FBD je u saopštenju naveo da je usvajanje takvog zakona primerenije "Putinovoj Rusiji", nego zemlji koja želi da postane član EU.
"Srbija mora insistirati na punoj političkoj odgovornosti ministara i funkcionera koji su u ovoj meri poljuljali njen kredibilitet i doveli u pitanje ovo njeno najznačajnije spoljnopolitičko opredeljenje", naveo je FBD u saopštenju.
Ako novi Nacrt bude usvojen, policijski službenici će moći da pretresaju stanove bez sudskog naloga.
Šta je sve još sporno?
Među najspornijim odredbama je uvođenje sistema video-nadzora za automatsko prepoznavanje lica. Ovo omogućavaju sigurnosne kamere kineske kompanije Huavej, koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije kupilo još 2019. godine i koje su već instalirane na ulicama Beograda.
Iako su nevladine organizacije upozoravale da se njihovom upotrebom ugrožava pravo na privatnost građana, prepoznavanje na osnovu biometrijskih karakteristika lica i obrada podataka predviđeni su i novim Nacrtom zakona koji je MUP objavio na svom sajtu.
"Skoro sve problematične odredbe koje smo prošle godine identifikovali nalaze se i u ovom nacrtu", rekao je za Radio slobodna Evropa (RSE) Bojan Elek iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).
Javna rasprava tokom koje organizacije i pojedinci mogu da daju svoja mišljenja o Nacrtu zakona počinje 21. i trajaće do 27. decembra. Po okončanju javne rasprave, Nacrt treba da bude dostavljen Vladi Srbije, a potom Skupštini na usvajanje.
Šta piše u novom dokumentu?
U članu 44. novog Nacrta zakona navodi se da policija prilikom obavljanja poslova "koristi sisteme za obradu podatka", kao što su pored ostalog, "sistem audio i video-nadzora". Dodaje se da se delovi tog sistema koriste i za automatsku detekciju lika koja uključuje "obradu biometrijskih podataka detektovanog lika i telesnih karakteristika, vreme i lokaciju i učešće lica u događaju (...)".
U članu 71. navodi se da se prepoznavanje na osnovu biometrijskih karakteristika može izvršiti "radi pronalaženja izvršioca krivičnog dela, za pronalaženje lica za koje se osnovano sumnja da priprema krivično delo, te za pronalaženja lica za kojim se traga".
Iako je primena ovog sistema video-nadzora ograničena na gonjenje počinilaca krivičnih dela, iz organizacija civilnog društva upozoravaju na široke mogućnosti zloupotreba.
"Mi jednostavno nećemo imati načina niti da znamo da li se to zloupotrebljava, niti da efikasno kontrolišemo primenu tih ovlašćenja", rekao je Elek.
Upotreba sistema masovnog nadzora pravda se potrebom za unapređenjem bezbednosti, a MUP je ranije naveo da će korišćenje napredne tehnologije doprineti "prevenciji kriminala, većoj stopi otkrivanja krivičnih dela i prekršaja i hapšenju učinilaca".
Komentari 4
Профа
Zakon ne sme proci
RVosha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar