Bila je najstarija živa glumica na svetu.
Rodila se u Starom Bečeju u Austrougarskoj. Kršetno ime joj je Branislava Ćosić, odrasla je uz tri sestre i dva brata. Majka joj je bila učiteljica (preminula je kada je Branka imala 12 godina, a otac je bio bečki đak, bibliotekar Matice srpske i profesor književnosti u šegrtskoj školi u Bečeju).
Branka je pohađala Glumačku školu pri Narodnom pozorištu u Beogradu, a nakon samo dve godine studiranja, kada je imala 19 godina, otišla je na praksu u Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu i dobila ulogu u predstavi "Karlova tetka".
U Novom Sadu je ostala do 1940. godine kada je prešla u Beograd (vraćala se, tačnije vraćali su je u Novi Sad pod sumnjom da je u Beogradu partizanima "doturala lekove" za vreme okupacije").
Bila je dobitnica mnogobrojnih nagrada i priznanja za svoj glumački i humanitarni rad.
Pokazivala je veliki talenat za humor i satiru.
Igrala je u prvoj predstavi Jugoslovenskog dramskog pozorišta 3. aprila 1948. u komadu "Kralj Betajnove".
U Beogradu je igrala u Umetničkom (1940–1942), Narodnom (1944–1947) i Jugoslovenskom dramskom pozorištu (1947–1978).
Igrala je na scenama svih beogradskih pozorišta, a u Americi je na engleskom jeziku igrala glavnu ulogu u predstavi "Majka hrabrost i njena deca".
U svojoj matičnoj kući, Jugoslovenskom dramskom pozorištu, odigrala je više od 40 uloga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
zora
Večiti Sjaj Radosti
To su izuzetno retki ljudi.
Dug i ispunjen, ostvaren život, zasluženo.
Ljubav, Radost, Veselje, Humanost, to su sve imena velike Branke Veselinović, koja je obasjala mnoge generacije.
Širiće ona taj svoj sjaj i dalje, jer ne ume drugačije.
Srećan ti put Branka.
Мунгос
Вјечнаја памјат.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar