Dejan Vuksanoviću (29) kojem je određena kazna od 12 meseci kućnog zatvora uz meru elektronskog nadzora zbog prebijanja Darka Lilića, sina nekadašnjeg predsednika Jugoslavije Zorana Lilića, u utorak je skinuo svoju nanogvicu, okačio je na svog psa koji je bio u stanu, a on se šetao po gradu. Uhvaćen je ubrzo potom, nakon što je poverenik koji prati izdržavanje kazne kućnog zatvora alarmirao nadležne institucije.
Deset dana ranije Aleksandar Lazić iz Krnjače nestao je bez obzira na nanogvicu koju je imao. On se nije vratio iz dozvoljene šetnje, a policija još traga za njim.
U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija za
Blic kažu da nanogvica nema GPS, odnosno lokator kojim bi moglo da se prati kretanje osobe koja je nosi i da je to zakonom predviđeno.
Oni objašnjavaju da opremu nanogvice čine "stacionarni uređaj koji se instalira u delu prostora gde se specijalnim uređajem izmeri da će imati najstabilniju komunikaciju sa personalnom jedinicom (nanogvicom).
"Personalna jedinica se montira na ekstremitet osuđenog, uglavnom se radi o nozi i od tog trenutka se lice može kretati samo u radijusu dozvoljenog kretanja. Koliki je taj radijus lice biva upoznato od strane poverenika, posebno ako se radi o višespratnim kućama", ističu iz Uprave.
Oni naglašavaju da ukoliko lice napusti dozvoljeni radijus kretanja ili se ne vrati u isti, za napuštanje prostorija nadležnom povereniku stiže SMS poruka na službeni telefon, nakon čega on preduzima radnje iz svoje nadležnosti kako bi ustanovio razloge nedozvoljenog napuštanja prostora.
Kako dodaju za "Blic" iz Uprave zatvora, u slučaju oštećenja ili pokušaja oštećenja nanogvice ili stacionarnog uređaja, poverenik dobija SMS obaveštenje.
"Zloupotrebe nanogvica nisu moguće (skidanje, uništavanje, prenošenje na neku drugu osobu), a da sistem istog trena to ne registruje. Prema Zakonu o izvršenju vanzavodskih sankcija i mera, ukoliko dođe do zloupotrebe, jedino sud može da donese rešenje po kome će osuđeni ostatak kazne odslužiti u zatvoru", navode u Upravi.
Takođe, oni dodaju da okrivljeni kome je određen kućni zatvor ne sme napuštati prostorije u kojima stanuje, ali ima pravo na boravak van prostorija u trajanju od najviše dva sata dnevno (boravak na svežem vazduhu).
"Osuđeni može napuštati prostorije u kojima stanuje u sledećim slučajevima: zbog pružanja nužne medicinske pomoći osuđenom ili članu njegovog porodičnog domaćinstva, ako je za pružanje medicinske pomoći neophodno napuštanje prostorija, radi odlaska na posao i to ako krivično delo za koje je osuđen nije u vezi sa radom, radi pohađanja nastave tokom redovnog školovanja, zbog odlaska na polaganje ispita, zbog teške, akutne ili hronične bolesti, radi odlaska na redovne zdravstvene preglede ili stacionarnog lečenja, zbog smrti bliskog srodnika", navode iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
sale
svi su politicari isti, a opozicija gleda samo kako da se docepa fotelje...
Rade
Plavci
Licu koje skine uredjaj se kazna automatski produzava pet puta i sluzice je u zatvorskoj ustanovi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar