradi podataka i evidencijama u oblasti unutrašnjih poslova opravda uvođenje biometrijskog nadzora.
U ovom nacrtu zakona navodi se da sistem audio i video-nadzora čini skup fiksnih, mobilnih i pokretnih kamera, softversko-hardverskih rešenja sa analitičkim alatima, kao i drugih uređaja i opreme koji su namenjeni za snimanje na javnim i drugim za pristup dostupnim mestima.
Ovaj sistem služiće i za beleženje i obradu audio i video-zapisa i fotografija lica, vozila i događaja, uz informaciju o lokaciji i vremenu zabeleženog zapisa, bez zadiranja u pravo na privatnost bilo koga.
"Delovi sistema audio i video-nadzora koriste se i za obradu fotografija sa biometrijskim karakteristikama lika, prepoznavanje registarskih tablica ili drugih oznaka na vozilu i automatsku detekciju prekršaja. Podaci prikupljeni sistemom audio i video nadzora čuvaju se na centralnom sistemu za skladištenje podataka, po principu kružnog snimanja, najkraće 30 dana od dana snimanja, a najduže godinu dana", navodi se u nacrtu zakona.
U obrazloženju donošenja ovog zakona naglašava se potreba preciziranja nadzora nad biometrijskim podacima. Naime, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović rekao je početkom prošle godine da je pre uvođenja kamera za prepoznavanje lica potrebno doneti Zakon o obradi biometrijskih podataka, odnosno izmeniti postojeći zakon o obradi podataka, što MUP sada i čini.
"Ovim zakonom se obrada podataka o ličnosti u Ministarstvu unutrašnjih poslova modernizuje i usklađuje sa sugestijama koje su upućivali služba Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i nevladin sektor, čineći je transparentnijom, efikasnijom i funkcionalnijom", navodi se u obrazloženju nacrta ovog zakona.
Detaljnije o svim ovlašćenjima koje MUP priprema za policijsku službu saznajte uvidom u nacrt OVDE.
SHARE Fondacija: Biometrija se vraća, apsolutno se protivimo
SHARE Fondacija poručila je da ostaje na poziciji da se apsolutno protivi svakom korišćenju biometrijskog nadzora u javnim prostorima, bez obzira na to da li je reč o domaćem ili međunarodnom kontekstu.
"Prethodni Nacrt povučen je iz procedure u septembru prošle godine, nakon upozorenja domaće zajednice i međunarodnih aktera da bi usvajanje takvog zakona legalizovalo masovni biometrijski nadzor javnih prostora i umanjilo prava i slobode građana", navode u SHARE Fondaciji.
Kako kažu, MUP je pre objave ovog nacrta organizovao niz konsultativnih sastanaka na kojima su učestvovali predstavnici Fondacije, inicijative #hiljadekamera, kao i druge organizacije civilnog društva i predstavnici stručne i akademske javnosti. Sastanci su održani u periodu od 30. septembra 2021. godine pa sve do 30. novembra ove godine.
"SHARE Fondacija je ove sastanke iskoristila kako bi predstavnicima MUP-a konstantno ukazivala na domaći i međunarodni pravni okvir koji reguliše ovu oblast i na rizike koje sistem biometrijskog nadzora nosi sa sobom. Naročito smo isticali uslove neophodnosti i proporcionalnosti za korišćenje ovakvog sistema koji nisu ispunjeni. Posebno je značajno da je u maju 2022. godine MUP ponovo pripremio nacrt Procene uticaja obrade biometrijskih podataka sistemom video nadzora na koju smo podneli komentare. Najnoviji nacrt Procene uticaja MUP nam je dostavio u novembru 2022. Iako je uvažila jedan deo komentara SHARE Fondacije na nacrt iz maja, određena suštinska pitanja nisu adresirana, zbog čega smo Ministarstvu uputili komentare u decembru 2022. godine", poručuje SHARE.
Oni naglašavaju da je procena uticaja na zaštitu podataka o ličnosti, odobrena od strane Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, preduslov za dalje razmatranje ovog pitanja.
"SHARE Fondacija će tokom javne rasprave o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima i drugim nacrtima zakona analizirati tekst i poslati komentare sa ciljem da u što većoj meri utičemo na to da tekst koji bude upućen u skupštinsku proceduru štiti prava građana u skladu sa Ustavom Republike Srbije, međunarodnim standardima ljudskih prava i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i onemogući masovnu biometrijsku obradu podataka o ličnosti sa javnih prostora. Pozivamo predstavnike civilnog sektora, akademske zajednice, stručne javnosti, medijskih i novinarskih udruženja, kao i sve građane da se uključe u proces javne rasprave kako bi front protiv masovnog biometrijskog nadzora naših (u)lica bio što širi i inkluzivniji", zaključuje se u današnjem saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tabloidi morali da obrišu više od 100 tekstova: Zbog laži, širenja mržnje i targetiranja studenata
22.01.2025.•
0
Tokom studentskih blokada, prorežimski tabloidi su morali da uklone više od 100 tekstova u kojima su iznosili informacije bez dokaza ili širili govor mržnje prema učesnicima blokada i protesta.
Policija u Beogradu celu noć ispitivala strance, predstavnike NVO, ujutro su deportovani
22.01.2025.•
0
Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih organizacija koje su učestvovali na radionicama Erste Štiftunga u Beogradu, provele su dobar deo noći u beogradskoj policiji.
VIDEO: Čovek iskočio kroz prozor stana i motkom nasrnuo na učenike
22.01.2025.•
5
Učenici Grafičko-medijske škole u Beogradu objavili su snimak na kom se vidi kako je na njih nasrnuo čovek sa drvenom motkom u rukama.
AFP o "generalnom štrajku": Najveći pokret nezadovoljstva koji je Srbija videla poslednjih godina
22.01.2025.•
0
Agencija Frans pres danas je prenela vest o pozivu studenata, koji nedeljama protestuju u Srbiji zbog korupcije, na generalni štrajk u petak.
Zbog tragedije u Barajevu: Radnici u socijalnoj zaštiti razmatraju štrajk, traži se i smena ministra
22.01.2025.•
3
Tragedija u domu za stare u Barajevu upućuje na neadekvatno institucionalno postupanje i propuste, kažu iz Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite.
Mreža organizacija za decu Srbije: Pretnje prosvetnim radnicima povećavaju tenzije u društvu
22.01.2025.•
0
Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) ocenila je danas da "pretnje primenom represivnih mera protiv nastavnika i učenika zbog obustave nastave, ne doprinose ostvarivanju prava na obrazovanje".
Đedović: Nema govora o štrajku zaposlenih u EPS, politici nije mesto u toj kompaniji
22.01.2025.•
17
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas kako su joj sindikati u Elektroprivredi Srbije (EPS) potvrdili da nema govora o štrajku zaposlenih u EPS.
Sindikat u RTS-u zahteva emitovanje preciznih izveštaja sa studentskih protesta
22.01.2025.•
5
Sindikat radnika produkcije i tehnike zaposlenih na RTS-u zahteva emitovanje izveštaja sa studentskih protesta u informativnim emisijama i učešće predstavnika protesta u programu ove kuće.
Dijana Hrkalović osuđena na 16 meseci zatvora
22.01.2025.•
59
Bivša državna sekretarka u MUP-u osuđena je zbog zloupotrebe uticaja na 16 meseci zatvora, u šta se uračunava i vreme provedeno u pritvoru.
Školska godina bi mogla da bude produžena
22.01.2025.•
26
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da bi školska godina mogla da bude produžena.
Studenti u blokadi pozvali na generalni štrajk u petak
22.01.2025.•
37
Studenti u Srbiji koji učestvuju u blokadi fakulteta pozvali su građane da se u petak, 24. januara, pridruže generalnom štrajku.
Ministarstvo: U Srbiji nema sumnje na zarazne bolesti slinavka i šap
22.01.2025.•
1
Ne postoji sumnja, niti je potvrđen slučaj zarazne bolesti slinavka i šap u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Naprednjački srednji prst: Može i bednije, ali ne baš mnogo
22.01.2025.•
37
Srednji prst koji pokazuje krvava šaka - to je najnovija poruka Srpske napredne stranke građanima Srbije.
Đukić Dejanović: 86 odsto škola radi, deca bila osramoćena
22.01.2025.•
24
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da u ovom trenutku 86 odsto škola u Srbiji radi najnormalnije, i da će inspekcija nastaviti da obilazi škole koje ne rade.
Koalicija NADA pozvala sve građane da se priključe generalnom štrajku u petak
22.01.2025.•
9
Srpska koalicija NADA, koju čine Novi DSS i POKS, pozvali su građane da učestvuju u generalnom štrajku najavljeno za petak, 24. januar.
DNEVNI KVIZ: Ko smišlja ovih 10 pitanja?
22.01.2025.•
7
Kviz znanja 021.rs stiže i ove srede pred vas.
Danas izricanje presude Dijani Hrkalović - tužilac tražio pet godina robije
22.01.2025.•
48
Specijalni sud zakazao je za danas izricanje presude nekadašnjoj državnoj sekretarki ministarstva unutrašnjih poslova Dijani Hrkalović optuženoj za trgovinu utricajem.
AMSS upozorava na poledicu
22.01.2025.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.
Dan žalosti u Srbiji zbog tragedije u staračkom domu
22.01.2025.•
17
Na teritoriji Srbije danas je Dan žalost zbog stradanja osam osoba u požaru u domu za stara lica u Barajevu.
I snimatelji traže od RTS-a da obustavi emitovanje njihovih dela
21.01.2025.•
6
Članovi Srpske asocijacije snimatelja zahtevaju od RTS-a da ne emituje dela njihovih članova.
VIDEO: Đaci beogradske gimnazije crtali cveće preko crvenih šaka sa srednjim prstom
21.01.2025.•
4
Sinoć nešto pre ponoći, grupa mladića sa kapuljačama iscrtala je po dvorišu Trinaeste beogradske gimnazije u Beogradu crvene šake sa srednjim prstom.
Komentari 19
Vladimir
NK
Mika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar