
Novi "non-pejper" o Kosovu: Oštre posledice po Beograd i Prištinu ako ne prihvate predlog
Kosovo je slobodno da ne osnuje Zajednicu opština sa srpskom većinom i može u potpunosti da se povuče iz Sporazuma iz 2013. godine, ali tada mora da snosi posledice poništavanja dostignuća.
Među tim posledicama su poništavanje slobodnog kretanja, pozivnog broja i kontrole prelaza sa Srbijom, piše u najnovijem non-pejperu koji objavljuje Albanijan post.
Oštrim i nimalo diplomatskim jezikom u ovom non-pejperu, koji je napisao zapadni diplomata, duboko uključen u proces pomirenja između Kosova i Srbije, postalo je jasno šta Kosovo i Srbija gube ako napori Zapada da uspostavi mir u regionu budu suočeni sa odlaganjem i namernim blokadama Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija, prenosi Kossev albanski list.
Podeljen na 11 odvojenih delova i sa više od 20 tačaka, non-pejper na šest strana koji, prema izvorima albanskog lista, sumira sve sa čim se Aljbin Kurti i Aleksandar Vučić suočavaju, više se fokusira na razjašnjavanje kobnih posledica nepotpisivanja Osnovnog sporazuma na osnovu evropskog predloga.
Jedan od najvažnijih delova dokumenta naslovljen je "Dinamika napred - neuspeh nije opcija", gde se jasno ističe da Evropska unija i Zapad više nemaju nameru da budu posmatrači u "taktici odlaganja" i "taktici blokiranja" za koje kažu da ih koriste Srbija i Kosovo.
Ako Kosovo ili Srbija ne budu konstruktivni partneri i ne potpišu sporazum, onda "to znači zaustavljanje procesa integracije i potencijalni preokret odnosa sa EU i posledice koje to nosi".
Prema ovom dokumentu, Kosovo ne može da pretenduje da nastavi da uživa apsolutnu zaštitu od zapadnog sveta, koji je od vitalnog značaja za njegovo postojanje, i da istovremeno okleva da prigrli zapadne napore za trajni mir.
Srbija ne može da teži da nastavi da uživa u finansijskim, ekonomskim i političkim prednostima postojećih sporazuma i da istovremeno podriva napore Zapada za trajni mir, piše u tekstu.
Dokument takođe jasno stavlja do znanja Srbiji da je "kockanje lažnim nadama da će se jednog dana, u budućnosti, NATO i EU urušiti, omogućavajući tako ponovnu okupaciju Kosova, recept za katastrofu".
Zapadne države u ovom dokumentu jasno stavljaju do znanja da su izuzetno uključene i da traže potpisivanje sporazuma koji je minimalno ambiciozan, pa će, ako naiđu na blokade i druga odlaganja, biti veoma rigorozni u pristupu, jer neuspeh ovog procesa ozbiljno narušava kredibilitet EU i kredibilitet čitavog zapadnog sveta.
Zbog toga će na sledećem sastanku strane "biti obaveštene o ozbiljnim posledicama ukoliko predlog bude odbačen", a zapadnjaci će bez oklevanja početi da koriste štapove, jer ukoliko se ikakvo oklevanje pokaže to bi se moglo protumačiti kao nedostatak posvećenosti, prenosi Kossev prevod teksta iz Albanijan posta.
"Bez određenog datuma, trajno odugovlačenje, kašnjenja i blokade će ponovo upravljati/dominirati procesom, ismevajući nemoć Evrope i zapadnog sveta", navodi se u dokumentu.
"Ako strane oklevaju, organizuje se evropska konferencija (po uzoru na prošla iskustva) kao poslednji pokušaj da se strane ubede", navodi se u dokumentu.
Čak i Zajednica opština sa srpskom većinom ima rezervisanu tačku u ovom dokumentu.
Ponavlja se da to predstavlja neotuđivu obavezu Kosova, dok se navodi da "politički predstavnici Kosova, civilno društvo i istaknuti pojedinci i organizacije moraju biti deo budućih suštinskih sveobuhvatnih diskusija usmerenih na pronalaženje konsenzusa o prihvatljivom modelu za Asocijaciju predviđenu sporazumom iz 2013. godine".
Pošto je u prošlosti dokazano da osnivanje Asocijacije i Osnovni sporazum predstavljaju isti napor, dokument jasno ističe da su to dva odvojena i paralelna procesa koja se ne spajaju.
Neprihvatljive su taktike odlaganja - Srbija: prvo Asocijacija, pa evropski predlog i taktike blokiranja - Kosovo: prvo sigurna garancija priznanja od pet zemalja EU koje ne priznaju, pa onda evropski predlog.
Povodom zahteva Kosova za garanciju priznanja od pet zemalja EU koje ne priznaju nezavisnost, utvrđeno je da je nemoguće dati takvu pisanu garanciju, pošto je svaka od država suverena u svojim odlukama, ali je poznato da su svih 27 zemalja članica EU za evropski predlog.
"Za neke od ovih država saglasnost Srbije na evropski predlog dovoljan je osnov da se odnosi sa Kosovom odmah podignu na pune diplomatske sporazume", navodi se u dokumentu u delu u kojem se pojašnjava stav petorke koja ne priznaje Kosovo.
"Ako ne ranije, kada Kosovo postane članica Saveta Evrope i drugih međunarodnih organizacija kao direktan rezulta evropskog predloga, zemlje koje ne priznaju nezavisnost Kosova će se pridružiti stavu drugih država članica EU (koje priznaju Kosovo)", piše u non pejperu.
Drugi element, koji drugi dokumenti nisu imali, a deo je ovog non-pejpera, jeste pominjanje primera Francuske i Nemačke i kako su ove dve nekada neprijateljske države pronašle "trajni mir".
Pretpostavka zapadnjaka u dokumentu je da je reč o dva naroda koji žele da reše probleme i da krenu napred, pa je cilj "mirni suživot i pojačana saradnja", a to dolazi kao rezultat implementacije evropskog predloga".
To ostavlja tempo za konačni pravno obavezujući sporazum posle 2030. godine. U tom trenutku, po uzoru na Berlin i Pariz, Beograd i Priština će podstaći etničke Srbe i Albance da, podeljeni u različite zemlje bivše Jugoslavije, postanu faktor stabilnosti u svojim zemljama i da promovišu novo istorijsko poglavlje prijateljstva, ističe se u tekstu.
Na jednoj od stranica dokumenta pojašnjene su i koristi Kosova i Srbije koje će imati ako su konstruktivni i pristanu na potpisivanje sporazuma, koji, ponavlja se, ima za cilj treći sporazum koji znači sporazum o uzajamnom priznanju.
Za Kosovo se kaže da ako potpiše i uspostavi Asocijaciju u dva odvojena procesa, onda "otključava proces integracije u NATO/EU i počinje da dobija sredstva i investicije u vezi sa procesom integracije".
Evropski predlog za Srbiju bi predstavljao prvi međunarodno priznati dokument u kome bi Srbija prihvatila da su "Kosovo i Srbija dve odvojene pravno-političke realnosti koje podležu principima upravljanja prema međunarodnom pravu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Novaković (NPS): Pred kraj godine će se razgovarati o prelaznoj vladi, hteo to Vučić ili ne
17.04.2025.•
4
Potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Borislav Novaković ocenio je da će se, pred kraj godine, razgovarati o prelaznoj vladi.
VIDEO Blokada RTS-a ušla u četvrti dan: Studenti ne odustaju od zahteva
17.04.2025.•
1
Studenti zahtevaju raspisivanje novog konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) ili gašenje javnih medijskih servisa.
Advokat Jovan Rajić: Hrvatska državljanka nije napustila Srbiju, čeka se odluka Upravnog suda
17.04.2025.•
1
Pravni zastpunik hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković, advokat Jovan Rajič objavio je da ona nije napustila Srbiju i da se čeka odluka Upravnog suda, koji bi odložio izvršenje te odluke.
Grozev: "Izveštaj FSB je uvredljiv za svakog ko kritički razmišlja"
17.04.2025.•
18
Novinar Kristo Grozev izjavio je da je "siguran da je 15. marta korišćen neki oblik zvučnog oružja".
Profesorke i saradnice Filozofskog fakulteta traže reakciju Odbora za rodnu ravopravnost
17.04.2025.•
4
Deo profesorki i saradnica Filozofskog fakulteta u Beogradu pozvala je univerzitetski Odbor za rodnu ravnopravnost da Vladi Srbije uputi javni prigovor zbog izbora Dejana Vuka Stankovića za ministra.
Rektorski kolegijum beogradskog univerziteta osudio pozivanje rektora Đokića u policiju
17.04.2025.•
1
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu osudio je "neumesno postupanje" prema rektoru tog univerziteta Vladanu Đokiću koji je pozvan da sutra dođe u policiju i da iskaz.
Dačić: Nije istina da je Vučić naredio da policija uz primenu sile deblokira zgradu RTS-a
17.04.2025.•
13
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže da je neistinita tvrdnja predsednika DS Srđana Milivojevića da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić naredio policiji da uz primenu sile deblokira RTS.
"Kreni-promeni" objavio novi spisak ustanova i preduzeća koje su "pritiskale" da se ide na mitinge
17.04.2025.•
4
Pokret "Kreni-Promeni" objavio je dopunjenu listu institucija koje su navodno ucenjivale zaposlene da idu na miting Srpske napredne stranke.
Održana prva sednice Vlade u novom sazivu, za generalnog sekretara imenovan Petar Janjić
17.04.2025.•
1
Vlada Srbije održala je prvu sednicu u novom sazivu, na kojoj je za generalnog sekretara Kabineta imenovan Petar Janjić.
Na VMA u Beogradu preminula 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima
17.04.2025.•
3
Na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu danas je preminuo Stojanče Stefanov, 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Severne Makedonije.
Zekić: Apsolutno sam ubeđena da 99 odsto studenata misli da je REM rok grupa
17.04.2025.•
87
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da "Savet REM bira Skupština Srbije, a ne studenti, plenumi ili neko treći".
Rektor Đokić dobio poziv da se javi policiji, akademska solidarnost poziva na podršku rektoru
17.04.2025.•
20
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić dobio je poziv da se sutra javi policiji u svojstvu građanina.
Ekološki ustanak podneo krivičnu prijavu protiv Vučevića zbog ugrožavanja nezavisnosti Srbije
17.04.2025.•
6
Ekološki ustanak je saopštio da je podneo krivičnu prijavu protiv doskorašnjeg premijera Miloša Vučevića zbog "neovlašćenog ustupanja nadležnosti stranim obaveštajnim službama".
Kako tabloidi simuliraju sleng mladih i prave "dokaze" da su studenti plaćeni: "Begiš, klopa, kinta"
17.04.2025.•
10
U najnovijoj epizodi tabloidne sage "evo dokaza da su studenti plaćeni", objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi, a koje su poprilično neuverljive.
Radić: Analiza ruskog FSB može da se ospori, strani faktor prvi put javno podržava vlast
17.04.2025.•
5
Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da je izveštaj Ruske službe bezbednosti o upotrebi soničnog oružja "jedan vrlo čudan dokument".
Ponoš: Izveštaj FSB-a pre izgleda kao seminarski rad iz policijske škole u Sremskoj Kamenici
17.04.2025.•
2
Predsednik Srbija centra (SRCE) Zdravko Ponoš ocenio je da je izveštaj ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) "sklepan" i da ne izgleda kao da ga je radila ozbiljna služba bezbednosti.
Uhapšena zbog sumnje da je pretila Brnabić preko telefona
17.04.2025.•
7
A.O. (26) iz Beograda uhapšena je zbog sumnje da je predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić telefonom uputila preteću poruku.
Bivši specijalac FSB-a i ratni profiteri dobili srpsko državljanstvo po posebnoj proceduri
17.04.2025.•
15
Niz moćnih Rusa povezanih sa Federalnom službom bezbednosti (FSB), profiteri rata u Ukrajini, ali i oligarsi čije su firme pod sankcijama dobili su srpsko državljanstvo van standardnih procedura.
Bivši načelnik VBA: Izveštaj FSB - da li je istraga uopšte sprovedena?
17.04.2025.•
4
Nakon što je FBS objavio izveštaj o istrazi o upotrebi zvučnog topa, nekadašnji načelnik Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović kaže da niko ne može da utvrdi da li je istraga uopšte sprovedena.
Preminuo akademik Ljubomir Simović
17.04.2025.•
4
Akademik, pesnik i dramski pisac Ljubomir Simović preminuo je protekle noći u Beogradu.
Osnovana još jedna stranka - "Platforma za Srbiju", evo šta joj je cilj
17.04.2025.•
3
Nekadašnja poslanica Dveri Tamara Milenković Kerković i nekadašnji poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević izabrani su za kopredsednike novoosnovane stranke "Platforma za Srbiju".
Komentari 5
Map
pajo patak
Joca
Jedino što nas može da spase je okupacija. Amerikanac da uvede red i stara se (pod pretnjom metka u cevi) da se isti primenjuje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar