Prema njegovim rečima, glavni razlozi su to što radnici iz Srbije odlaze u Evropu, privredna aktivnost u zemlji se uvećava, ali i to što kod roditelja i dece ne postoji interesovanje za pohađanje zanatskih škola.
"Građevinarstvo je, na primer, takav sektor koji zahteva veliku multidisciplinarnost, tu su potrebni manje više svi ti zanatski profili - električari, vodoinstalateri i tako dalje, ali i sami građevinci", rekao je Atanacković za Tanjug.
Kad je u pitanju građevinarstvo, najveći broj radnika dolazi iz Turske, a kada je reč o niskogradnji i putevima, radnici dolaze iz Azerbejdžana i drugih zemalja, objasnio je Atanacković, bivši predsednik Unije poslodavaca.
"Veliki broj radnika ovde pomaže u popunjavanju tih nedostataka radne snage vezano sa kineskim investicijima. Tu ne bih mogao da kažem tačno, niti je to poznato koliki je broj kineskih radnika angažovan što se tiče Bora, Majdanpeka...Mi, kao poslodavci, to posmatramo kao jednu neminovnu pojavu koja je stara. Uvek je dolazilo do tog pomeranja naroda ka onim delovima zemlje koja su im pružale više mogućnosti", istakao je Atanacković.
On je objasnio da postoje određena razmimoilaženja kod poslodavaca i stranih radnika zbog različitih uslova i načina vaspitavanja ljudi, kao i načina života, posebno onih, kako je rekao, koji dolaze iz Azije.
"Ipak, jednostavno, u nedostatku domaće radne snage poslodavcu je dobrodošao svaki zaposlen, koji će moći da pomogne da on ne smanjuje svoju aktivnost, već nastavi sa svojim razvojem ili bar ostane na istom nivou svoje produktuvnosti", kaže Atanacković.
Sporazum koji postoji u okviru balkanskog zajedničkog tržišta će, dodaje on, pomoći u tom smislu - poslodavci će dobiti mogućnost da lakše angažuju radnike iz Severne Makedonije i Albanije koji su, smatra Atanacković, bliži nekim srpskim navikama.
"Ukoliko naši privrednici budu uspeli da obezbede dovoljno kvalitetnu cenu rada, možemo dobiti ljude koji su bliži nekim našim navikavama, jer ipak se radi o Balkanu. Koliko će to da uspe i da li će, još ćemo da vidimo", ocenio je Atanacković.
Prema poslednjim podacima iz novembra prošle godine, Nacionalna služba za zapošljavanje je 2022. izdala četiri puta više radnih dozvola nego pre pet godina - ukupno oko 28.000 - najviše državljanima Kine, Turske, Rusije, Indije i Ukrajine.
Komentari 28
Dragana
Lala
Fox
oni uveliko ovde stiču radni staž, a vi razmišljajte i kukajte kako ovde ništa nevalja,
kako nema posla za vas.
Po vama svuda je bolje, ne kažem da nije bolje za one koji rade i vredno zarađuju u Evropi i Zapadu,
to su ljudi koji se ne stide rada, znaju od jedan dolar napraviti tri dolara.
A oni koji kažu beži odavde, a lenćuge,
isto će im biti i tamo, jer su neradnici,
a tamo nema ni sekund da staneš da odmoriš, ili radi ili uzmi knižicu pa ajde kući za Novi Sad.
Kažite mi zašto su njive naše napuštene vi koji živite u Vojvodini?
vi koji imate po ko zna koliko hektara, bar dajte u zakup,
a zemlja ne voli neradnike, mučiće i sebe a i zemlju,
jer nezna da radi, nije ga to interesovalo.
Filozofirajte vi, ali ipak mora da većina od vas prizna da sam upravu,
vidim da se jedan ovde pronašao kao kriminalac.
Lepo je dići sve četiri uvis, i šta ga briga,
a posle krivi državu i vlast.
I nezaboravite mladost ide i prolazi vreme, kao cvet kad uvene.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar