Aerodromi Srbije odbacili optužbe Mešihata za diskriminaciju žena sa hidžabom

Kompanija Aerodromi Srbije odbacila je optužbe Mešihata Islamske zajednice za neprofesionalno i diskriminatorno ponašanje zaposlenih prema muslimankama sa hidžabom.
Aerodromi Srbije odbacili optužbe Mešihata za diskriminaciju žena sa hidžabom
Foto: Pixabay
Ova optužba se odnosila na diskriminaciju zaposlenih na aerodromima "Konstantin Veliki" u Nišu i "Morava" u Kraljevu.
Privredno društvo "Aerodromi Srbije" je navelo da "osuđuje svaki vid diskriminacije" i da sprovodi sve mere da ne dođe do bilo kakvog vida diskriminacije korisnika usluga aerodroma prilikom bezbednosnih provera.
 
"Operateri obezbeđivanja su u obavezi da poštuju sve bezbednosne protokole kako bi se omogućilo sigurno putovanje svih korisnika usluga aerodroma. Pregled na aerodromu obavlja se prema domaćoj i međunarodnoj regulativi od sertifikovanog osoblja", naveli su iz ove kompanije.
Naveli su i da je "sertifikovano osoblje u obavezi da poštuju protokole koji se odnose na putnike sa posebnim verskim obeležjima, a koji zbog verskih razloga ne žele da ih skinu u postupku pregleda".
 
"Za takva lica se primenjuju metode pregleda koje ni na koji način ne narušavaju dostojanstvo putnika, ali ih ne oslobađaju od pregleda. Od pregleda na aerodromu mogu biti izuzete jedino posebne kategorije putnika uz prethodnu najavu operateru aerodroma od nadležnog ministarstva ili nadležnih službi Srbije", stoji u saopštenju.
 
Mešihat Islamske zajednice je u sredu pozvao vernike da bojkotuju aerodrome u Nišu i Kraljevu, radi izbegavanja neprijatnosti do rešavanja problema i javnog oglašavanja odgovornih na pomenutim aerodromima.
 
U saopštenju je Mešihat naveo da duže vreme dobija žalbe vernica, odevenih u skladu sa islamskim propisima, i njihovih članova porodica.
 
U žalbama se navodi da se isključivo žene sa hidžabom, prilikom sigurnosnih aerodromskih provera, izdvajaju iz kolona i vode u kabine na detaljan pretres, gde se od njih traži skidanje hidžaba, a ponekad i skidanje delova odeće.
 
Od ovakvog ophođenja, naveo je Mešihat, nisu bile pošteđene ni zvanične službenice Islamske zajednice.
 
Aerodromi Srbije su naveli i da je pre nekoliko godina Mešihat Islamske zajednice Srbije uputio pismo sa sličnom pritužbom kao i sada, na koju su odmah reagovali i da od tada do danas nije bilo dodatnih pritužbi.
 
U tom preduzeću su kazali da je, nakon izgradnje novog putničkog terminala na aerodromu u Nišu, predviđena nabavka skenera za pregled lica kojima se omogućava pregled bez kontakta putnika.
 
Ovo će dodatno doprineti poštovanju integriteta svih kategorija lica, što je primer na pojedinim modernim aerodromima u svetu.
 
"Činimo sve što je u našoj nadležnosti da se poštuje dostojanstvo putnika svih veroispovesti, a ukoliko se u pojedinim slučajevima utvrde propusti zaposlenih, biće pokrenuti postupci za utvrđivanje odgovornosti", kazali su u Aerodromima Srbije, uz napomenu da je tom preduzeću bitan svaki putnik, ma koje nacionalnosti i veroisposvesti bio.
 
Mešihat Islamske zajednice je naveo i da je u proteklom periodu pokušao internim putem, u komunikaciji sa aerodromskim upravama i službama, da ukaže i zaustavi pomenuto ponašanje službenika prilikom aerodromskih provera, koje je okarakterisano kao ponižavajuće i diskriminatorsko po verskoj i nacionalnoj osnovi.
Uprkos obećanjima da se takva praksa neće ponavljati, kazali su u Mešihatu, ovih dana je dobijeno niz novih žalbi od vernica koje su se suočavale sa istim problemom.
 
"Odbacujemo neprimerena obrazloženja da je to, navodno, uobičajena sigurnosna procedura u svetu, iz razloga što se takva ne primjenjuju niti na beogradskom niti na bilo kom drugom aerodromu u svetu", istakli su u Mešihatu.
 
Mešihat Islamske zajednice je javno zatražio od nadležnih uprava policije i aerodroma hitnu reakciju i prekidanje pomenute prakse, a od najviših državnih organa osudu tendencioznog ponašanja i pomoć u rešavanju ovog problema.
 
U suprotnom, rečeno je, Mešihat će biti prinuđen da pokrene sva raspoloživa pravna sredstva u cilju zaštite elementarnih prava vernika u Srbiji od bilo kog oblika diskriminacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mahmud ibisi

    17.02.2023 08:46
    Mahmud ibisi
    Prave vjernice patrijaharnog vaspitanja ne lete Avionom jer covek nije ptica da leti,niti koriste mobilne,TV,društvene mreže,Itd! Sede kući odgajaju djecu uz molitvu!!! Svašta…sve je ovo nametnut religijski folklor i ništa vise u Svetoj knjizi Kuran prve reci su Ući,Ući i napreduj!!! Selam svim ljudima!!!
  • Sabit Memedoski

    17.02.2023 08:08
    Sabit Memedoski
    Obicne gluposti od strane IZ i ruganje religiji! Postoje kabine i zene koje mogu pregledati zene i utvrditi identitet Muslimanki koje nose hidzap koji je po meni bespotreban! Ali Kuran svako tumaci kako mu odgovara i dolazi do Cirkusa!!! U njemu je uputstvo za zivot i suzivot sa ljudima drugih religija i sve je jednostavno ali ostavimo sada to za drugu temu i priliku!
  • Aleks

    17.02.2023 01:58
    "predviđena je nabavka skenera za pregled lica kojima se omogućava pregled bez kontakta putnika"
    Da li to znači da oni sada, u 21. veku, pregledaju ljude ispipavanjem?! I još imaju obraza da kažu da alternativa postoji na "pojedinim" aerodromima u svetu. Putovala sam preko 40+ aerodroma širom sveta i NIKAD mi se nije desilo da pregled na aerodromu uključuje fizički kontakt. Prođe se kroz skener i ako zapišti, onda te izdvoje i dodatno skeniraju, ali te ne ispipavaju. Letela sam i preko Dohe i Dubaija, bilo je mnogo devojaka u hidžabu, da su ih sve vodili u sobu i terali ih da se skidaju, avion nikad ne bi poleteo. To da je ovo "međunarodna regulativa" je čista laž. Ljudi imaju svako pravo da budu besni, ovo je nedopustivo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?