Skuplji struja, gas, cigarete...

Električna energija će od danas, 1. januara, u Srbiji biti skuplja za domaćinstva i male potrošače u proseku osam odsto, a gas 11 odsto, odobrila je Agencija za energetiku Srbije (AERS).
Skuplji struja, gas, cigarete...
Foto: Pixabay
Prosečna cena električne energije za domaćinstva i male kupce, koji imaju pravo na garantovano snabdevanje po regulisanim cenama kod Elektroprivrede Srbije (EPS), je 8,796 dinara po kilovat-satu (kWh), bez poreza i taksi, odnosno 12,40 dinara po kWh sa porezima i taksama i veća je u odnosu na dosadašnju prosečnu cenu za osam odsto.
AERS je navela da je saglasnost za poskupljenje struje dala na zahtev EPS-a.
Struja je za domaćinstva i male kupce prethodno poskupela u septembru ove godine, u proseku za 6,5 odsto, a novo poskupljenje, po preporuci Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), uslediće i u maju 2023. godine, takođe za osam odsto.
 
Prosečna cena prirodnog gasa za domaćinstva i male kupce od danas je u proseku veća za 11 odsto i iznosi, bez poreza i taksi, 4,08 dinara po kilovat-satu (kWh), odnosno 4,50 dinara po kWh sa porezima i taksama.
 
Cena gasa je prethodno korigovana u julu prošle godine za devet odsto, a prema preporuci MMF-a, trebalo bi da se poveća i u maju za devet odsto. Gas bi trebalo da poskupi i u novembru 2023. godine za deset odsto i maju 2024. godine, takođe za 10 odsto.
 
Cigarete skuplje deset dinara po paklici 
 
Cigarete će od danas, 1. januara, zbog akcize u proseku poskupeti deset dinara po paklici, pa će najjeftinija koštati 310, a najskuplja oko 600 dinara.
 
Od kada je usvojen akcizni kalendar, krajem 2020. godine, cigarete poskuplju dva puta godišnje, u proseku za po 10 dinara. Jedno poskupljenje je početkom godine, dok je drugo u julu.
 
Podizanje cena cigareta trajaće do 2025. godine. Na cenu cigareta zaračunava se i propocionalna akciza od 33 odsto, koja bi trebalo da ostane nepromenjena i narednih godina. Na sve to se dodaje i porez na dodatu vrednost (PDV), pa će zbog uvećanih državnih nameta proizvođači povećati cenu.
 
Cilj povećanja akcize je usklađivanje sa standardima EU, po kojima bi do 2025. godine država umesto sadašnjih 70, trebalo da prihoduje najmanje 90 evra na 1.000 komada cigareta, odnosno 1,8 evra po paklici.
 
I iznos akcize na tečnosti za punjenje elektronskih cigareta biće uvećan za dinar po milimetru.
  • Bičh

    03.01.2023 20:06
    Nezahvalni narode! Cena gasa mora ići gore zato što je u EU cena gasa otišla dole, pa neće se specijalna vojna operacija sama od sebe finansirati!
  • Novosađanka

    03.01.2023 18:18
    sve poskupelo
    kao sve poskupelo a i dalje svi voze kola i do prve trafike jer ih mrzi da pesace i toliko. A od petardi i vatrometa ne mogu da zivim. Jesu i to osnovne namirnice i nesto bez cega se ne moze? Pricajte mi o poskupljenjima i bedi i sirotinji kad ne budem svaki dan do ponoci izlozena torturi besposlene omladine koja baca petarde na desetine, gde stignu. I kad ne bude svako pusio bas te preskupe cigarete i to paklo na da, i kad ne bude grad zatrpan kolima jer bas svi moraju da voze.
  • Ekonomija

    01.01.2023 14:10
    Mile@ Recite Crnogorcima da ne mogu preći na evro jer nisu član EU, izgleda Brisel niko o ovome nije obavestio već više od 20 godina. No, nisam ovo ni zagovarao već pre naglašavao potpunu apsurdnost vaše tvrdnje gde cene kvadrata navodite upravo u evrima a istovremeno tvrdite da je za to kriv kurs dinara. Koliko će koštati kvadrat da sutra dinar nestane ili bude baš toliko koliko vi tvrdite da je "realno"? Hoće li postati 1000 evra ili možda besplatan?
    No nemojte misliti da se ne slažem sa vama u celosti, evo ja prihvatam vašu realnu cenu evra i molim vas da date neke kontakt podatke jer imam veću količinu evra koju bih želeo da vam prodam po vašoj realnoj ceni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija