
Ko je odgovoran za smrt i za pse koji su i ranije napadali: Kada se hapsi vlasnik, "hapse" se i psi
Odgovor na pitanje ko snosi odgovornost za tragičnu smrt novinara Vladana Radosavljevića daće tužilaštvo.

Foto: Pixabay
Kako je saopšteno, Osnovno tužilaštvo u Mladenovcu dobilo je nalog da prikupi sve podatke o napadu pasa na Radosavljevića i njegovu suprugu, a posebno da utvrdi da li su psi vlasnički, ko je njihov vlasnik i zašto su se našli van dvorišta, piše Danas.
Upravo je ovo pitanje ključno kako bi se utvrdila krivica, jer zakon jasno propisuje da je odgovornost na vlasniku pasa. Problem sa ovim je što je nekoliko medija prenelo informaciju da se vlasnik pasa trenutno nalazi na izdržavanju zatvorske kazne.
Veterinar Vladimir Terzin, koji je nekada bio pomoćnik gradskog sekretara za komunalne poslove za sektor zoohigijene, za Danas navodi da zakon propisuje da se u slučaju hapšenja vlasnika, psi odvode u azil ili prihvatilište.
"To je praksa koju predviđa zakon, a nemam odgovor na pitanje zbog čega to nije urađeno u ovom slučaju. Veliko je i pitanje da li se kuća vodi na vlasnika pasa, da li su oni pre hapšenja bili sklonjeni, da li je neko drugi preuzeo brigu o njima…To su sve pitanja za istražne organe", ističe Terzin.
On naglašava da je odgovornost za pse koji nisu pod nečijim nadzorom pada na lokalnu samoupravu.
"Svaka lokalna samouprava ima obavezu da donese i sprovodi program za rešavanje problema napuštenih životinja, kao i da sarađuju sa prihvatilištem. Međutim, u konkretnom slučaju upitna je odgovornost lokalne samouprave, jer ako su psi bili na nečijem imanju, nadležni bez odobrenja suda nisu mogli da uđu na privatni posed", navodi Terzin.
Prema pisanju medija, Radosavljevića i njegovu suprugu napala su tri psa u Velikoj Ivanči, naselju u beogradskoj opštini Mladenovac. Vladan Radosavljević je podlegao povredama, dok je njegova supruga teže povređena.
Kako je za RTS rekao direktor JP "Veterina Beograd" Budimir Grubić u pitanju su vlasnički psi rase staford, mešancu staforda i pitbula, dok je treći pas krupan mešanac.
On je rekao da su psi sklonjeni u prihvatilište "Veterine Beograd" kao i da su bili naučeni da kidišu na ljude.
Raniji incidenti bili upozorenje
Prema pisanju Euronews Srbija, tragedija koja se desila je po svemu sudeći je mogla biti izbegnuta da su sve nadležne službe delovale u skladu s propisima. O tome svedoči činjenica da ovo nije prvi put da su ovi psi napali.
Naime, kako je saopštilo Tužilaštvo, protiv M.S, vlasnice imanja na kojem su psi bili smešteni je već u toku krivični postupak pred Osnovnim javnim tužilaštvom u Mladenovcu zbog sumnje da je izvršila krivično delo Izazivanje opšte opasnosti, a zbog incidenta u kome su učestvovali isti psi.
Oni su, kako se navodi u saopštenju tužilaštva, 1. novembra 2022, u selu Nemenikuće u Sopotu napali devojčicu i naneli joj lake telesne povrede.
Ipak, psi tada nisu izmešteni u karantin, a direktor Javno-komunalnog preduzeća "Veterina Beograd" Budimir Grubić za Euronews Srbija kaže da o tom događaju nisu bili obavešteni.
On navodi i da ekipe ovog preduzeća ne mogu da reaguju na privatnim posedima dok ih ne pozove policija, te da o događaju iz novembra nisu imali obaveštenja.
"Da su nas pozvali, naše ekipe bi odmah reagovale kao što smo to učinili i sada", rekao je on.
Šta stoji u pravilniku?
Prema Pravilniku o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu kao opasni tretiraju se psi koji su bez očiglednog povoda napali čoveka ili drugog psa, kao i psi koji su uzgajani za borbe i čuvanje imovine. Kao opasni se vode i psi rasa pitbul terijer, bul terijer, staford terijer, američki staford terijer, mini bul terijer i mešanci tih rasa.
Opasne pse mogu da izvode samo punoletna lica, i to uz brnjicu i na povocu. Vlasnik opasnog psa ga ne sme ustupiti nekom drugom licu na čuvanje i privremeni smeštaj, a mora da ga drži u objektu odgovarajuće veličine iz koga ne može da pobegne.
Na ulazu u prostor, odnosno objekat u kome se drži opasan pas mora da bude vidljivo istaknuto upozorenje: "OPASAN PAS", a isti objekat mora da se drži pod ključem, prenosi Danas.
Opasnog psa može da drži samo punoletno lice koje nije kažnjavano, odnosno protiv koga nije pokrenut postupak zbog krivičnih dela protiv života i tela, imovine, javnog reda i mira, kao i krivičnih dela zloupotrebe opojnih droga, ubijanja i zlostavljanja životinja, odnosno drugih dela iz oblasti dobrobiti životinja i drugih kaznenih dela koja u sebi sadrže elemente nasilja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Beogradski studenti pozivaju građane: Zborove organizujte 28. marta, vid učestalog pritiska
25.03.2025.•
0
Studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu u blokadi pozvali su građane da u petak, 28. marta, organizuju zborove u svojim mestima u Srbiji.
Protest ispred policije u Čačku nakon hapšenja građana, iza zgrade i žandarmerija
25.03.2025.•
0
Građani su se okupili ispred policijske uprave u Čačku nakon hapšenja tri osobe zbog nereda koji su izbili pre dve noći.
Evropski sud za ljudska prava dao rok Srbiji: Do 31. marta odgovoriti o upotrebi soničnog oružja
25.03.2025.•
4
Evropski sud za ljudska prava dao je rok Srbiji do 31. marta da se izjasni o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta.
Uhapšeni zbog pranja novca i zloupotrebe položaja: Oštetili firmu za više od 2 miliona
25.03.2025.•
1
Dve osobe uhapšene su zbog sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba poverenja u obavljanju privredne delatnosti u zaizvršilaštvu i pranje novca.
Požar u Kragujevcu: Zapalio se laptop koji je bio na šporetu
25.03.2025.•
0
Vatrogasci su uspešno ugasili požar u stanu u Kragujevcu, kada je iz zgrade spaseno pet osoba.
Uhapšeno 15 predsednika mesnih zajednica u Brusu: "Muljanje" na tenderima i sa papirima
25.03.2025.•
6
Policija je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu uhapsila 15 predsednika mesnih zajednica opštine Brus zbog zloupotrebe službenog položaja.
Šta su pisali hrvatski mediji o opozvanoj ambasadorki Srbije?
25.03.2025.•
5
Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić koja je danas iznenada i bez objašnjenja opozvana, poslednjih meseci je incidentima punila novinske stupce u Hrvatskoj.
Devojka koja je kolima udarila studentkinju u Beogradu tereti se za pokušaj ubistva
25.03.2025.•
7
Protiv 26-godišnje M. S. koja je tokom januarskih studentskih protesta na Novom Beogradu automobilom udarila i teško povredila studentkinju, podignuta je optužnica za pokušaj ubistva.
Uhapšen pomoćnik gradonačelnika Bora: "Muljao" preko tendera za kontejnere
25.03.2025.•
5
V. V. (65) iz Bora uhapšen je zbog zloupotrebe službenog položaja.
Počinje inspekcijski nadzor na fakultetima u blokadi: "To je ozbiljan pritisak Ministarstva"
25.03.2025.•
44
Inspekcijski nadzor počinje danas na blokiranim fakultetima u Srbiji.
Prosvetari koji nisu dobili platu, a držali su nastavu sad mogu da se žale Ministarstvu
25.03.2025.•
1
Ministarstvo prosvete saopštilo je da će nastavnici koji su realizovali nastavu u februaru, a nisu primili platu, moći da pošalju prigovor ministarstvu.
Tužilaštvo traži od MUP-a imena policajaca koji nisu reagovali na protestu u Obrenovcu
25.03.2025.•
16
Više javno tužilaštvo u Beogradu uputilo je Sektoru unutrašnje kontrole MUP-a zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja u vezi s događajem od 17. marta.
Dragan Šutanovac zvanično novi ambasador Srbije u SAD, Jelena Milić opozvana iz Hrvatske
25.03.2025.•
26
Ukazima predsednika Aleksandra Vučića, koji su danas objavljeni u Službenom glasniku, na dužnost izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Srbije u SAD postavljen je Dragan Šutanovac.
Pet najvećih sindikata u Srbiji podržalo studente
25.03.2025.•
4
Pet najvećih sindikata u Srbiji podržalo je studente i njihove zahteve.
"Svi do mosta jer je dosta": U sredu skup podrške prosvetarima kod Brankovog mosta
25.03.2025.•
4
Protest "Svi do mosta jer je dosta" održaće se u sredu, 26. marta kod Brankovog mosta u Beogradu.
Dve osobe stradale su u požaru u Lazarevcu
25.03.2025.•
0
Dve osobe stradale su u požaru koji je, oko pola sata posle ponoći, izbio u stambenoj zgradi u Ulici Dušana Petrovića Šaneta u Lazarevcu.
Vučić se sastaje sa Fon der Lajen: Šta se može očekivati od toga i da li će protesti biti tema?
25.03.2025.•
26
Značajno će biti da se vidi da li Evropska komisija objektivnije pristupa pitanju krize u Srbiji koja ne može da se rešava na način "business as usual" sa Vučićem.
Portparolka EU: Ne stojimo iza protesta u Srbiji
25.03.2025.•
17
Evropska unija ne stoji iza protesta u Srbiji koji bi mogli da budu tema predstojeće radne večere predsednika Aleksandra Vučića i najviših zvaničnika Unije, izjavila je portparolka EK Paula Pinjo.
Više od 200 sudija i tužilaca reagovalo na Vučićevu pretnju da će biti promenjeni: Tu je i spisak
25.03.2025.•
57
Više od 200 sudija i tužilaca reagovalo je saopštenjem povodom izjave predsednika Aleksandra Vučića da će "oni tužioci koji ne budu štitili poredak i zakon biti promenjeni".
Šider: Cela EU je uz studente i građane Srbije, Vučić nervozan jer zna da mu je došao kraj
25.03.2025.•
47
Austrijski evroposlanik Andreas Šider kategorički je negirao da EU podržava režim u Beogradu, ocenio je da je dobro što su se "građani Srbije probudili i izašli na ulice da traže svoja prava".
Komentari 34
Nevena
Kriva je zena kojoj je placeno da ih hrani i zatvara,boksovi postoje
U grupi iliti coporu sve rase su opasne,ako su agresivni,a jesu jer imaju boksove,kriva je ova neodgovorna kokoska koja ih nije zatvorila,
@Nenad
Nenad
Juce je bio zaklan taj novinar, a sutra ce neko dete.
Da li je ovo drustvo toga svesno?
Ako postoji zakon koji to regulise, onda treba i da se postuje. Nije dovoljno samo prepisati neki zakon iz EU, i onda da to bude mrtvo slovo na papiru.
NADLEZNI treba da znaju da su licno odgovorni za svaku smrt koju uzrokuju ovakvi poludivlji i agresivni psi, ako se ne postaraju da se zakon o opasnim psima ne sprovodi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar