Srbija nazadovala: Svrstana u grupu "manjkavih demokratija", najslabija ocena za političku kulturu

Srbija je nazadovala na Indeksu demokratije za 2022. godinu, koji objavljuje britanski magazin Ekonomist, i nalazi na 68. mestu sa prosečnom ocenom 6,33.
Srbija nazadovala: Svrstana u grupu "manjkavih demokratija", najslabija ocena za političku kulturu
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Kao i prethodnih godina svrstana je u grupu "manjkavih demokratija".
Srbija je pala za pet mesta u odnosu na 2021, kada je bila na 63. mestu sa prosečnom ocenom 6,36. Pre dve godine bila je na 66. mestu.
Novi izveštaj Ekonomist intelidžens junita (EIU) "Demokratija na prvoj liniji fronta i borba za Ukrajinu" obuhvatio je, kao i 2021. godine, 167 zemalja koje su svrstane u četiri kategorije - "potpune demokratije", "manjkave demokratije", "hibridni režimi" i "autoritarni režimi".
 
U izveštaju EIU, dela Grupe Ekonomist koji se bavi istraživanjima i analizama, zemlje su ocenjivane u pet kategorija - izborni proces i pluralizam, funkcionisanje vlasti, demokratska politička kultura i građanske slobode.
 
Prema ukupnoj oceni sastavljenoj od ocena u tih pet kategorija, broj zemalja u kategoriji manjkavih demokratija pao je sa 53 u 2021. na 48.
 
Broj "potpunih demokratija" porastao je sa 21 na 24, a najveći broj zemalja se nalazi u grupi "autoritarnih režima" - 59. U grupi hibridnih režima je 36 zemalja.
 
Srbija je dobila ukupno 6,33 poena (od maksimalnih 10) i nalazi se na 68. mestu ispred Moldavije, a iza Gvajane. Najbolje je ocenjena za "izborni proces i pluralizam" - 7,83, a najslabije, istom ocenom kao i 2021. godine, za političku kulturu - 3,75.
 
Sve zemlje Zapadnog Balkana i države bivše Jugoslavije svrstane su u kategoriju "manjkavih demokratija", osim BiH koja je ocenjena kao "hibridni režim".
 
Ispred Srbije su Slovenija na 31, i Hrvatska na 59. mestu, a u odnosu na prošlogodišnji izveštaj, pretekle su je i Crna Gora (61) i Albanija (64). Iza Srbije su Severna Makedonija (72) i BiH, koja je sa 95. pala na 97. mesto.
 
Rumunija se nalazi na 61. mestu, Bugarska na 57. a Mađarska na 56. Među zemljama istočne Evrope, nijedna nije u grupi zemalja sa punom demokratijom.
 
Šesnaest je u grupi manjkavih demokratija, a Rusiji i Belorusiji kao autoritarnim režimima sada su se pridružili i Azerbejdžan, Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan.
 
Zemlje koje su u izveštaju okarakterisane kao potpune demokratije su većina zemalja zapadne Evrope, SAD,  Kanada, Australija, Japan i Južna Koreja.
 
Gotovo sve članice EU napredovale su po indeksu EIU ili stagnirale, sa izuzetkom Bugarske i Hrvatske koje su nazadovale.
  • Bobinka

    20.02.2024 08:40
    Demokratija
    Odi malo van srbije pa zivite.vrlo brzo cete videti sve te lazne demokratije.budite sretni sto zivite u srbiji
  • rale

    03.02.2023 07:29
    Pogledaj oko sebe i svoje društvo i znaćeš kakav si. Jedna skupina poludržava koje je ranije održavao komunizam a sada EU pare, sve samo čekaju da nastane neka iskra pa da se vrate na otimanje granica, kriminal, šverc i plemensko pljačkanje.
  • Nista to

    03.02.2023 05:45
    Nije vazno
    Dobar glas kao i los - daleko se cuje! Najstrasnije je sta ce za Srbe kao ljude govoriti se po svetu i sta mi kao i svi drugi vidimo. Da li jesmo ili nismo kao narod - nula? Da li i vi izgovorite: "Sta je ovo? Nigde coveka. Nema ljudi!"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.