Srbija je ovu petospratnu rezidenciju s početka 20. veka kupila za 7,9 miliona dolara, prema evidenciji gradske imovine koja je podneta u utorak, 3. januara. Kako piše
Njujork post, rezidencija, poznata kao kuća Tomasa i Feni Klark, bila je u vlasništvu Kluba kolekcionara od 1937. godine, prenosi Blic.
Podsetimo, kupovina nove rezidencije Stalne misije pri UN dolazi nakon što je krajem septembra prodata nekadašnja vila u kojoj se nalazila Stalna misija pri UN Jugoslavije, za 50 miliona dolara.
Prodavci Titove vile su pet država naslednica bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija i Srbija, a vilu je kupila kompanija s adresom u Njujorku.
"Novi vlasnik upravo je kupio značajan deo istorije Njujorka. Predsednik bivše SFRJ Josip Broz Tito je, iako komunista, imao veoma dobar ukus za nekretnine", izjavio je agent kompanije Daglas Eliman, koji je zaključio posao.
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović izjavio je u februaru 2022. da na osnovu Aneksa B Sporazuma o sukcesiji imovine nekadašnje SFRJ u inostranstvu, Republici Srbiji pripada nepunih 40 odsto novca od prodaje zgrade stalne misije u Njujorku.
Prema oglasu za prodaju koji je ranije objavljen, vila je sagrađena na četiri nivoa, i ima dva krovna sprata, 18 soba, šest kupatila i vinski podrum. To je bila prva zgrada sa dva električna lifta, koji su još u funkciji.
"Njujork post" piše da je Srbija trenutno u pregovorima da kupi još jednu zgradu, dok su se u međuvremenu zvaničnici uselili u novu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Zebra
Joca
Hm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar