Koliko će koštati izrada kruna srpskih vladara: Cena i do 1,6 miliona dinara

Ministarstvo kulture objavilo je juče na Tviteru da je završena replika pojedinih kruna srpskih srednjevekovnih vladara i vladarki, a da je projektom planirana izrada više od 20 njih.
Međutim, u Istorijskom muzeju Srbije za Danas demantuju ove navode, ističući da je planirana izrada devet kruna, te da nije reč o replikama, jer te krune ne postoje, već se rade idealne rekonstrukcije sa fresaka.
Cena kruna je između 750.000 dinara i 1,6 miliona dinara, u zavisnosti od veličine, materijala ali i bisera i dragog kamenja koje se koristi u izradi.
"Krune su izrađene od čistog srebra, niklovane pa pozlaćene tvrdom 24 karatnom pozlatom. Na njima se nalaze slatkovodni biseri, uzgajano drago kamenje, čisto drago kamenje, vulkansko staklo... Kamenje je ručno brušeno i polirano na srednjevekovni način", ističe za Danas dr Dušica Bojić, direktorka Istorijskog muzeja Srbije.
 
Do sada je urađeno pet kruna, a u narednom periodu se očekuju još četiri.
 
"Mi ne radimo replike, već idealne rekonstrukcije sa fresaka uz pomoć stručnjaka za taj period. Rade ih filigranisti i zlatari koji godinama sarađuju sa Istorijskim muzejom Srbije. Cena krune zavisi od veličine i materijala. Na kruni cara Dušana imate 306 slatkovodnih bisera, a na Simonidinoj kruni će biti 440 slatkovodnih bisera. Krune imaju žigove izrađivača i nosićemo ih da dobiju i državni žig, da postanu nacionalno blago države", ukazuje Bojić.
 
 
Krune se rade prema planovima rada i finansija Istorijskog muzeja Srbije, koji su usvojeni od strane Ministarstva kulture.
 
Krune srednjevekovnih srpskih vladara će biti prikazane javnosti u budućoj stalnoj postavci Muzeja. Ministarstvo kulture je navelo da je krunu despota Stefana izradio filigranista Goran Ristović Pokimica na osnovu freske i da je izrađena od pozlaćenog srebra, opsidijana, turmalina, akvamarina, granata, ametista, uzgajnih rubina i safira i slatkovodnih bisera.
 
On je izradio i idealnu repliku krune kralja Milutina od pozlaćenog srebra, rubina, safira, ametista, lapis lazulija i bisera na osnovu freske iz manastira Studenica, kao i repliku krune cara Dušana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

Kruna
  • Đura Vojvođanin

    12.01.2023 16:48
    Da li ovo znači da uskoro treba da očekujemo krunisanje Aleksandra svemoćnog?
  • Nenad

    12.01.2023 09:02
    Natali falsifikate
    Ako nemaš original, čemu izrada falsifikata? I freska je samo viđenje umetnika, nije fotografija da bi se radio duplikat.
  • 002211

    12.01.2023 08:25
    Ceo svet plovi u punom jeku budućnosti i kulture, a mi i dalje izrađujemo krune srpskih vladara iz Srednjeg veka u ogromnom novčanom iznosu. Joj, glava će mi eksplodirati zbog ovog apsurda, iluzornosti, sirotinje, nebuloze, bahatosti...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija