Najbolji pokazatelj stvarne kupovne moći građana: Najjeftiniji hleb se prodaje više nego ikad pre

U jednom danu država je donela odluku da hleb "sava" poskupi za 3,5 dinara, ali i da cene mesa u prodavnici više ne budu ograničene.
Najbolji pokazatelj stvarne kupovne moći građana: Najjeftiniji hleb se prodaje više nego ikad pre
Foto: 021.rs
To će uticati na potrošače, ali ne mnogo, smatraju sagovornici Danasa, jer "sava" će se kao najjeftiniji hleb na tržištu svakako prodavati, dok će kupci birati da kupuju meso kom cena nije bila ograničena.
Hleb "sava" će tako ubuduće koštati 57 dinara umesto 53,5 dinara, dok će maksimalna proizvođačka cena biti 48,88 dinara. Uredba kojom je ovo odlučeno važiće do kraja juna ove godine.
"Do poskupljenja je došlo jer je od Nove godine poskupeo gas, poskupela je struja, kvasac 100 odsto, a imali smo poslednjih meseci povećanje plata, jer nemate sada prodavačicu koja zarađuje ispod 60.000 do 70.000 dinara i taj skok plata od 70 do 100 odsto u zavisnosti od mesta na kojima rade je doprineo poskupljenju hleba", objašnjava za Danas predsednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica.
 
Ovom cenom, 3,5 dinara skupljim "sava" hlebom, smatra on, svi mogu da budu zadovoljni, jer su u pekarskoj industriji uspeli da povećaju plate, ali i da cenu hleba ostave najjeftinijom u okruženju. Pralica kaže da ispod 120 do 130 dinara vekna hleba ne može nigde da se nađe, a da je kod nas cena upola niža.
 
Možda najbolji pokazatelj stvarne kupovne moći jeste podatak Unije pekara da se "sava" sada prodaje više nego pre. Pralica kaže da mu je proizvodnja i prodaja od letos otišla za 30 odsto, ali i da to nije kraj.
 
"Smanjena je proizvodnja nekih drugih vrsta hleba, ali je povećana proizvodnja 'save' i to za nekih 30 odsto u odnosu na raniji period. Sada kada krenu prolećni poljoprivredni radovi očekujemo da će dodatnih 12 odsto biti povećana proizvodnja hleba", kaže Pralica.
 
I dok je Uredbom povećala cenu hleba, država je, s druge strane, posle godinu dana ukinula Uredbu kojom su bile ograničene cene svinjskog buta bez kostiju, svinjske plećke, svinjskog vrata sa kostima i svinjske krmenadle sa kostima, ali i celog pileta.
 
Maksimalna maloprodajna cena za svinjski but bez kostiju bila je do sada 750,20 dinara po kilogramu, svinjska plećka bez kostiju 738,10 dinara, svinjski vrat sa kostima 689,70 dinara po kilogramu, dok krmenadla sa kostima nije smela da u prodavnicama bude skuplja od 659,45 dinara po kilogramu.
 
Maloprodajna cena svežeg pilećeg trupa nije smela da prelazi 319 dinara po kilogramu.
 
Agroekonomski analitičar Milan Prostran kaže da je Vlada ovim godinu dana štitila potrošače, da je to bio period socijalne politike koji je ostavio posledice po proizvodnju, preradu i trgovinu i da sada pokušava da to malo ispravi. Cene će na svetskom nivou, smatra on, rasti i dalje, a visoki troškovi ulaganja, cene energenata i kapitala uticali su i uticaće i dalje na rast cena hrane.
 
"Ograničenje cena mesa odnosilo se na klaničnu industriju i zbog marži na trgovačke lance, indirektno se odražavalo i na cenu finalnog proizvoda. Ako zamrznete cenu na nekom nivou kod nekoliko kategorija mesa, vi ste tako toj klaničnoj industriji dali pravo da obara cenu žive svinje, piletine. S obzirom na to da je ograničenje trajalo godinu dana, sigurno je da će oni na koje je to uticalo da ispipaju puls potrošača i krenu u poskupljenja", napominje Prostran.
 
To, smatra on, nije dobar potez, jer se narod istrošio za praznike, ali i snabdeo se mesom, tako da će najveća kočnica biće potrošač, koji će bežati od one vrste mesa koja je bila pod kontrolom.
 
"Ako imate but, plećku, kare, kojima je cena bila ograničena potrošači neće to kupovati, nego će kupiti rebro, glavu, uši, noge, ono što je najjeftinije. To je potrošačka logika", ističe Prostran.
 
On očekuje u prvom naletu da će doći do rasta cene, ali da to neće imati veliki efekat na dohodak tih koji cenu budu dizali.
"Biće pokušaja da se cena poveća za nekih 10 odsto, ali da neće imati ko da plati", kaže Prostran.
 
S druge strane, kako je za Tanjug rekao sekretar Udruženja za stočarstvo Nenad Budimović, građani ne treba da brinu jer ne postoji ni jedan realan razlog da meso u narednom periodu poskupi. Više o tome OVDE.
  • Caca vaspitačica

    12.02.2023 17:11
    Narod je gladan
    Naša tročlana porodica je sa prihodom od 1200e pre 2god. živela normalno u smislu da nismo razmišljali o ceni hrane, kupovali smo kvalitetne namirnice i kuvali,2-3x mesečno smo jeli u restoranu. Sada sa istim primanjima preživimo 5-7dana, kupujem hranu isključivo na akcijama, ispisujem čekove za hranu-katastrofa. Npr.danas kada smo kod kuće ceo dan pojeli smo oko 1.000din. (jaja, slanina, jogurt, jabuke, pomorandže, supa, piletina sa povrćem i pirinač, salata, desert kuvani puding-dakle ništa gala). Ne znam kada će se ovaj narod osvestiti a i da se svi instant osvestimo ne znam šta je moguće promeniti.
  • SNS

    12.02.2023 16:20
    BOT
    Nestalo mi sendviča. Jel ima neko 2000din na zajam ? Vraćam posle izbora.
  • Niki

    12.02.2023 15:36
    Headon
    Kad se zidovi želuca zalepe jedan za drugi neće pomoći ni hleb ni šunka, tada rade dve ruke ali jače nego od onih u bokserskom ringu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija