"
U uzorcima u Srbiji detektovana je podvarijanta omikrona XBB 1.5 (kraken)", rekla je za
Euronews Srbija dr Sanja Jeremić, zamenica direktora Instituta za molekularnu genetiku i genetsko inženjerstvo gde se sada radi sekvenciranje virusa korona.
Inače u poslednja 24 sata u Srbiji je na prisustvo koronavirusa testirano 10.350 osoba od kojih je virus potvrđen kod 825. Od posledica infekcije preminule su dve osobe, objavljeno je na sajtu covid19.rs.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je da je podvarijanta omikrona XBB.1.5 "najprenosivija podvarijanta koja je do sada otkrivena". Lekare brine što "Kraken" izbegava postojeća antitela u organizmu, koja su stečena kao posledica prethodnih infekcija korona virusom.
Koliko se brzo prenosi najbolje govori podatak iz SAD. Nova podvarijanta omikrona otkrivena je u državi Njujork krajem oktobra, a već do decembra više od 40 odsto slučajeva kovida 19 u toj zemlji uzrokovano je sojem XBB.1.5, navodi se u podacima američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti.
Samo u poslednjoj nedelji decembra, nova podvarijanta omikrona duplirala je broj zaraženih u ovoj zemlji, a stručnjaci iz Svetske zdravstvene organizacije izrazili su bojazan da bi on mogao izazvati novi talas infekcija širom sveta.
"Zabirnuti smo zbog brzine kojom se prenosi. Posebno u nekim zemljama Evrope i Severne Amerike, uglavnom na severoistoku SAD, XBB.1.5. je brzo zamenio druge varijante koje su bile u opticaju", rekla je epidemiolog dr Marija Van Kerkhov početkom januara na konferenciji za medije u Ženevi.
Brzo se širi, ne daje tešku kliničku sliku
Kraken je vrlo zarazna podvarijanta omikron soja virusa korona. Karakteriše je to što se brzo širi, ali su dosadašnja iskustva i istraživanja pokazala da ne daje težu kliničku sliku. Uglavnom se radi o povišenoj temperaturi, slabosti, grlobolji, kijanju, pojačanom curenju nosa, glavobolju, bolu u kostima.
Kraken je vrlo brzo postala dominantna podvarijanta omikrona na američkom kontinentu, a zatim je krenula da se širi u Evropi. Registrovan je u skoro svim evropskim zemljama. Među poslednjim zemljama u regionu detektovan je u Hrvatskoj 28. januara.
Kako je preneo Jutarnji list, prvi slučajevi u Hrvatskoj, pojavili su se među obolelima u januaru 2023, a očekuje se da će broj zaraženih krakenom brzo rasti, s obzirom na njegov potencijal zaražavanja.
Naučnici kažu kako je XBB.1.5 jednako dobar u izbegavanju antitela postignutih vakcinacijom i ranijim preboljenjem, kao i varijante XBB i XBB.1, koje se dosad smatralo najinvazivnijim sojevima. Podvarijanta XBB.1.5 ima mutaciju koja omogućuje da se čvršće veže za stanicu, što joj daje prednost za bržu infekciju.
"Od 341 pozitivnog na kovid-19, čiji su se uzorci analizirali njih 12 imalo je kraken varijantu virusa, ili njih 3,5 posto. Očekujemo da će se taj broj u narednim nedeljama brzo povećavati, s obzirom na potencijal širenja tog soja", rekla je dr. Dijana Majer, epidemiolog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Ona je navela da je reč o osobama različitog životnog doba, ali s komorbiditetom, odnosno drugim zdravstvenim problemima, što ih čini dodatno osetljivima na virus.
Komentari 12
Medicinska sestra
Drum
Prvo kašalj, glavobolja, malo curenje iz nosa, slab bol u kostima i zglobovima, dan posle toga, temperatura 38 do 39, naredna 3 dana. Jedva skinuo temperaturu. Posle toga još 15 dan izrazito jak kašalj i slabost.
Tek posle nekih 7 dana od dana prvih simptoma, pročitam da su to simptomi novog soja.
Tako mogu da tvrdim da je bilo slučajeva i pre mesec dana.
Isto tako je bilo i 2020. Početkom januara sam bio jako bolestan. Tek u februaru se počelo pričati o Koroni kod nas.
Nisam sklon teorijama zavere, ali ove mutacije mi veoma liče na veštačke mutacije virusa.
Gripa takođe mutira, ali su simptomi manje više uvek isti. Temperatura, glavobolja, nekada kašalj, slabost i bol u kostima. Gripa me prolazila za dan ili dva, sa još dan ili dva blage slabosti.
Dok kod Korone se simptomi drastično menjaju, od varijante do varijante.
Duska
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar