Deset jaja M klase danas u radnjama velikih trgovačkih lanaca košta od 144 kada su na akciji do 230 dinara, dok su pre godinu dana jaja iz iste ove klase i istog proizvođača koštala od 130 do 190 dinara.
S druge strane, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najniža cena po kojoj su jaja mogla da se nađu krajem decembra bila je 18 dinara za komad, a najviša 30 dinara. U tu statistiku ulaze i cene po prodavnicama, ali i na pijacama širom Srbije, piše list
Danas.
Hrana je generalno najviše poskupela, a nestašica mleka dovela je do toga da ova namirnica poskupi i do 90 odsto.
Poljoprivrednici su Danasu objasnili da to nije novost i da sa poskupljenjem stočne hrane i svega ostalog, ali i malih cena koje dobijaju od mlekara, stočari više ne mogu da izdrže, zbog čega je sve manje i krava na farmama i samih farmi.
Situacija možda nije preslikana u sektoru živinarstva i proizvodnje jaja, ali je prilično slična toj.
Pojedini mali proizvođači sa kojima je Danas razgovarao sada, a koji su se pre dve godine ili tri godine kada je kriza krenula na razne načine dovijali da prodaju jaja koja imaju - sada se više i ne bave time. Kokoške uzgajaju za svoje potrebe jer nisu uspeli da pronađu računicu.
Ima onih koji su drugačijim pristupom uspeli da opstanu i krizu ne osete mnogo.
Direktor Zajednice živinara Rade Škorić kaže da su jaja u prethodne dve godine bila u izuzetnoj depresiji, odnosno da im je cena pala daleko ispod cene koštanja, a taj problem je počeo sa rastom cene hrane, ali i pandemijom, tokom koje je dosta toga bilo ograničeno.
"Jaja se sada dobro prodaju, proizvođači sada mogu da izdrže sa trenutnom cenom, izvoz je dobar, u Severnu Makedoniju, BiH, Crnu Goru, od maja u Albaniju, a od Nove godine čak je i u Afriku otišlo 720.000 komada", ističe Škorić za Danas.
Iako je trenutno prezasićeno tržište, cena jaja još nije pala, ali čim počnu akcije po trgovinama, onda bi i to moglo da se desi.
"Potrošnja jaja je možda i porasla, jer ako uzmemo u obzir koliko je sve drugo poskupelo, jaje je i dalje daleko najjeftiniji obrok. Vi sa dva jajeta za 40 ili 50 dinara možete da imate jedan pravi obrok, a za taj novac u pekari možete da kupite đevrek", kaže Škorić.
Da li bi, međutim, moglo da dođe do nestašice zato što ljudi nemaju interes da rade, Škorić kaže da je najpre mislio da to ne može da se desi i da bi jedina situacija u kojoj bi do toga moglo da dođe bila da potrošnja značajno poraste.
"Proizvodnja je sada samoodrživa i imamo viška, izvozi se pet do šest miliona komada mesečno, dok je ukupna godišnja proizvodnja 1,5 milijardu komada", ističe on.
Kapaciteti su ustaljeni, napominje, tako da na tržištu ima viška jaja. Više ni Uskrs, ističe Škorić, ne donosi toliko veliku potrošnju jer se jaja sve više farbaju za ovaj praznik simbolično, "slabo ko farba po 100 jaja".
"Pre dve godine godine smo za Uskrs imali 15 do 20 miliona jaja viška, nismo znali šta ćemo sa tim, a poslednje dve godine oko tog praznika je cena jaja čak pala", kaže Škorić.
Na pitanje kako je kriza uticala na proizvođače Škorić kaže da je jedan deo njih, uglavnom manjih, napustio proizvodnju.
"Jedan deo njih nije mogao da izdrži, neki nisu mogli da nastave jer su znali da će ove godine biti u obavezi da zamene kaveze, a trendovi u svetu su već sada proizvodnja jaja bez kaveza. Veliki proizvođači nisu smanjili proizvodnju, čak pokušavaju da je dignu na viši nivo i to sa sistemima koji nisu kavezni, u kojima se živina drži u otvorenom prostoru", naglašava Škorić.
Taj trend se, kako kaže, povećava među proizvođačima jer je to način da se ne izgube pozicije u trgovinama.
Komentari 7
Teča
9
Za 'leb vodu će se pobrinuti Trabakovićka .
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar