Sportska psihološkinja se lažno predstavlja, mediju pretnja tužbom iz nepostojeće kancelarije

Saša Sredanović stekla je popularnost: mesecima se, u ulozi sportske psihološkinje, pojavljuje u desetinama domaćih medija, gde govori o sportu, sportistima i sportskoj psihologiji, a najviše o sebi.
Da su podaci iz njene biografije tačni, medijski publicitet koji je stekla bio bi sasvim opravdan, jer Sredanović sebe predstavlja kao sportsku psihološkinju FK Barselona, odnosno Barselonine akademije La Masije, s prethodnim radnim iskustvom u klubovima Olimpija Ljubljana, Atletik Bilbao i Real Betis.
 
Iz svih ovih klubova je - međutim - FakeNews Tragaču stigao negativan odgovor na upit o saradnji sa Sašom Sredanović.

Tu nije kraj: Saša Sredanović tvrdi da je završila specijalističke studije sportske psihologije na Univerzitetu u Mastrihtu.

Reč je o specijalističkim studijama koje ne postoje, niti su ikada postojale, prenosi ovaj portal. Na molbu da razgovaraju sa Sredanović o navodima iz njene biografije najpre su dobili pretnje tužbom od njene PR menadžerke, a potom je redakciji FakeNews Tragač stigla i opomena pred tužbu od "Advokatske kancelarije Zejaković" s logom Advokatske komore Beograda (AKB). Ta kancelarija ne postoji, a zloupotreba logoa prijavljena je AKB.

FakeNews Tragač je detaljno predstavio sve podatke iz biografije Saše Sredanović koji su zvanično demantovani ili su dokazano nemogući.

"Head Sport psihologyist" i kafa sa Hoakinom
 
U medijima Saša Sredanović predstavlja sebe kao sportsku psihološkinju koja je diplomirala kliničku psihologiju na Univerzitetu u Mastrihtu u Holandiji, a zatim specijalizirala sportsku psihologiju na istom univerzitetu. Napominje da govori sedam jezika, da je sportska psihološkinja za ceo tim, ali da su je u klubu profilisali kao psihologa za napad.
 
Navodi da je u početku radila za manje klubove u Holandiji, Nemačkoj, Švajcarskoj, a da je onda došla u Olimpiju iz Ljubljane. Potom je, kaže, otišla u Španiju, gde je radila za Atletik Bilbao, pa za Real Betis, da bi je zatim nakon transfera dovela Barselona, odnosno njena akademija La Masija. Na svom verifikovanom Instagram nalogu Saša Sredanović tvrdi da je "Head Sport psihologyist".
 
Često pominje kako blisko sarađuje sa trenerima i fudbalskim zvezdama. Tako, na primer, navodi da je ona zaslužna što je Injaki Vilijams pomeren sa špica na krilo, dok sa Hoakinom Sančezom redovno pije kafe i toliko su bliski da je "on njoj psiholog". Medijima je ispričala i sledeću anegdotu: trener i legenda Barselone Ćavi zadirkivao je poljskog napadača Roberta Levandovskog, rekavši mu kako se u Poljskoj više pisalo da će Saša Sredanović doći u Barselonu nego on.
 
Kaže da 15 godina radi ovaj posao, a da je u žižu medijske pažnje došla tako što je pre nekoliko godina odlučila da napravi seminar sportske psihologije u Hotelu In.
 
"Koliko su verodostojne tvrdnje Saše Sredanović? Anegdote, svakako, nismo bili u prilici da proverimo, ali ključne elemente biografije jesmo. Idemo redom", piše FakeNews Tragač.
 
Prethodna analiza
 
FakeNews Tragač je sredinom decembra 2022. godine istraživao da li je Srbija "jedina evropska reprezentacija na Mundijalu u Kataru koja je otputovala bez psihologa". Kontaktirali su sa medijskim predstavnicima evropskih selekcija i u pet od sedam pristiglih odgovora dobili potvrdu da ekipa nema nijednog psihologa u stručnom timu.
 
Sporna informacija potekla je upravo od Saše Sredanović, iz njenog intervjua za Radio-televiziju Srbije. Tada su pokušali da provere još jednu informaciju iz teksta javnog servisa: da se Sredanović nalazi "na zvaničnoj listi najplaćenijih trenera u elitnoj španskoj fudbalskoj LaLigi". Nisu pronašli takvu listu, pa su odlučili da se fokusiraju na druge podatke iz biografije, ali ponovo bezuspešno - o Sredanović nije bilo nijedne vesti ili informacije na internet prezentacijama klubova u kojima je navodno radila. Odlučili su da im se obrate.
 
Odgovori klubova
 
U upitima koje su poslali Olimpiji, Atletik Bilbau, Real Betisu i Barseloni referisali su na navode Saše Sredanović o angažmanu u tim klubovima. Pristigla su sva četiri odgovora i sva četiri su negativna.
 
Saša Sredanović navodi da je potpisala ugovor s ljubljanskom Olimpijom i da je tamo provela dve i po godine. Iz tog kluba za Tragač odgovaraju da, prema njihovim evidencijama, osoba pod tim imenom nikada nije potpisala nijedan ugovor s klubom.
 
Iz FK Atletik Bilbao stigao je odgovor da su se raspitivali o Saši Sredanović među stručnjacima iz medicinskog departmana tog kluba i da se niko od njih ne seća saradnje sa osobom pod imenom Saša Sredanović. Na upit o angažmanu Saše Sredanović stigao im je negativan odgovor i iz Real Betisa.
 
Iz Barselone - gde je Sredanović navodno trenutno angažovana - veoma brzo su odgovorili da "niko pod ovim imenom (Saša Sredanović) ne radi u La Masiji". U daljoj komunikaciji poslali su Kemiju Terezu Oliveri, Barseloninom službeniku za medije i link ka Instagram profilu Sredanović, gde u opisu stoje informacije o angažmanu u Barseloni / La Masiji. Stigao je identičan odgovor: ne, ta osoba ne radi u La Masiji.
 
Fakultet i misteriozna specijalizacija
 
U medijima Sredanović ističe da je završila kliničku psihologiju na Univerzitetu u Mastrihtu u Holandiji, a da se zatim specijalizovala u oblasti sporta na istom fakultetu.
 
Zbog "Evropskih smernica za privatnost" nije moguće dobiti zvanične potvrde o statusu studenata i diplomaca na Mastrihtu, ali postoji nekoliko nemogućih i neutemeljenih tvrdnji u informacijama o školovanju Saše Sredanović.
 
Prvo, na Linkedin profilu Saše Sredanović navodi se da je diplomirala na "Maastriht University of clinical psychology", a takva institucija ne postoji. Na Univerzitetu u Mastrihtu nude se osnovne studije psihologije na engleskom i holandskom jeziku.

Drugo, na zvaničnom sajtu ovog univerziteta ne postoje informacije o osnovnim, master ili specijalističkim studijama sportske psihologije. FakeNews Tragač je poslao upit profesoru Gilu ten Horu, koordinatoru jedinog predmeta posvećenog sportskoj psihologiji na Univerzitetu u Mastrihtu, a on je potvrdio da specijalizacija koju Saša Sredanović navodi – ne postoji, niti mu je poznato da je u tom gradu, u nekoj drugoj obrazovnoj instituciji, moguće specijalizovati se za sportsku psihologiju. Trenutno čak ni predmet "Sport & Exercise Psychology", na kom je Ten Hor bio koordinator, više nije aktivan.

 
Treće, u razgovoru za Sputnik u emisiji "Miljanov korner", Sredanović objašnjava kako je, da bi prijavila diplomski ispit, morala da ima 3.600 sati rada sa sportistima. Ukoliko bi se ovaj broj podelio sa osam radnih sati dnevno, dobijamo 450 dana rada. Ovo je neuobičajeno visok zahtev za studenta osnovnih studija, posebno kada se sagleda u kontekstu zahteva koji su, na primer, potrebni za sticanje Evropskog sertifikata za psihoterapiju, za šta je dovoljno ukupno 3.200 sati teorijskog i praktičnog rada.
 
Tekst u celosti čitajte OVDE.
  • neb

    25.01.2023 10:09
    pa ova ima sve uslove za rad u vladi srbije ili neki poslanicki mandat ili drekltorsko mesto , predsednik opstine i tako....
  • xqt

    25.01.2023 07:46
    Sve se složilo
    Em je psihološkinja, em je prevarantkinja, em ima lažnu diplomu, idealna kandidatkinja za ministarkinju.
  • Ivana

    25.01.2023 05:54
    Nikad ova nije bila u ljubljanskom klubu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.