Dačić: Zahtevom u vezi sa Rezolucijom 1244 pokušaćemo da isteramo stvari na čistac

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da će Aleksandar Vučić i vlada, zahtevom Kforu za povratak pripadnika Vojske Srbije na Kosovo, pokušati da "isteraju stvari na čistac".
Kako je rekao, pokušaće i da saznaju da li je u potpunosti primenjena Rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244.
"Znamo da su to retorička pitanja, odnosno unapred znamo odgovor na njih. Kao što i sada pokušavaju da predstave da Briselski sporazum kao da i ne postoji, tako se ponašaju i u odnosu na Rezoluciju 1244", rekao je Dačić za RTS.
On je rekao da međunarodna zajednica neće da poštuje niti da primenjuje u potpunosti Rezoluciju 1244, ali da ne može da je ukine zato što je potrebna većina u Savetu bezbednosti UN, dok je Priština, kako je dodao, već više puta tražila njeno ukidanje, kao i da budu ukinuti Unmik i Kfor.
 
Dačić je rekao da zahtevom za vraćanje srpske vojske i policije na sever Srbija želi da ukaže da postoji obaveza međunarodne zajednice da zaštiti sve građane Kosova i Metohije.
 
"Svako ko dolazi iz međunarodne zajednice kaže da su svesni da dokle god je premijer Kosova Aljbin Kurti, da neće biti mira ili dogovora sa Prištinom i da je Kurti najveći destabilizujući faktor u regionu u ovom trenutku", rekao je Dačić.
 
Upitan o najvećim do sada pritiscima na Srbiju koji će, prema najavi Vučića, uslediti kada Kosovo 15. decembra aplicira za članstvo u EU, Dačić je rekao da će to verovatno biti "kondenzacija različitih vrsta pritisaka" za prihvatanje situacije na terenu, nekog konačnog dogovora koji bi podrazumevao priznanje Kosova i odobravanje članstva Kosova u EU i Savetu Evrope.
 
"Kada je reč o EU, postoji mogućnost da se to ospori iako tu nema većine, zato što se neće verovatno glasati većinski, već će biti potreban konsenzus ukoliko se neko pozove na statusno pitanje. Češka je predsedavajuća, njoj stiže zahtev. Da li će taj zahtev biti u startu odbijen zbog statusnog pitanja, ili će biti poslat Evropskoj komisiji na izjašnjavanje, pa će godinu dana raspravljati o tome, zavisi i od predsedavajućeg", kazao je Dačić.
 
Šta omogućava Rezolucija 1244?
 
Rezolucijom Saveta bezbednosti UN se potvrđuje da će Vojsci Republike Srbije biti dopušten povratak na teritoriju Kosova i Metohije radi obavljanja određenih funckija, kaže se u zahtevu koji Srbija planira da pošalje komandantu Kfor, objavio je portal Kossev.
 
"Stoga, povratak vojske i policije ne predstavlja mogućnost, već je rezolucijom SB stvorena obaveza za Kfor. Dakle, međunarodno bezbednosno prisustvo na teritorji Kosova i Metohije da se povratak omogući", piše Kossev o sadržini zahteva koji Srbija planira da pošalje naredne nedelje".
 
O već usaglašenom tekstu zahteva u utorak će odlučiti Vlada Srbije, a da će zahtev biti upućen komandantu Kfor generalu Anđelu Mikele Ristućiju, rekao je Vučić, tvrdeći kako "ne sumnja" da će taj zahtev biti odbačen. 
 
Prema Rezoluciji SB 1244, odnosno Kumanovskom sporazumu, jedina dozvoljena vojna oružana snaga na teritoriji Kosova je Kfor, koja je kao misija NATO u vojnom smislu zadužena za bezbednost na Kosovu, podseća Kossev.
 
U tački četiri Rezolucije predviđeno je da se "dogovorenom broju jugoslovenskog i srpskog vojnog i policijskog osoblja dozvoli povratak na Kosovo radi obavljanja dužnosti u skladu sa aneksom dva", dok se u tački šest tog aneksa kaže da će to osoblje održavati veze sa UNMIK i Kfor, obeležavati i čistiti minska polja, biti prisutno na mestima srpske kulturne baštine i na glavnim graničnim prelazima.
 
Rezolucija 1244 SB UN iz juna 1999. godine, kojom je zahtevan kraj ratnih sukoba na Kosovu i povlačenje vojske i policija tadašnje SR Jugoslavije s Kosova, daje mogućnost da se, pod posebnim uslovima, deo osoblja može vratiti, "uz nadzor međunarodnog bezbednosnog prisustva i ograničeno na mali dogovoreni broj (stotine, ne hiljade)".
 
Prema Vojno-tehničkom sporazumu iz Kumanova za bilo kakav ulazak "bilo kojih" snaga Srbije prethodno je potrebna "izričita saglasnost komandanta Kfor", s tim da ništa neće uticati na "dogovoreni povratak osoblja tadašnje SRJ i Srbije".
 
Sam povratak, do čega nije došlo, trebalo je da bude predmet naknadnog sporazuma, što je predviđeno tačkom šest nekadašnjeg Ahtisarijevog dokumenta podnetog Slobodanu Miloševiću, koji su 3. juna 1999. odobrile i srpska vlada i skupština, o razmeštanju međunarodnih snaga pod pokroviteljstvom UN. Taj dokument je prethodio Rezoluciji 1244. 
  • zztop

    11.12.2022 18:21
    Vraćate vi stanje iz 1912-te kad srba nije bilo na kosovu...
  • Pera

    11.12.2022 18:10
    5G
    Ovo naslov nove pesme malog ivice ili nesto drugo ???!!!
  • Lilika

    11.12.2022 17:38
    1244
    Pjevaj Srbijoooo. Miljacka

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija