Detalji francusko-nemačkog sporazuma za Kosovo: Nema pomena o priznanju

Jednaka prava Srbije i Kosova, poštovanje teritoritorijalnog integriteta i nepovredivost granica, priznanje državnih simbola i poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu...
Detalji francusko-nemačkog sporazuma za Kosovo: Nema pomena o priznanju
Foto: Beta/AP (Bojan Slavković)
To su ključni elementi francusko-nemačkog predloga.
Kako piše Radio slobodna Evropa (RSE), mogućnost međusobnog priznanja ili članstvo Kosova u UN, za šta se javno zalažu kosovski političari, ne pominju se u dokumentu u čiji je uvid imao ovaj medij.
Reč je o prvoj verziji plana koje su strane dobile krajem leta.
 
Nekoliko izvora u Briselu i ključnim evropskim prestonicama je potvrdilo verodostojnost teksta u koji je RSE imao uvid. Od kraja leta kada je predat stranama, ovaj predlog služi kao osnova za razgovore u susretima lidera u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.
 
Iako je nekoliko verzija objavljeno u proteklom periodu u medijima, ključni akteri u Briselu, Beogradu ili Prištini ni jednom nisu potvrdili autentičnost tekstova, iako su priznali da novi takozvani francusko-nemački plan postoji.
 
Na marginama samita EU-Zapadni Balkan, šef evropske diplomatije Žozep Borelj je novinarima potvrdio da su Kosovo i Srbija dobile ažuriranu verziju ovog predloga.
 
Izvori RSE su rekli da iako nova verzija sadrži promene, one nisu suštinske i da ključni elementi iz načelnog plana ostaju isti.
 
Poznat kao francusko-nemački predlog, u briselskim kuloarima ali i rečniku zvaničnika, ovaj dokument nosi naziv "Predlog Evropske unije podržan od  Francuske, Nemačke i SAD".
 
Predlog kojim raspolažu strane ima deset tačaka i smatra se načelnim dogovorom strana, koji otvara put za nastavak dijaloga i nakon eventualnog postizanja sporazuma, i novim dogovorima koji bi proizišli iz ovog dokumenta.
 
U tekstu se kaže da će strane međusobno razvijati dobrosusedske odnose na osnovu jednakih prava, a predviđa se priznanje državnih simbola, dodao je RSE.
 
"Obe strane će međusobno priznati svoje odgovarajuće dokumente i nacionalne simbole uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate", navodi se u predlogu.
 
Dodaje se da će se obe strane rukovoditi ciljevima i principima postavljenim u povelji UN, posebno onim o suverenoj ravnopravnosti svih država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredeljenje, zaštiti ljudskih prava i nediskriminacija.
 
U tekstu predloga se predviđa da obe strane polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi ili delovati u njeno ime.
 
Eksplicitno se kaže da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji. Taj element predstavlja korak dalje u upoređenju sa briselskim sporazumom gde se eventualna blokada odnosi jedino na Evropski put, a ne na međunarodne organizacije, dodao je RSE.
Jedan od članova predloga predviđa i eventualna rešenja za status srpske zajednice na Kosovu.
 
Ne spominje se eksplicitno Zajednica opština sa srpskom većinom na Kosovu koja je ključni kamen spoticanja kako među stranama, tako i između Prištine i Brisela zbog odbijanja kosovskih vlasti da počnu sa primenom ovog dogovora.
 
"Obe strane se obavezuju da će uspostaviti posebne aranžmane i garancije u skladu sa relevantnim instrumentima Saveta Evrope i oslanjajući se na postojeća evropska iskustva kako bi obezbedili odgovarajući nivo samoupravljanja za srpsku zajednicu na Kosovu i sposobnost za pružanje usluga u određenim oblastima, uključujući mogućnost finansijske podrške Srbije i direktan kanal komunikacije srpske zajednice sa vladom Kosova", dodaje se u predlogu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Boki

    13.12.2022 10:57
    Podela
    Jedino resenje podela po etnickoj liniji jer svako ko veruje da ce 1,8 miliona albanaca na kosovu ziveti pod Srbijom i da ce 250 000 srba ziveti pod Pristinom radi protiv svog naroda.Sever KiM Srbiji,kulturna i verska bastina pod zastitu UN,ostatak pripojiti Albaniji i kraj,idemo dalje ali niko nema m... da kaze to.Znate gospodo nekada davno ni Novi Sad i Subotica nisu bili Srbija pa sada jesu i to samo zahvaljujuci naseljavanju itd..........
  • Профа

    13.12.2022 09:34
    Латини су старе варалице. Ово су давно закључили преци наши и не очекујмо да ће се они променити. Ништа од запада не прихватати и прогласити оно што је СПЦ предложила. Космет је окупирана територија јужне Србије. Наставити обједињавање српских земаља и вратити обавезан војни рок. Чешће и нас старије позивати на дообуку у војне јединице а оруђа и оружја максимално набављати.
  • sadas

    12.12.2022 15:06
    "resenje
    Nikada ne potpisati priznanje, dozvoliti da Kosovo radi sta hoce, ali svi gradajni koji imaju Kosovski pasos, gube sva prava Srbije, dakle nema penzije, nema zdravstva, imovina se gubi, dakle stranac kao sa Marsa.
    I prica ce se promeniti brzo."

    Kako ti to mislis "imovina se gubi"? Pa i stranci imaju pravo na imovinu. A i penzija se takodje isplacuje i strancima, kao eto npr Srbima koji su radili u Austriji gde su stranci.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

U petak razgovori sa Rusima o NIS-u

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će u petak u Srbiju stići ruski eksperti sa kojima će se nastaviti razgovori o Naftnoj industriji Srbije (NIS) kojoj su SAD uvele sankcije.