Na to je danas upozorila Državna revizorska institucija (DRI).
Državni revizori su u izveštaju o reviziji svrsishodnosti poslovanja "Upravljanje industrijskim otpadnim vodama" naveli da EPS, odnosno "Tent A" i "Tent B", nije kontinuirano ispitivao parametre kvaliteta otpadnih voda i njihov uticaj na okolinu.
Istaknuto je da "Tent A" nije uradila zamenu stare tehnologije hidrauličnog transporta "retke" suspenzije pepela i vode, tehnologijom kojom bi se smanjilo zagađenje voda.
"Najveći zagađivači su industrijske i komunalne otpadne vode koje se ispuštaju direktno u vodotokove bez prethodnog tretmana, pri čemu industrijske vode mogu biti posebno opasne zbog toksičnih materija koje sadrže", rekao je predsednik DRI Duško Pejović na predstavljanju izveštaja i dodao da je EPS najveći generator otpadnih industrijskih voda u Srbiji.
On je podsetio da su, prema podacima Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut", otpadne vode jedan od glavnih zagađivača površinskih i podzemnih voda koje čine prirodni izvor vode za piće.
DRI je u izveštaju naveo da plan upravljanja vodama i plan zaštite voda od zagađivanja nisu doneti, a da Savet za vode nije osnovan.
Takođe, prema izveštaju DRI, Nacionalna konferencija za vode nije pratila realizacije Strategije upravljanja vodama i nije davala predloge za poboljšanje učešća javnosti u procesu planiranja, donošenja odluka i kontrole njihovog sprovođenja.
"Vodna inspekcija Republičke direkcije za vode nije u dovoljnoj meri vršila nadzor nad upravljanjem vodama", zaključak je DRI.
Komentari 9
@Plaćač poreza
Ovo ima veze sa: sistematskim trovanjem stanovništva usled intenzivnog bola u međunožju niza odgovornih ljudi i institucija.
Ovo nema nikakve veze sa: Kosovom, politikom, privatizacijom, opozicijom.
Plaćač poreza
H
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar