Odlučeno: U specijalce mogu i oni koji su završili samo osnovnu školu

Ministar odbrane Miloš Vučević doneo je odluku kojom se predviđa da pripadnici Vojske, uključujući i specijalce, mogu biti i osobe sa završenom osnovnom školom.
Kriterijumi za građane koji se jave na javni konkurs ili neposredno budu primljeni u specijalne jedinice i "Kobre" su završeni nivo školovanja, osnovna psihološka procena kandidata, medicinsko-zdravstvena procena, ulazna provera fizičke sposobnosti, bezbednosna provera i selektivna obuka, na koju će biti upućeni kandidati koji zadovolje prethodne kriterijume.
Selektivna obuka realizuje se u skladu sa odobrenim planom i programom jedinice u kojoj se vrši popuna, a nakon njenog završetka formiraće se lista kandidata po kriterijumima: završeni nivo školovanja (20 odsto od ukupnog broja bodova), osnovna psihološka procena kandidata (20 odsto), a ključna je ocena sa selektivne obuke (60 odsto).
Završeni nivo školovanja boduje se zavisno od stečenog stepena stručne spreme: pet bodova za osnovnu školu, 10 za srednju školu trećeg stepena i 20 za srednju školu četvrtog stepena ili više nivoe obrazovanja.
 
Osnovna psihološka procena kandidata radiće se u skladu sa pravilnicima i uputstvima o psihološkoj delatnosti u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, a dodatna psihološka selekcija je sastavni deo selektivne obuke.
 
U Službenom vojnom listu objavljene su i izmene i dopune uputstva o psihološkim ispitivanjima kandidata za prijem u profesionalnu vojnu službu.
 
Ocena opšte intelektualne sposobnosti ima pet kategorija - najviša je peta nadprosečan, kad je rezultat kandidata na testovima kognitivnih sposobnosti koeficijent inteligencije 110 i viši.
 
U četvrtu kategoriju, ocena prosečan, potreban je koeficijent inteligencije od 90 do 109, treću (ispodprosečan) od 80 do 89, druga kategorija nije objavljena, a za prvu, kad kandidat nije zadovoljio kriterijume intelektualnih sposobnosti, koeficijent je od 79 i niži.
 
Ocenjuje se i emocionalna stabilnost i zrelost, gde petu kategoriju dobijaju ispitanici koji pokazuju visok stepen emocionalne stabilnosti i očekuje se da oni uspešno podnose psihičke napore, odlično se snalaze u stresnim situacijama i uspešno se prilagođavaju zahtevima vojne sredine.
 
Kategoriju četiri dobijaju ispitanici koji pokazuju prosečan stepen emocionalne stabilnosti, treću oni koji pokazuju zadovoljavajući stepen, drugu oni koji privremeno ne pokazuju zadovoljavajući stepen, a prvu ispitanici koji pokazuju nezadovoljavajući stepen emocionalne stabilnosti i očekuje se da nisu u stanju da podnesu psihičke napore, ne mogu da se snađu u stresnim situacijama i smatra se da bi postojale ozbiljne poteškoće u prilagođavanju zahtevima vojne sredine.
 
Ukoliko je kategorija emocionalne stabilnosti jedan ili dva, ispitivač - psiholog je u obavezi da sprovede psihodijagnostičku procenu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vic

    25.02.2023 09:00
    Ovo me podsetilo na onaj vic:
    Šta kaže naprednjar kad završi fakultet?
    -Da sam znao da je to tako lako, završio bih i osnovnu školu.
  • Nikola

    22.02.2023 09:06
    Znaci, od biografije: cuvanje ovaca i krava, mogucnost da procita Kurir i da se potpise, po mogucnosti osnovna skola i obavezno clanstvo u SNS sekti. Pametnom dovoljno!
  • Joca

    22.02.2023 08:52
    obrazovanje šta to beše
    Jel to zato da kanditat ne sme imati višu školu od ministra sa srednjom da mu ne ugrozi primanja, ili može ipak poneki magistar nauka (koji goedinama traži posao toliko dugo da je i zaboravio kad je studirao), po mogučstvu političkih

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija