Nadzorni odbor donjeg doma Kongresa SAD tražio od Jeremića dokumenta o Hanteru Bajdenu

Nadzorni odbor Predstavničkog doma Kongresa SAD zatražio je od bivšeg šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića dokumentaciju u vezi sa sinom predsednika SAD Hanterom Bajdenom i razgovora sa osobljem.
Nadzorni odbor donjeg doma Kongresa SAD tražio od Jeremića dokumenta o Hanteru Bajdenu
Foto: 021.rs
Pismo na pet stranica, u čiji posed je došao NBC njuz, poslato je Jeremiću, predsedniku opozicione Narodne stranke koji je bio predsednik Generalne skupštine UN od 2012. do 2013. godine.
Predsedavajući Odboru Predstavničkog doma za nadzor i odgovornost, republikanac Džejms Komer nazvao je Jeremića "ključnim svedokom u istrazi" poslova članova porodice američkog predsednika Džozefa Bajdena.
"Prethodno svedočenje gospodina Jeremića o poslovnim odnosima sa zvaničnicima koji su učestvovali u međunarodnim šemama podmićivanja upozorava da možda postoje dokazi da su Bajdenova porodica i saradnici prodavali uticaj i pokušavali da prodaju pristup, između ostalog i pojedincima povezanim sa Komunističkom partijom Kine", naveo je Komer.
 
Ako je predsednik Bajden "kompromitovan dogovorima sa stranim protivnicima", to predstavlja "jasnu pretnju po nacionalnu bezbednost" SAD, dodao je Komer.
 
"Nadzorni odbor je posvećen transparentnosti i odgovornosti u slučajevima rasipanja, prevara i zloupotreba na najvišim nivoima vlasti. Dokumenta gospodina Jeremića su ključna za ovu istragu", naveo je Komer.
 
Pismo se odnosi na slučaj Patrika Hoa, bivšeg šefa kineske energetske kompanije, osuđenog 2018. za kršenje zakona o koruptivnim praksama sa strancima.
 
Jeremić je svedočio na suđenju Hou, rekavši da ga je ta energetska kompanija angažovala kao konsultanta i da je pokušao da upozna neke pojedince sa Hanterom Bajdenom, ali nije poznato da li je taj sastanak održan.
 
I Bela kuća i predstavnik Hantera Bajdena odbili su da komentarišu slanje pisma Jeremiću, koji takođe nije odgovorio na zahtev NBC njuza za komentar.
Vašington post je 2022. objavio da potencijalni energetski projekti Hantera Bajdena o kojima je razgovarao sa Hoovom kompanijom "nikad nisu urodili plodom". Vol strit džurnal je 2020. pisao da "korporativni spisi u koje je imao uvid ne pokazuju da je Džozef Bajden imao bilo kakvu ulogu" u tome.
 
U mejlu koji je poslao Vašington postu, Jeremić je naveo da poznaje i Hantera Bajdena i Je Đijanminga, saradnika Patrika Hoa koji je direktor kineske energetske kompanije CEFC, ali da nije učestvovao u njihovom upoznavanju, navodi NBC njuz.
 
Predstavnici republikanaca sprovode istragu sa ciljem da utvrde stepen umešanosti Džozefa Bajdena u poslove njegovog sina, uključujući poslednje dve godine, otkako je postao predsednik SAD.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nik

    23.02.2023 19:36
    @Bob
    To "svedok saradnik" ne postoji. Svedok je dužan da govori istinu o svojim saznanjima, kada ga sud pozove da svedoči (krivično odgovara ako laže). Ovo "svedok saradnik" (pod uticajem suđenja Belivuku) daje prizvuk da i taj svedok nije baš čist. A to je u ovom slučaju bez osnova.
  • Proleter

    22.02.2023 23:30
    Man of the World
    ... eh. da je čovek bar malo intelektualno evolurio u smeru ljubavi. poštenja, dobrote... danas ne bi postojale granice, gržave, državnici, oružje, zabrane, svađe, kazne, zatvori... ali. čo:ek kao biće, nije tako evolutao u dobrom smeru, već čovek ide ka Ameru...
  • Bob

    22.02.2023 22:24
    @Nik
    Evo, pokrećem sve vijuge da razumem ovu "komplikovanu" vest. Razumela sam da je u ovom slučaju Vuk svedok, ali nekako odmah zatim mi na pamet pada i pojam - svedok saradnik.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija