Frilenseri će od 1. januara imati pravo na staž, ali ne i na bolovanje

Od 1. januara 2023. godine frilenseri u Srbiji imaće penzijsko i zdravstveno osiguranje.
Frilenseri će od 1. januara imati pravo na staž, ali ne i na bolovanje
Foto: Pixabay
U Skupštini Srbije trenutno se čeka na usvajanje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana kojim će biti regulisana prava i obaveze radnika na internetu. 
Kako ističe članica radne grupe Tamara Petrović iz Udruženja radnika na internetu, zahvaljujući izmenama u vezi sa porezima i doprinosima, frilenseri će ubuduće plaćati doprinose za socijalno osiguranje i ostvariti pravo na radni staž.
"Suštinski ovaj zakon se bavi samo obavezama, a trebalo bi da definiše i neka prava. Od prava koja su definisana tu su samo ona koja se tiču staža. Ipak, nećemo imati pravo da priložimo dokaz da smo bolesni, pa da na osnovu toga što plaćamo doprinose dobijemo i pravo na bolovanje, ono obično, trudničko ili porodiljsko. Takođe, nećemo imati pravo ni na godišnji odmor, ali ćemo imati potpunu zdravstvenu zaštitu, kao i svi ostali. Od uplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje imaćemo overenu zdravstvenu knjižicu", navodi Petrović za Politiku.
 
Prema Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana, frilenser može da izabere jedan od dva modela oporezivanja.
 
Prema prvom modelu, neoporezivi mesečni iznos će biti 32.000 dinara.
 
Drugi obuhvata neoporezivi mesečni prihod od 19.300 dinara, normirane troškove koji su 34 odsto, porez 10 odsto, i doprinos za zdravstveno osiguranje 10,3 odsto, dok je doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje 25 odsto.
 
Modeli se razlikuju tako što u prvom modelu nema normiranih troškova, a na osnovicu se obračunava porez od 20 odsto i na oba modela podrazumeva se kvartalno oporezivanje.
 
"Razlika u izboru modela je faktički u tome šta će se kome više isplatiti. Po prvom modelu neoporezivo je 96.000 dinara po kvartalu, a po drugom modelu oko 57.900 dinara po kvartalu. Prvi model odgovara ljudima koji zarađuju do 50.000 dinara mesečno. Oni bi, ukoliko bi zarađivali do 32.000, imali obavezu da plaćaju zdravstveno u iznosu 1.400 dinara. To bi se plaćalo kvartalno, dakle 4.300 dinara za zdravstveno", kaže ona i dodaje da bi drugi model odgovarao više svima koji zarađuju iznad 50.000 dinara.
 
To znači da neko ko zarađuje 120.000 dinara ima obavezu da plati oko 20 odsto na poreze i doprinose, a ako zarađuju 2.000 evra na poreze i doprinose odlaziće mu 26 odsto zarade.
  • Preduzetnik

    12.12.2022 16:21
    @.
    Ovo je tačno. Ja kad sam osnovao firmu meni je deda mraz poklonio kompjuter i plaćao mi struju.
  • .

    12.12.2022 15:02
    .
    A što sami plaćaju kompjuter, najčešće, struju - obavezno, što stranci za ozbiljan posao plaćaju te ljude manje nego svoje. I još naša država dabuzima za bzvz zdravstveno i penziono od njih, a već je skupo živeti ovde?! Zar se nikad nebgleda cela slika stvari. Zar bi radili za strance da je ovde moguće zaposliti se normalno zaraditi? Definitivno svi treba da se selimo negde gde se radnici više cene. A ne da radimo za 500 evra a živimo polubedno za 1500
  • Dejan

    12.12.2022 10:27
    Dil
    Sta ce im kad su ionako kod kuce a to bolavanje i podrzumeva !! No sta kaze pogacar na ovo ili je prezauzet sa rio tintom ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija