To je danas za N1 rekao nekadašnji načelnik Nacionalnog centra za kontrolu trovanja na Vojnomedicinskoj akademiji, toksikolog Dragan Joksović.
Joksović je u izjavi za
N1 skrenuo pažnju građanima Pirota da nema nikakve vajde od maski koje nose, već je mnogo bolje staviti vlažnu krpu koja će zaustaviti amonijak da ode u pluća.
Prema njegovim rečima, dobra stvar je što amonijak ima jak miris koji upozorava, pa i njegove minimalne koncentracije upozoravaju ljude, te obično pobegnu sa tog mesta.
Prilikom izloženosti amonijaku, stvaraju se korozivne promene na sluznicama plućnog trakta, od usta, preko grla do bronhija, gde se stvaraju kao mali čirevi, i to može biti veoma bolno, takvi pacijenti mogu da završe i sa edemom pluća i da preminu, upozorio je Joksović.
On smatra da će relativno brzo doći do raščišćavanja amonijaka, jer je on lakši od vazduha pa će da ode uvis, gde će ga "razjuriti vetar" ili će ga kiša rastvoriti.
Prema njegovim rečima, država je morala mnogo bolje da reaguje i da već ima ekipu koja će da interveniše, a ne da osniva nekakve komisije koje tek treba da procenjuju kako će zaustaviti curenje amonijaka, koje traje i dalje.
Josković je ukazao da postoji oblast u toksikologiji - organizacija zbrinjavanja u hemijskim akcidentima i da to niko nije shvatao ozbiljno, dodavši da je "hemija naš protivnik u svakoj situaciji" i da sve treba da se predvidi - šta se vozi, kakvom prugom, ko treba da reaguje ako se nešto desi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Обсервер
Kamen'čan
V5
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar