Škole i vrtići ni danas neće raditi.
Dva muškarca su preminula, a obdukcija će pokazati da li je uzrok smrti trovanje amonijakom. Od pedesetak povređenih u bolnicama u Pirotu i Nišu zadržano je njih jedanaestoro.
Kako je saopšteno, prema najnovijim analizama vazduha, u gradu nema amonijaka, ali gas iz cisterne i dalje curi, pa su i koncentracije amonijaka u tom delu uvećane.
Direktor JP "Vodovod i kanalizacija" Pirot
Zoran Nikolić rekao je za
RTS da vodosnabdevanje grada nije dovedeno u pitanje, jer se ne snabdeva iz otvorenih vodotokova, reke i jezera, već iz izvorišta.
"Sve je zatvorenog tipa i samim tim je minimalna verovatnoća da može da se desi neko zagađenje po pitanju kvaliteta vode", rekao je Nikolić i napomenuo da Pirot ima i fabriku vode, koja, kako kaže, u znatnoj meri može da otkloni problem ukoliko se nešto desi.
Ističe da je voda u Pirotu potpuno ispravna, da je vodosnabdevanje uredno, ali da je drugačija situacija u Staničenju, gde je došlo do iskliznuća vagona-cisterne.
"Drugačija je situacija, lokalni izvor u Staničenju je na 150 metara od Nišave. Ipak, analiza je pokazala da je i ta voda ispravna, da nema prisustva amonijaka", rekao je Nikolić.
Kvalitet vode se, kako kaže, prati danonoćno, a rade se i vanredne kontrole.
"U Staničenju ćemo svakodnevno kontrolisati kvalitet vode", rekao je Nikolić.
Što se tiče mesta nizvodno od Nišave, u Beloj Palanci je, iz preventivnih razloga, preporuka da se voda iz česme ne koristi za piće i pripremu hrane.
U vozu bilo 900 tona amonijaka, komisije na licu mesta
Načelnik Uprave za vatrogasne spasilačke jedinice Goran Nikolić kaže za RTS da je noć bila "mnogo mirnija" nego prethodna, te da se tokom dana očekuje normalizacija života ljudi u tom gradu.
Gradonačelnik Pirota i komandant Štaba za vanredne situacije Vladan Vasić izjavio je da su postavljene dve stanice za merenje kvaliteta vazduha, te da građani mogu preko sajta pirot.kosava.net da provere njegov kvalitet, kao i da ima mesta optimizmu.
Kada je reč o kvalitetu vode, pre svega reke Nišave, Vasić kaže da se prema sinoćnjim podacima Zavoda za javno zdravlje uočava pad koncentracije amonijaka kod Bele Palanke.
"Ukoliko budu ovakve optimistične prognoze, očekujem da možda ukinemo preporuku da ne rade škole i da od sutra počnu sa nastavom, kao i da radne organizacije počnu da rade", navodi Vasić, dodajući da se vanredna situacija neće ukidati dok se ne skloni sav tovar.
"Za sada nema čestica amonijaka, što se tiče naseljenih mesta. Ima ih tamo gde još ističe amonijak iz cisterne. U toku dana se očekuje da će i to isteći i da više neće biti opasnih čestica amonijaka", ističe Nikolić.
Stanisavljević: Komisije su na mestu udesa
Nenad Stanisavljević iz "Infrastrukture železnice Srbije" objašnjava da svaka od cisterni ima oko 45 tona amonijaka, kao i da je bilo 20 cisterni, što je ukupno oko 900 tona amonijaka u čitavom vozu.
Prema njegovim rečima, njihove komisije su od juče na licu mesta, kada su mogle da pristupe tim cisternama, te da je u saradnji sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture napravljen plan dnevnih aktivnosti na otklanjanju posledica iskliznuća.
"Komisija će ispitati da li je sve ispoštovano u konkretnom slučaju. Propisi postoje i primena je obavezna, posebno kod transporta opasnih materija. U 'Infrastrukturi' postoji odeljenje za praćenje transporta opasnih materija", objašnjava Stanisavljević.
Dodaje i da je na deonici između Niša i Dimitrovgrada planirana sanacija, te da je zato brzina vozova u tom delu bila ograničena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Pitam
Ja tako citao a ako su tu iz drugih razloga onda nista.
Plaćač poreza
r
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar