Transparentnost: Bez objašnjenja odbijeni svi naši amandmani na set pravosudnih zakona

Vlada Srbije i skupštinski Odbor za pravosuđe bez objašnjenja su odbili svaki amandman koji je "Transparentnost Srbija" uputila na novi set pravosudnih zakona.
Transparentnost: Bez objašnjenja odbijeni svi naši amandmani na set pravosudnih zakona
Foto: 021.rs
Reč je o amandmanima koje je ova organizacija dostavila svim poslaničkim grupama u skupštini, sa predlozima konkretnih stavki koje je potrebno promeniti ili bolje definisati kako bi zakoni bili efektniji i manje prostora otvarali za korupciju.
Iako su ovi amandmani kroz 28 narodnih poslanika iz ukupno četiri poslanička kluba (Zeleno-levi klub - Ne davimo Beograd, Srpski pokret Dveri – Patriotski blokDemokratska stranka i Ujedinjeni – SSP-PSG-Preokret-Sloga) ušli u skupštinsku proceduru, nisu naišli na razumevanje donosilaca zakona.
"Razlozi za ovo odbijanje nisu poznati. Naime, iako Poslovnik Narodne skupštine već duže od 12 godina predviđa da amandmani budu javno dostupni u skladu sa tehničkim mogućnostima, to i dalje nije slučaj, već su ove informacije vidljive samo narodnim poslanicima. Amandmani na predloge zakona o javnom tužilaštvu i zakona o sudijama predstavljaju pokušaj da se otklone rizici od korupcije. Reč je o odredbama kod kojih se koriste nejasne, neprecizne i dvosmislene formulacije, odredbe kod kojih postoje pravne praznine ili gde su široko propisani osnovi za diskreciono odlučivanje", navode u ovoj organizaciji o problemima sa setom zakona.
 
Razlog reagovanja su i odredbe koje, prema mišljenju stručnjaka "Transparentnosti Srbije", ne pružaju dovoljno garancija za postizanje potpune i stvarne transparentnosti rada pravosuđa. 
 
"Slično tome, u predlozima zakona koji uređuju rad pravosudnih saveta smo pokušali da povećamo transparentnost i odgovornost rada članova ovih tela, što je naročito značajno u situaciji kada je samim Ustavom garantovan preširoki imunitet. Predlozi su takođe imali za cilj da unaprede postupak izbora članova Saveta, kako među istaknutim pravnicima tako i među sudijama i javnim tužiocima. Bez obzira na negativan stav Vlade, važno je da se ovi amandmani uzmu u obzir zbog velikog broja koruptivnih rizika. Ni poslanici ni građani nisu upoznati sa time da li je Agencija za sprečavanje korupcije uočila neke od tih rizika i na koji način su Ministarstvo pravde i Vlada Srbije razmotrili mišljenje Agencije", skreću pažnju na ovu činjenicu stručnjaci.

Prema rečima predstavnika Ministarstva pravde, mišljenje Agencije je traženo i dobijeno, ali se ni rečju ne pominje u obrazloženju predloga zakona, niti ga je sama Agencija objavila.

  • Sremica

    07.02.2023 14:25
    A sta ste vi ocekivali?
    Kliko se ja secam vladajuca klika, nikad nije prihvatala amadmane opzicije, jer su oni "retrogtadni" i u suptotnosti sa demokratijom.A vi sad prosudite!
  • nemanja

    07.02.2023 13:59
    teško
    da su kadri za nešto smisleno, usput pravila doneta 2000 godine...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija