Oznaka tajnosti skinuta pre 10 dana: Vlast i dalje ne objavljuje cenu spomenika Stefanu Nemanji

Cena spomenika Stefanu Nemanji u Beogradu više nije tajna, međutim, čitavih 10 dana, otkad imaju dozvolu da je objave, niko iz vlasti ne izlazi sa tom informacijom.
Po svemu sudeći i neće, smatraju sagovornici Danasa.
 
Zaključkom Vlade od 18. jula 2018. godine, iznos sredstava za spomenik Stefanu Nemanji je proglašen za tajni podatak. Period tajnosti je istekao 1. januara ove godine, ali uprkos brojnim novinarskim upitima, i dalje nemamo odgovor koliko je on koštao.
Nikola Jovanović, direktor Centra za lokalnu samoupravu (CLS), ističe da bi Sekretarijat za kulturu, kao naručilac konkursa, morao da obelodani ovu cifru.
 
– Za mene je misterija zašto je ovaj podatak bio i ostao tajna, jer građani imaju pravo da znaju kako se njihov novac troši, a gradska uprava mora raditi transparentno i preuzimati punu odgovornost za sve svoje postupke. Inače, smatram da osnivač srpske države mora imati spomenik u našoj prestonici, pa zahtev za transparetnošću nikako ne znači da je neko protiv negovanja naše tradicije i istorije državnosti. Prema informacijama CLS-a, izrada spomenika i honorari autorima su koštali oko 10 miliona evra, ali teba tražiti i sačekati zvanični podatak sa finalnom situacijom – ukazuje Jovanović.
Filip Tatalović, odbornik DS-a, podseća da još ne znamo ni sve odredbe ugovora o Beogradu na vodi.
 
– Ne znamo ni kako je ispregovaran raskid ugovora sa kompanijom Kentkart. Ne znamo kako je gradonačelnik legalizovao objekat za koji legalizacija po zakonu nije moguća. Nepoznanice u vezi trošenja novca građana i nepoštovanje zakona su modus operandi SNS-a, tako da je sasvim očekivano da kriju i cenu spomenika. Uostalom, predsednik kaže da je Beograd postao Kazablanka, špijuni na sve strane, a građani bi da se bave trivijalnostima kao recimo pitanjem kako se troše njihove pare – navodi Tatalović.
 
Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije Sloga, ističe za Danas da je problem sa spomenikom Stefanu Nemanji od samog početka bio veliki.
 
– Od izrade projekta, odabira autora, pa do same izgradnje i mesta na kome će se izgraditi. Sigurno je da je on debelo preplaćen kao uostalom i svaki projekat u ovoj zemlji i uveren sam da zbog te preplaćenosti nikada nećemo saznati koliko je spomenik stvarno koštao, jer ova vlast cenu svakog projekta debelo krije – naglašava Veselinović.
 
Mila Popović, odbornica SSP-a, kaže za Danas da bi ova vlast bila najsrećnija kada bi građani punili budžet, a vladajuća većina isti trošila pod velom tajne.
 
– Cena spomenika Stefana Nemanje nikada nije ispunila nijedan zakonski uslov da bude tajna. Cena po zakonu može da bude tajna samo ako bi neko procenio da bi Republici Srbiji pretila ozbiljna šteta ako bi se ona otkrila. Kako može da nastupi šteta za državu ako se sazna kako se troši njen novac? Privatno trošenje novca građana jeste lični podatak, ali podatak o tome kako se troše naše pare to ne može da bude. Jedina šteta je mogla da nastupi za SNS i njihovu većinu – ističe Popović.
 
Podsetimo, televizija N1 otkrila je krajem 2020. da je spomenik Stefanu Nemanji koštao najmanje milijardu dinara ili oko devet miliona evra.
 
Taj iznos proizašao je iz dokumenata sa carine koja pokazuju da je u Srbiju, sa delovima spomenika, ušlo 10 kamiona iz Rusije koji su carinjeni sa različitim cenama. Najniža je iznosila 600.000 evra, a pojedini delovi koštali su i više od milion evra.
 
Cena transporta je iznosila više od 20.000 evra, a umesto radnika iz Srbije, postavljali su ga Rusi. 
 
Na raspisanom tenderu za izgled spomenika pobedio je predlog ruskog vajara Aleksandra Rukavišnjikova i domaćeg arhitekte Petra Arsića, koji je za to nagrađen sa 50.000 evra.
  • R49

    10.01.2023 07:28
    Bez ikakve sumnje
    Spomenik je težak kičeraj postavljen na pogrešnom mestu. A što se tiče cene,nju če kriti dok mogu. Koliko god da spomenik košta, to su bačene pare.
  • Viktor

    10.01.2023 04:38
    Kakva je ovo dzungla...
  • Paja

    09.01.2023 22:55
    Gde sam tu ja ? Moj brat Bing ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.