On je za rekao da je 2022. godine oko 30 ljudi dobilo azil, te podsetio da su od marta u Srbiji, zbog ruske agresije, i državljani Ukrajine koji dobijaju privremenu zaštitu, odnosno jedan oblik zaštite u skladu sa zakonom.
Ocenio je da kapaciteti državnih organa koji se bave zahtevima za azil nisu na najvišem nivou i da ih je potrebno povećati.
"Kancelarija za azil, koja je prvostepeni organ, ima mali broj službenika i mislim da sada četiri inspektora rade saslušanja, podonošenja zahteva, pišu odluke…", rekao je on.
Naveo je i da kapacitete treba da povećaju i Komisija za azil, kao drugostepeni organ, i Upravni sud kao poslednja instanca koja odlučuje u postupku odobravanja azila.
Smatra da je potrebno i da nadležni rade na tome da budu kvalitetnije odluke koje donose.
Napomenuo je da se Beogradski centar za ljudska prava bavi tražiocima azila i izbeglicama, te da među migrantima ima i onih koji nisu tražioci azila i nisu izbeglice jer samo prolaze kroz Srbiju.
Ukazao je da sam postupak zna da potraje malo duže i to i po nekoliko godina. Kazao je da se smeštajni uslovi za tražioce azila i izbeglica razlikuju od centra do centra širom Srbije – od Preševa do Subotice.
"Uslovi se razliku, ali svako kome treba krov nad glavnom i tri obroka dnevno i osnovna zdravstvena zaštita, na to može da računa", rekao je Štambuk.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Laloš
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar