Gde je danas Mirko Cvetković, premijer Srbije u vreme svetske ekonomske krize?

Mirko Cvetković će za mesec dana učestvovati na Kopaonik biznis forumu kao ekonomski stručnjak, a pre desetak godina tamo je bio u funkciji premijera i ministra finansija.
Gde je danas Mirko Cvetković, premijer Srbije u vreme svetske ekonomske krize?
Foto: Medija centar Beograd
Kako piše "Danas", prethodnih godina u svojstvu savetnika Svetske banke radio je na projektima u Belorusiji, Turkmenistanu, Uzbekistanu i Mozambiku, a član je i instituta i tink-tankova koji okupljaju bivše i sadašnje lidere država kao što su Institut za kulturnu dimplomatiju sa sedištima u SAD i Berlinu gde je član Savetodavnog odbora, IMAN fondacije iz Londona sa istom funkcijom, NG International centar i Podgoričkog kluba gde je član osnivačke skupštine i upravnog odbora.
On je bio prva nestranačka ličnost koja je postala predsednik Vlade Srbije. Zvali su ga Deda Mraz, zbog bele brade, ne zato što je donosio poklone, mada su u njegovo vreme penzioneri dobili povećanja kao nikada pre, a ni posle.
 
Cvetković je u prvu demokratsku vladu 2001. godine ušao kao pomoćnik ministra za privredu, a 2003. je postao direktor Agencije za privatizaciju.
Kada je Vojislav Koštunica postao predsednik Vlade 2004. godine, daje ostavku i vraća se u posao poslovnog savetovanja odakle je i došao u državnu službu.
 
Karijeru je započeo na Rudarskom institutu, zatim je bio u Ekonomskom institutu, pa onda devedesetih u konsultantskoj kući CES Mekon. Tokom osamdesetih radio je na projektima Svetske banke i UNDP u Turskoj, Indiji, Pakistanu i Somaliji.
 
U drugoj vladi Vojislava Koštunice, 2007. godine, bio je ministar finansija na predlog Demokratske stranke, a na mestu premijera bio je od 2008. do 2012. godine - mimo svih očekivanja, na inicijativu predsednika Srbije i DS, Borisa Tadića, dobio je Vladu na upravljanje.
 
Zapao ga je najteži ekonomski period u poslednjih 20 godina, a Srbija je bila među zemljama najteže pogođenim u Evropi. Ogroman rast javnog duga, inflacija, recesija u dve od četiri godine mandata, postavile su temelj dolasku na vlast Sprske napredne stranke 2012. godine.
 
Iako karijerni ekonomista, za njegovog mandata javne finansije su skoro sasvim urušene, piše "Danas".
 
"U odnosu na BDP budžet nije ekonomski optimalan, ali jeste sa stanovništa socijalnog i političkog trenutka”, rekao je povodom donošenja kriznog budžeta za 2009. godinu, nakon što je koalicionim dogovorom Krkobabić izborio obećanje da prosečna penzija dostigne 70 odsto prosečne plate.
 
Tokom te četiri godine delovalo je da moć ne stanuje u Nemanjinoj 11 već na Andrićevom vencu. Verovatno je većini građana ostao u sećanju kao lik iz stripova Marka Somborca sa keceljom i kuvalom za kafu u rukama.
 
Ipak, 2011. je izbacio iz Vlade Mlađana Dinkića, nakon sukoba u vezi sa tim gde će Gorenje otvoriti fabriku, u Valjevu ili Zaječaru.
 
Prethodno je iz Vlade otišla ministarka finansija Diana Dragutinović pod pritiskom upravo Dinkića, pa je poslednju godinu Cvetković proveo obavljajući i funkciju ministra finansija.
I mada je ekonomski država propala tada, ne treba zaboraviti da je Srbija dok je on bio premijer dobila kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji, ukinut je obavezni vojni rok i održana je prva parada ponosa.
 
Donet je Zakon o restituciji, formiran je Fiskalni savet, a većina današnjih infrastrukturnih projekata, posebno autoputeva, započeta je u to vreme.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @ Kibo

    13.02.2023 10:35
    Kako?
    Kako mala bedna zemlja? Pa zar nismo ekonomski tigar i najbolji u evropi?
  • Kibo

    13.02.2023 09:15
    parada
    Ovo za paradu ponosa je posebno bitno u razvoju jedne male jadne bedne zemlje na brdovitom balkanu...
  • Aleksej

    13.02.2023 06:53
    Xexe
    Prvi fikus...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?